Enea otrzymała od Skarbu Państwa (SP) ofertę nabycia pakietu blisko 65 proc. akcji najrentowniejszej kopalni węgla kamiennego w Polsce. O ile ta decyzja nie dziwi, bo była już od roku zapowiadana, to jej wycena rodzi już pytania.
LW Bogdanka to jeden z największych takich zakładów górniczych w Polsce. Zysk netto kopalni wyniósł w 2022 r. 175,6 mln zł. Kopalnia w ubiegłym roku wydobyła 8,4 mln ton węgla (przy łącznym wydobyciu węgla w Polsce na poziomie 52,8 mln ton). Na koniec 2022 r. udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego tej kopalni sięgał poziomu 21,7 proc., a udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego do energetyki zawodowej – 27 proc. Ponad 76 proc. sprzedaży wygenerowanej w ciągu roku zrealizowane zostało m.in. do Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy.
Czytaj więcej
Blisko 12,5 mln ton – tyle sprowadziliśmy węgla kamiennego do Polski w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku – informuje „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Oczekiwany krok
Wraz z procesem odchodzenia od węgla przez spółki elektroenergetyczne docelowo Bogdanka miała zostać sprzedana Skarbowi Państwa. W lipcu pojawiła się oferta sprzedaży należących do państwowych koncernów energetycznych elektrowni węglowych wraz z długiem za cenę niecałych 18 mld zł. Następstwem tego kroku byłby zakup przez SP kopalni Bogdanka.