Reklama
Rozwiń

Rosja murem za swoim węglem

Węgiel nie szkodzi środowisku, a energia z niego uzyskana jest dużo tańsza od prądu ze źródeł odnawialnych – wiatru i słońca, tak twierdzi Kreml. Rosja chce w ciągu 15 lat zwiększyć eksport węgla z 205 mln ton do 259 a nawet 400 mln.

Publikacja: 08.01.2021 10:19

Rosja murem za swoim węglem

Foto: Węgiel/Bloomberg

Tak twierdzi Anatolij Janowskij wiceminister energii Rosji: „Nowoczesna, wysoce wydajna i przyjazna dla środowiska produkcja węgla jest 1,3 razy tańsza niż energii wiatrowej i 1,9 razy tańsza niż energia słoneczna. W związku z tym miejsce dla węgla w systematycznie rozwijającej się branży czystej energii bez wątpienia się znajdzie. Dziś czysta energia z węgla ma znaczące przewagi konkurencyjne w zakresie kosztów wytwarzania prądu i ciepła nad technologiami odnawialnymi – cytuje wiceministra „Rossijskaja Gazeta”.

Według Janowskiego, koszt wytworzenia energii elektrycznej z węgla wynosi obecnie 67-91 dol. za MWh, z węgla brunatnego – 75-88 dol. za MWh, a z gazu ziemnego – 64-91 dol. za MWh. Jeśli chodzi o koszt wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, to jest t 85-121 dol. za MWh dla elektrowni wiatrowych i 118-172 dol. za MWh dla elektrowni słonecznych. Tym samym „technologie gazowe i węglowe pozostają najtańsze z punktu widzenia budowy i eksploatacji elektrowni” – dodaje rosyjski minister.

Przypomniał on, że to kraje europejskie są największym rynkiem eksportowym rosyjskiego węgla, ale jeśli w Unii zostanie wprowadzony podatek węglowy, rosyjskie kopalnie będą musiały zapłacić w Europie znaczące cło eksportowe.
„Dalsze plany przewidują wzrost dostaw eksportowych rosyjskiego węgla, przede wszystkim koksowania i wysokiej jakości węgla energetycznego do Chin i Indii – podkreślił, dodając, że wpływ różnych restrykcji na eksport energii z Rosji będzie zależał od polityki w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

""

Coal/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

W połowie 2020 r gazeta Kommersant przytoczyła raport PwC poświęcony przyszłości dostaw węgla z Rosji. Zdaniem autorów raportu sprzedaży rosyjskiego węgla grozi wyhamowanie wzrostu popytu na to paliwo w Azji i spadku w Europie.

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje spadek importu węgla do Niemiec, Korei Południowej, Japonii i Chin czyli do państw gdzie Rosja eksportuje 45 procent swojego węgla (dane za 2019 r). Zapotrzebowanie na węgiel ma rosnąć w Indiach w średnim tempie 2,5 procent rocznie, ale ten kraj jedynie 3,7 procent potrzebnego węgla kupuje w Rosji. Analitycy PwC przewidują, że Rosjanie będą mieli problem z utrzymaniem udziałów rynkowych sięgających 16,6 procent w 2019 roku. Natomiast Moskwa prognozuje, że eksport rosyjskiego węgla będzie rósł z 205 mln ton w 2019 roku do 259 lub 392 mln w 2035 roku w zależności od scenariusza.

W 2019 roku rosyjskie koncerny węglowe wyeksportowały 51 procent wydobytego węgla. Problemem jest rosnący koszt transportu z kopalń Kuzbasu czy Syberii do portowych terminali węglowych. Dlatego Rosyjskie Koleje Żelazne wezwały rząd do obniżki opłat za transport kolejowy węgla, który ich zdaniem, jest nierentowny i powinien być subsydiowany.Polska w 2019 r importowała 16,2 mln ton węgla, z czego z Rosji – 11 mln ton. Rosyjski surowiec jest uznawany za węgiel wysokiej jakości.

Węgiel
Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej
Węgiel
W Rybniku dłużej przy węglu. PGE podjęła decyzję
Węgiel
Barbórka w Katowicach. Węgiel ma być nadal filarem bezpieczeństwa energetycznego
Węgiel
Rozmowy o dotowaniu polskich kopalń w następnym tygodniu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Węgiel
Tauron ma nadzieje, że starsze elektrownie węglowe będą działać dłużej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku