ZE PAK będzie dłużej wydobywał i spalał węgiel

Spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza zmodernizuje swój blok energetyczny z Elektrowni Pątnów o mocy 474 MW na węgiel brunatny. Blok miał być zamknięty za rok.

Publikacja: 20.12.2023 12:54

ZE PAK będzie dłużej wydobywał i spalał węgiel

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

ZE PAK poinformował o zgodzie rady nadzorczej spółki na podpisanie umowy na modernizację bloku 474 MW na węgiel brunatny w Elektrowni Pątnów. Jak podkreśla spółka, oznacza to wydłużenie eksploatacji bloku, który miał być zamknięty za rok. Nie jest wykluczone, że spółka wydłuży prace bloku do końca 2028 r., dzięki wydłużeniu obowiązywania rynku mocy, który jest systemem wsparcia dla elektrowni.

19 mln zł na modernizacje węglowego bloku energetycznego

Jak poinformował ZE PAK, rada wyraziła zgodę na podpisanie wartej ok. 19 mln zł umowy na modernizację bloku, tak by spełniał normy środowiskowe związane z tzw. konkluzjami BAT. „Chodzi m.in. o emisję rtęci oraz pyłu w spalinach. Podjęcie decyzji oznacza wydłużenie okresu eksploatacji bloku 474 MW w Pątnowie i odkrywki Tomisławice” - wyjaśnia spółka.

Czytaj więcej

Prywatna kopalnia ostro o państwowych zakładach. Zarzuca sprzyjanie Rosji

ZE PAK liczy na dłuższe wsparcie w ramach rynku mocy

Dotychczas ZE PAK przewidywał, że zakończy ich eksploatację z końcem 2024 r. Oznaczać to może, że spółka Zygmunta Solorza zostanie dłużej z węglem - być może - do końca 2028 r.

„Obecnie spółka dostrzega istotne przesłanki przemawiające za możliwością zmian regulacyjnych prowadzących do wydłużenia okresu obowiązywania wsparcia w postaci rynku mocy dla aktywów węglowych w Elektrowni Pątnów” - poinformował ZE PAK. Spółka dała do zrozumienia, że ma również świadomość wagi aktywów wytwórczych w Elektrowni Pątnów z punktu widzenia potrzeb Krajowego Systemu Energetycznego.

Poza blokiem 474 MW ZE PAK eksploatuje jeszcze trzy bloki na węgiel brunatny w Elektrowni Pątnów I o łącznej mocy 644 MW. Elektrownia Adamów została zamknięta, a w Elektrowni Konin pracują dwa bloki biomasowe o łącznej mocy 100 MW.

Węgiel
Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd
Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.