Ekologiczna ofensywa Solorza

zepak.com.pl

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku tego tygodnia właściciel m.in. Polsatu i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ogłosił uruchomienie Programu Czysta Polska. Na apel swojego głównego akcjonariusza odpowiedziała właśnie ZE PAK.

 

„W minionym roku emisja CO2 w stosunku do roku wcześniejszego spadła o ponad 30 proc.” – przypomina spółka w komunikacie. – „Jednym z powodów było zakończenie działalności przez elektrownię Adamów, ale nawet w wartościach bezwzględnych, tj. w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii elektrycznej, emisyjność Grupy w odniesieniu do CO2 spadła o blisko 8 proc.” – czytamy.

 

CZYTAJ TAKŻE: Wyboista droga z czerni do zieleni

 

W elektrowni Konin działa już blok biomasowy o mocy 50 MW, a wkrótce ma go uzupełnić kolejna, analogiczna jednostka. Docelowo cała elektrownia ma zostać „przestawiona” z węgla na biomasę. W fazie przygotowań jest zagospodarowanie pogórniczych terenów należących do koncernu na potrzeby projektu fotowoltaicznego. Firma ubiega się też o środki z UE na realizację swojej „zielonej” polityki.

ZE PAK podkreśla jednak, że realizacja takich projektów jest obarczona ryzykiem. – „Horyzont inwestycyjny w tego typu projektach jest mocno rozciągnięty w czasie, a pewne założenia im towarzyszące zakładają zupełnie inny obraz funkcjonowania poszczególnych branż niż to, jakimi je znamy dziś” – zastrzega firma. – „Akcjonariusze ZE PAK muszą być zatem przygotowani na okres, gdy z jednej strony Spółkę czekają wyzwania związane z segmentem węglowym, a z drugiej okres kapitałochłonnych, rozciągniętych w czasie inwestycji, które mogą dać efekty dopiero za dłuższy czas” – dodaje.

 

 

An employee looks at part of the Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) open pit coal mine in Belchatow, Poland/Bloomberg

 

Cóż, odwrotu jednak nie ma. – Zanieczyszczone powietrze to nie tylko niewidoczne pyłki, nieprzyjemny zapach, brak przejrzystości, ale przede wszystkim choroby – podkreśla Zygmunt Solorz w komunikacie dotyczącym Programu Czysta Polska. – Spróbujmy więc zająć się przyczynami, a nie tylko reagujmy na skutki, kiedy jest już dość późno i udajemy się po pomoc do służby zdrowia. Możemy zacząć od siebie, od prostych, codziennych czynności, od czegoś na co możemy mieć wpływ – dorzuca.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Trudna sytuacja na rynku energii. Premie w ZE PAK wstrzymane

 

 

A wpływ biznesmen ma dziś przede wszystkim na swoje spółki. – Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się co moglibyśmy zrobić – kwituje. Realizacją programu ma się zająć powstające właśnie, dedykowane mu, stowarzyszenie. Z kolei Telewizja Polsat ma odpowiednio nagłaśniać proekologiczne działania miliardera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozpoczęła się budowa największej na świecie farmy wiatrowej

General Electric wraz z Invenergy budują największą na świecie farmę wiatrową. Moc elektrowni nazwanej ...

Są chętni na wiatraki Polenergii

Kontrolowana przez rodzinę Kulczyków spółka energetyczna do końca roku może zamknąć proces sprzedaży udziałów ...

Nowe źródło czystej energii na Górnym Śląsku

Nowa elektrociepłownia pomoże w walce ze smogiem w Zabrzu i Bytomiu. EC ZABRZE to ...

Kogeneracja tylko ze wsparciem?

Niepewność co do systemu wsparcia inwestycji blokuje rozwój kogeneracji w Polsce. To główny wniosek ...

Towards sustainable agriculture

World resources are shrinking. Today’s waste could become a recyclable material tomorrow. The main ...

To naturalna konsekwencja

Ogłoszony przez PGNiG nowy program rabatowy, który rozpocznie się w sierpniu br., to naturalna ...