Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. Rząd się nie zgadza

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.

Publikacja: 06.06.2023 19:02

Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. Rząd się nie zgadza

Kopalnia Turów

Foto: Bartłomiej Sawicki

To na tej  podstawie w lutym 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla. Jak wyjaśnia Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Frank Bold, sąd wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla wydobywania węgla brunatnego w Turowie do czasu jej merytorycznego rozpatrzenia, wyjaśniając, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku. „To postanowienie oznacza, że zdaniem sądu nie można wykluczyć, iż decyzja środowiskowa dla Turowa zostanie w przyszłości uznana za wadliwą” – powiedziała Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Frank Bold.

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Czytaj więcej

Po Czechach teraz Niemcy chcą zaskarżyć Turów

Z tą decyzją nie godzi się Polska Grupa Energetyczna, do której należy kopalnia i elektrownia. "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z rażącym naruszeniem przepisów prawa wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r." - czytamy w stanowisku spółki. 

Zdaniem spółki, sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK (spółka celowa PGE), nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji. "Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykorzystamy wszystkie przysługujące nam środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie pozwolimy zamknąć Turowa" – mówi Wojciech Dąbrowski prezes  PGE. "Ani polskie ani europejskie sądy nie są od tego żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo" – dodaje Dąbrowski.

Kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. Wbrew temu co twierdzi Frank Bold zdaniem spółki dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona.

Sprawę skomentowała  minister resortu, Anna Moskwa. Jak podkreśliła, działalność kompleksu w Turowie ( 4-7 proc. rocznego zapotrzebowania na prąd w Polsce) to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. „Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia. Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu. Wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne (koncesja miała obowiązywać do 2044 r. red.). - podkreśliła.

Głos zabrał także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, któremu podlega Polska Grupa Energetyczna do której należy kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Turowie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy. „Na wniosek Die Große Kreisstadt Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold sędziowie żądają zamknięcia kopali Turów. Nie pozwolimy na to! Obronimy 60 000 miejsc pracy” – napisał wicepremier na Twitterze.

Postanowienie nie jest prawomocne. Ministerstwu Środowiska i Klimatu oraz spółce PGE przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Węgiel
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Węgiel
Ceny węgla w styczniu 2025 roku. Ile trzeba zapłacić za tonę opału?
Węgiel
Zmierzch rosyjskiego węgla. Dzięki sankcjom i zielonej energii
Węgiel
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Węgiel
Głodówka w Bogdance. Związkowiec pyta o przyszłość kopalni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego