Aktualizacja: 01.12.2023 05:09 Publikacja: 14.02.2019 15:10
Foto: energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Rząd przygotuje autopoprawkę do projektu budżetu państwa, dzięki której obligacje o wartości 7 mld zł zostaną przeznaczone na pomoc dla Polskiej Grupy Górniczej i dwóch innych górniczych spółek, objętych programem wsparcia.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
W ciągu kilkunastu najbliższych lat rentowność bloków węglowych wygaśnie. Surowca tego można by jeszcze używać w produkcji prądu i ciepła, o ile doszłoby do wydzielenia go z firm energetycznych.
Największa spółka energetyczna notuje lepsze wyniki w trzecim kwartale tego roku, ale firma zmaga się z rekordowymi cenami węgla dla energetyki. Ten wedle szacunków spółki podrożał rok do roku o 85 proc. rok do roku.
Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.
Urzędujący jeszcze rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o zawieszeniu spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku. Wszystko przez trwający wciąż proces notyfikacji pomocy publicznej w Brukseli.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Jak informują nas przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK Komisja Europejska jest na dobrej drodze, aby w najbliższym czasie dać „zielone światło” na pomoc publiczną dla branży energetycznej i węgla brunatnego, która ma kosztować budżet 1,3 mld zł. O stan rozmów mają pytać także przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej.
Pływali lub korzystali z kajaków, tak aktywiści zablokowali największy na świecie port węglowy, który znajduje się w Australii. Dwudniowa blokada skończyła się aresztem dla 109 osób.
W ciągu kilkunastu najbliższych lat rentowność bloków węglowych wygaśnie. Surowca tego można by jeszcze używać w produkcji prądu i ciepła, o ile doszłoby do wydzielenia go z firm energetycznych.
Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.
Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.
Urzędujący jeszcze rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o zawieszeniu spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku. Wszystko przez trwający wciąż proces notyfikacji pomocy publicznej w Brukseli.
Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Energetyczny koncern DTEK najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa kupił w Polsce dodatkowe 70 tysięcy ton węgla energetycznego. Łącznie tej zimy trafi do naszego sąsiada 280 tysięcy ton z polskich kopalń.
Słaby popyt, zmiana strategii, nowy koncept – przyczyny wycofania z oferty modeli samochodów są różne. Tu znajdziesz wszystkie wycofane w najbliższym czasie z produkcji modele aut.
Kim Dzong Un wezwał armię do tego, by była gotowa do reakcji na wszelkie "prowokacje" wroga - informują północnokoreańskie media państwowe.
Rok 2023 jeszcze się nie skończył, ale już teraz wiadomo, że przekroczona została kolejna granica bezpieczeństwa. Wzrost średniej temperatury na świecie wyniesie w tym roku 1,4 stopnia Celsjusza ponad poziom z czasów rewolucji przemysłowej – alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Jakość snu pogarsza się z roku na rok na całym świecie – wynika z globalnego badania zleconego przez Samsunga. Nie wszyscy śpią tak samo – kobiety wysypiają się gorzej od mężczyzn, młodzi gorzej od swoich rodziców. Problemy ze snem mają też emeryci.
Rozwiązania dotyczące opóźnionych płatności mają poprawić relacje między firmami i między nimi a administracją publiczną – mówi Róża Thun, europosłanka, Polska 2050/Renew Europe.
Najczęściej młodzi kradną towar w sklepach, ale zdarza się również, że samochody.
Irański reżyser Jafar Panahi, który ma zakaz pracy w swoim kraju, pokazuje nakręcony potajemnie kolejny film.
Jedyny zatrudniony na danym stanowisku nie wywalczy dodatkowych pieniędzy, powołując się na rzekomo lepszą sytuację osób na niższych posadach.
Spółka łagodzi stanowisko co do daty odejścia od węgla i nie przesądza, że stanie się to już za 12 lat. Wskazuje jednak, że elektrownie węglowe bez nowego mechanizmu wsparcia będą wówczas nierentowne.
Publikacja listy importerów zboża niczego nie wyjaśniła, bo nadal nie wiemy, kto sprowadzał zboże techniczne, a zboże konsumpcyjne firmy sprowadzały zupełnie legalnie.
Wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi nie zgodził się, aby Stowarzyszenie Wizna 1939 przebadało miejsce, gdzie być może znajdują się szczątki majora Hubala.
Taylor Swift i Ed Sheeran zdominowali stadiony w 2023 r., a Drake i The Eagles koncertowali w arenach.
Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę przez zupełne ignorowanie kwestii ekologicznych. Czy się to komu podoba czy nie, kwestie ekologiczne będą zajmowały coraz więcej miejsca w debacie wyborczej. Ugrupowania, które nie poświęcą im uwagi, będą musiały żegnać się z władzą. Albo z mrzonką o niej.
Nawet niezależni socjologowie przyznają, że znaczna większość obywateli Rosji uważa, iż należy walczyć z Ukrainą.
– Nie było w naszych działaniach paniki, tylko refleksje po porażkach – mówi „Rz” trener Igi Świątek Tomasz Wiktorowski.
Desperacka próba ratowania nagrody Grand Press przypomina festiwal w Opolu sprzed kilku lat, kiedy z uczestnictwa w imprezie po kolei rezygnowały gwiazdy. W końcu wydarzenie doszło do skutku, ale utraconego prestiżu nie udało się odzyskać.
Rosja zaciska pasa i przygotowuje się na długą kampanię wojenną. Ukraina zaś nie poradzi sobie bez wielomiliardowej pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Prawie co czwarty pracodawca z branży automotive zamierza w najbliższych miesiącach zwiększyć liczbę pracowników, stawiając jednocześnie na rozwój nowych technologii, bo większość firm narzeka na niedobór kandydatów do pracy.
Ze sprzedaży ubezpieczeń banki zebrały w pierwszej połowie tego roku o 9 proc. więcej składki niż przed rokiem. Było to jednak wyraźnie mniej niż dwa lata temu.
Aby odwrócić proces utraty różnorodności biologicznej, konieczne jest wyjście poza ochronę przyrody i odważne dążenie do odbudowy zasobów przyrodniczych – pisze europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa
COP28 w Dubaju stanowi kamień milowy w trwających wysiłkach na rzecz zwalczania zmian klimatu i zapewnienia, by skutki tych zmian, takie jak fale upałów, powodzie, utrata różnorodności biologicznej i środków do życia, były jak najbardziej ograniczone.
W III kwartale wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych podskoczyły o ponad 2 proc., najbardziej od I kwartału 2022 r., a to dopiero początek odbicia popytu. Na dłuższą metę będzie to utrudniało sprowadzenie inflacji do celu NBP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas