Komentarz Marka Józefiaka, rzecznika Greenpeace Polska:

To, co cieszy to fakt, że spadamy w rankingu producentów energii z węgla. Jednak nadal jesteśmy aż na 13 miejscu na świecie. Co więcej, nasz rząd ma w planach kontynuowanie pro-węglowej polityki i przedłużenie utrzymywania kopalń aż do 2049 roku. Rząd wprost zakłada, że będziemy węglowym skansenem Europy.

Trzeba nazywać rzeczy po imieniu; minister Jacek Sasin, który stoi na czele polskiej energetyki, nas okłamuje, a w szczególności okłamuje górników snując wizję długiego trwania przy węglu. Nikt kto myśli zdroworozsądkowo nie zakłada, że będziemy dopłacać do węgla przez kolejne trzy dekady. Po prostu nas na to nie stać. Za brak odwagi i politycznej odpowiedzialności Jacka Sasina płacimy wszyscy. Kilka dni temu Polski Fundusz Rozwoju, który w założeniu ma wspierać innowacyjne polskie przedsiębiorstwa, pożyczył miliard złotych Polskiej Grupie Górniczej.

Zamiast inwestować w zieloną energię i budować naszą niezależność energetyczną na bazie odnawialnych źródeł energii, nasze publiczne pieniądze są marnowane na utrzymywanie węglowego skansenu. Prędzej czy później to się dla nas naprawdę źle skończy.

""

Marek Józefiak, Greenpeace Polska

energia.rp.pl