Bezradność w polskich portach. Rosyjski węgiel wciąż płynie

Polskie porty są bezradne. Nie mogą zablokować importu węgla rosyjskiego do Polski. Władze największych portów w Polsce podkreślają, że może to zrobić tylko Komisja Europejska. Wyjątkiem jest port w Elblągu, gdzie węgiel z Rosji nie jest już mile widziany.

Publikacja: 14.03.2022 12:37

Bezradność w polskich portach. Rosyjski węgiel wciąż płynie

Foto: Bloomberg

Z dostępnych danych trzech największych portów w Polsce, a więc Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin – Świnoujście, wynika, że przeładunek węgla i koksu wyniósł w 2021 r. 8,9 mln ton surowca. Znaczna część tego surowca została w Polsce, ponieważ nasz kraj eksportuje już tylko symboliczne ilości surowca. Patrząc na import surowca to do Polski ogółem (zgodnie z danymi Eurostatu) to w 2021 r. do Polski trafiło 12,2 mln ton, a czego 8,3 mln ton pochodziło z Rosji. Porty nie publikują danych, ile surowca z jakiego kraju wpłynęło w ubiegłym roku do portów, jednak biorąc pod uwagę wielkość importu, to surowiec ze wschodu nadal dominuje w polskich portach. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę pojawiają apele, w tym także ze strony polskiego rządu, aby wprowadzić embargo na import ropy, gazu i węgla z Rosji. List w tej sprawie, Premier RP Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Rady Europejskiej oraz szefowej Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Węgiel
JSW tnie inwestycje na ponad miliard złotych, a wiceprezes odchodzi
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Węgiel
JSW złożyła wniosek na rozpoznanie złoża węgla koksującego Dębieńsko