Biały Dom chce zajmować irańskie tankowce

Bloomberg

Amerykańska prokuratura chce sądownie zablokować eksport irańskiej ropy do Wenezueli.


Prokuratura USA złożyła do sądu pozew o zgodę na „obywatelską konfiskatę” paliw z Iranu, które tankowcami zasilają Wenezuelę. Argumentuje to faktem łamania amerykańskich sankcji przez dostawców irańskiego surowca do Wenezueli, informuje Wall Street Journal. Według prokuratora okręgowego Kolumbii Zii Farouki, irański biznesmen Mahmoud Madanipour, powiązany z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) – organizacją uznaną w USA za terrorystyczną, zorganizował dostawy paliwa za pośrednictwem kilku podstawionych firm. Tak aby obejść sankcje Waszyngtonu.

A support vessel flying an Iranian national flag sails alongside the oil tanker ‚Devon’ as it prepares to transport crude oil to export markets in Bandar Abbas, Iran/Bloomberg
Według amerykańskich śledczych Irańczyk prowadził sprzedaż paliw za pośrednictwem firm zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Organizował niebezpieczne operacje przeładunkowe ze statku na statek oraz sfałszował dane dotyczące pochodzenia paliwa.
Amerykanie piszą w pozwie, że dochody ze sprzedaży paliwa za pośrednictwem agentów IRGC „są powiązane z szeregiem nielegalnych działań IRGC, w tym z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, wsparciem dla terroryzmu i różnymi naruszeniami praw człowieka w kraju i za granicą”.

Składając pozew „w sprawie konfiskaty obywatelskiej”, amerykańska prokuratura zamierza nie tylko zapobiec dalszym dostawom irańskiego paliwa do Wenezueli, ale także pozbawić Teheran dochodów z tych transakcji. Madanipur, spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz stała misja Iranu w ONZ nie odpowiedziały na prośbę Wall Street Journal o komentarz.
Tankowiec u wybrzeża Wenezueli/Bloomberg News.

Wcześniej gazeta informowała, że administracja Donalda Trumpa bada możliwość nałożenia nowych sankcji na Iran w celu zablokowania eksportu irańskiej ropy do Wenezueli. Pięć irańskich tankowców w czerwcu wypłynęło z ropą do Wenezueli. Amerykanie chcieli zająć statki i aresztować załogi. Wenezuela złożyła już skargę do Trybunału w Hadze w sprawie ograniczeń, które Stany Zjednoczone nałożyły na ten kraj od 2014 r. Najbardziej bolesne z nich to zamrożenie rachunków tego kraju w Europie oraz zablokowanie aktywów wartych 7 mld dol. i transakcji państwowego koncernu paliwowego PDVSA w amerykańskiej jurysdykcji. Według Białego Domu kolejne 11 miliardów dolarów powinny wynieść straty w dostawach ropy.
U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OBWE przeciwko rosyjskim gazociągom

Przyjęta rezolucja OBWE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego uznaje gazociągi Nord Stream-2 i Turecki Potok jako potencjalne ...

Czy górnik zarabia mniej niż kasjerka w sklepie?

W firmach wydobywczych i energetycznych tlą się konflikty o podwyżki płac. Na ich czele ...

Mocno rośnie kurs Petrolinvestu

PKO BP i BGK zawarły umowę przelewu wierzytelności posiadanych wobec giełdowej grupy. Nabędzie je ...

Orlen inwestuje w przewozy kolejowe

Zależne firmy Orlen KolTrans i Unipetrol Doprava planują pozyskanie kilkudziesięciu lokomotyw. W efekcie chcą ...

Gaz-System będzie raportował

Operator polskich gazociągów przesyłowych rozpoczyna raportowanie danych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia REMIT. Gaz-System ...

Jarosław Malicki w zarządzie innogy Stoen

Z początkiem marca do zarządu innogy Stoen Operator dołączył Jarosław Malicki. Będzie on odpowiadał ...