Kaczyński: najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym energetyczne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic, poruszył kwestię polityki klimatycznej. - W sprawie górnictwa ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też obecna sytuacja polityczna. Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego - będziemy tego bronić! - mówił prezes PiS.

Publikacja: 19.11.2022 16:45

Jarosław Kaczyński w Katowicach

Jarosław Kaczyński w Katowicach

Foto: materiały prasowe

W sobotę 19 listopada Jarosław Kaczyński spotkał się z wyborcami w Katowicach. Prezes PiS wrócił do wynegocjowanej umowy z górnikami, która zakładała odejście od wydobycia węgla do 2049 roku. - To była umowa, która w tamten czas, który niestety się zmienił, wpisywała się dobrze. Była trudna do wykonania, obejmowała zarówno kwestię górnictwa - i tutaj proszę nie przerazić się tym słowem, jego likwidacji do 2049 roku, osłon socjalnych, wynagrodzeń, ale także problemy związane z kwestią rozwoju i inwestycji na Śląsku – mówił prezes PiS. Kaczyński zwrócił uwagę, że sytuacja "zmieniła się bardzo". — I dzisiaj są tutaj wielkie znaki zapytania. Czy w ogóle należy likwidować przemysł górniczy? Czy w obecnej sytuacji, która obejmuje w wielkiej mierze kryzys energetyczny (...) tamte decyzje, tamte zapowiedzi, są jeszcze aktualne? Co najmniej trzeba się nad tym zastanowić — wskazał szef PiS.

— Wiemy na pewno jedno: dobra sytuacja kraju, dobra sytuacja każdego kraju, ale oczywiście także Polski, jest wtedy, kiedy, ono ma własne źródła energii. (...) Nie tylko w sensie własnych zakładów energetycznych, ale także własnych surowców energetycznych. W tym wypadku, jeżeli chodzi o Polskę, to tym własnym surowcem jest właśnie węgiel — tłumaczył Kaczyński.

Czytaj więcej

Rząd zachęcał górników do odejść. Teraz brakuje rąk do pracy

- W sprawie górnictwa ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też obecna sytuacja polityczna. Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego. Będziemy tego bronić - podkreślił.

Jak przypomniał, do Sejmu kilka dni temu trafiła ustawa o stworzeniu Funduszu Restrukturyzacji Śląska. - Śląsk ma wspaniałą tradycję ciężkiej pracy. Mamy plan, aby Śląsk był nowoczesnym regionem, który będzie miał duże ośrodki rozwojowe. Porozumienie z 2021r. daje możliwość stworzenia Funduszu Restrukturyzacji Śląska - powiedział prezes. - Ustawa o stworzeniu Funduszu Restrukturyzacji Śląska jest już w Sejmie. Podstawa finansowa dla rozwoju tego regionu jest stworzona, co pozwoli na budowanie nowych projektów i inwestycji - zapewnił.

Czytaj więcej

Solidarna Polska nawołuje o powrót do węgla
Węgiel
Kiepski węgiel z importu zalega w portach. Zgubna decyzja dla polskiego rynku
Węgiel
JSW sięgnie po rezerwy? Słaba koniunktura zmusza do działań
Węgiel
JSW może sięgnąć po fundusz na trudne czasy. Dywidendy prędko nie będzie
Węgiel
JSW ze stratą niewidzianą od trzech lat. Firma chce poprawić rentowność
Węgiel
Rosyjskie kopalnie tracą klientów. Cuda na węglowym rynku
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy