Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego planu Unii Europejskiej czyni nas po raz kolejny hamulcowymi walki ze zmianami klimatu.

Publikacja: 24.06.2019 09:31

Wyboista droga z czerni do zieleni

Foto: energia.rp.pl

Wokół neutralności klimatycznej jest jeszcze sporo pytań, tak natury politycznej jak i technicznej. Bo o ile w obszarze energetyki przestawienie się na Odnawialne Źródła Energii (OZE) w perspektywie najbliższych dekad wydaje się nieuniknione, podobnie jak to, że transport spalinowy zastąpi elektromobilność, to pozostaje pytanie, jak równoważyć działania przemysłu nasadzaniem drzew? Czy wysokoemisyjna produkcja cementu, czy też stali przestanie być potrzebna dla gospodarki? Wątpliwe. Bardziej prawdopodobne jest przeniesienie takiej „brudnej” produkcji poza UE do Azji lub krajów sąsiadujących z Unią jak Białoruś czy Ukraina.

CZYTAJ TAKŻE: Polska zablokowała ugodę w sprawie klimatu

Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy zmierzać w kierunku tej neutralności. Jak pisała w korespondencji z Brukseli korespondentka „Rzeczpospolitej” Anna Słojewska „Polska obawia się, że neutralność klimatyczna w 2050 r. oznaczałaby konieczność zrewidowania celu na 2030 r. Obecny mówi o redukcji emisji CO2 o 40 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r., ale organizacje środowiskowe apelują o podniesienie go do 65 proc.”. Kluczowe pytanie brzmi w jaki sposób podejdziemy do emisji, bo potrzebna nie jest tu taktyka na pięć czy dziesięć lat, lecz ponadpartyjna strategia kraju na dekady. Emisja dwutlenku węgla będzie tylko droższa, bo tak skonstruowana jest polityka klimatyczna UE i system handlu uprawnieniami do emisji CO2. Czas wreszcie to pojąć. Odwlekanie tego tak długo jak się da przypomina wizytę u lekarza pacjenta, który za wszelka cenę nie chce podjąć bolesnego, lecz potrzebnego leczenia.

""

materiały prasowe

energia.rp.pl

Co więcej, bardziej należy się spodziewać rewidowania planów Brukseli w górę niż w dół, mając na uwadze polityczny skład obecnego, coraz bardziej „zielonego” Parlamentu Europejskiego. Im szybciej zrozumieją to politycy, tym szybciej przestawimy naszą gospodarkę na nowe tory. Zielona gospodarka to przyszłość. Lepiej na niej jak najszybciej zacząć zarabiać, aniżeli płacić kary za brak eko rozwiązań.

Na zauważenie zasługuje fakt, że premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu w Brukseli nie odrzucił idei dążenia do neutralności, ale wskazał na potrzebę dodatkowych analiz i wynegocjowania rekompensat dla Polski. Rada przed końcem roku ma wrócić ponownie do głosowania w tej sprawie. Miejmy nadzieje, że wtedy Polska nie da plamy.

Pozostało 97% artykułu
Komentarze i opinie
Sposób na transformację? Budowanie miejscowego dobrobytu
Komentarze i opinie
Szef PIE: W 2040 r. energetyka oparta na węglu będzie 40 proc. droższa niż OZE
Komentarze i opinie
Mariusz Janik: Tylko świnie tankują na zapas
Komentarze i opinie
Bartłomiej Sawicki: Donald Tusk ojcem Baltic Pipe? Krok po kroku, jak było naprawdę
Komentarze i opinie
Monika Morawiecka i Jan Rosenow: Od marudera do lidera - jak Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie?