Ekologiczna ofensywa Solorza

zepak.com.pl

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku tego tygodnia właściciel m.in. Polsatu i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ogłosił uruchomienie Programu Czysta Polska. Na apel swojego głównego akcjonariusza odpowiedziała właśnie ZE PAK.

 

„W minionym roku emisja CO2 w stosunku do roku wcześniejszego spadła o ponad 30 proc.” – przypomina spółka w komunikacie. – „Jednym z powodów było zakończenie działalności przez elektrownię Adamów, ale nawet w wartościach bezwzględnych, tj. w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii elektrycznej, emisyjność Grupy w odniesieniu do CO2 spadła o blisko 8 proc.” – czytamy.

 

CZYTAJ TAKŻE: Wyboista droga z czerni do zieleni

 

W elektrowni Konin działa już blok biomasowy o mocy 50 MW, a wkrótce ma go uzupełnić kolejna, analogiczna jednostka. Docelowo cała elektrownia ma zostać „przestawiona” z węgla na biomasę. W fazie przygotowań jest zagospodarowanie pogórniczych terenów należących do koncernu na potrzeby projektu fotowoltaicznego. Firma ubiega się też o środki z UE na realizację swojej „zielonej” polityki.

ZE PAK podkreśla jednak, że realizacja takich projektów jest obarczona ryzykiem. – „Horyzont inwestycyjny w tego typu projektach jest mocno rozciągnięty w czasie, a pewne założenia im towarzyszące zakładają zupełnie inny obraz funkcjonowania poszczególnych branż niż to, jakimi je znamy dziś” – zastrzega firma. – „Akcjonariusze ZE PAK muszą być zatem przygotowani na okres, gdy z jednej strony Spółkę czekają wyzwania związane z segmentem węglowym, a z drugiej okres kapitałochłonnych, rozciągniętych w czasie inwestycji, które mogą dać efekty dopiero za dłuższy czas” – dodaje.

 

 

An employee looks at part of the Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) open pit coal mine in Belchatow, Poland/Bloomberg

 

Cóż, odwrotu jednak nie ma. – Zanieczyszczone powietrze to nie tylko niewidoczne pyłki, nieprzyjemny zapach, brak przejrzystości, ale przede wszystkim choroby – podkreśla Zygmunt Solorz w komunikacie dotyczącym Programu Czysta Polska. – Spróbujmy więc zająć się przyczynami, a nie tylko reagujmy na skutki, kiedy jest już dość późno i udajemy się po pomoc do służby zdrowia. Możemy zacząć od siebie, od prostych, codziennych czynności, od czegoś na co możemy mieć wpływ – dorzuca.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Trudna sytuacja na rynku energii. Premie w ZE PAK wstrzymane

 

 

A wpływ biznesmen ma dziś przede wszystkim na swoje spółki. – Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się co moglibyśmy zrobić – kwituje. Realizacją programu ma się zająć powstające właśnie, dedykowane mu, stowarzyszenie. Z kolei Telewizja Polsat ma odpowiednio nagłaśniać proekologiczne działania miliardera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zarząd JSW skarży się na urzędnika z resortu energii

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej skierował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego krytyczne pismo w sprawie ...

Gaz-System będzie raportował

Operator polskich gazociągów przesyłowych rozpoczyna raportowanie danych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia REMIT. Gaz-System ...

Rynek węgla: Dobra koniunktura? To cisza przed burzą

– Obecna dobra sytuacja na rynku węgla to cisza przed burzą. Jeśli nie będziemy ...

OZE: Rekordowy początek maja w Niemczech

Przez dwie godziny 1 maja niemieckie ekoelektrownie pokrywały całość zapotrzebowania na energię tego kraju. ...

Statoil bije Gazprom na Litwie

Norweski koncern dostarczy w tym roku 60 proc. gazu potrzebnego Litwie. Rosyjski Gazprom stracił ...

Powstaną klastry producentów prądu

Resort energii pracuje nad formułą klastrów energetycznych. Efekty zobaczymy jesienią w postaci nowelizacji ustawy ...