Ropa zdrożała po likwidacji generała Sulejmaniego

Adobe Stock

Amerykański atak przeprowadzony w Bagdadzie na generała Kasama Sulejmaniego, dowódcę elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds (de facto głównego architekta irańskich tajnych wojen w regionie), stał się impulsem do wzrostu cen ropy naftowej. Rynek zareagował nerwowo, ale był daleki od paniki.

Cena baryłki ropy gatunku Brent rosła w piątek we wczesnych godzinach rannych nawet o 4 proc., do prawie 69 dolarów. Później jednak lekko spadła do 68,5 dolara. Baryłka ropy gatunku WTI zdrożała początkowo z 61,1 dolara do 63,5 dolara, by później zejść do 63 dolarów. Ceny tych gatunków ropy zbliżyły się więc do poziomu z połowy września, czyli z okresu tuż po (prawdopodobnie irańskim) ataku na największą saudyjską rafinerię.

Czytaj także: W nalocie USA zginął generał Iranu. Zapowiedziano zemstę

Rynek oczekuje teraz, że zabójstwo najważniejszego irańskiego generała wywoła odwet Teheranu przeciwko USA oraz ich sojusznikom. – To stawia nas na krawędzi prawdziwej wojny z Iranem. Nie tajnej wojny, czy wojny prowadzonej poprzez pośredników. Jest niemożliwym, by przecenić skutki tego wydarzenia – twierdzi Helima Croft, szefowa działu globalnej strategii surowcowej w RBC Markets.

– Zabójstwo Sulejmaniego to duży wzrost geopolitycznej premii za ryzyko. To miał bć spokojny, poświąteczny weekend dla wielu traderów. Teraz wielu z nich będzie odwoływać urlopy i będzie wzywanych na nadzwyczajne spotkania poświęcone wzrostowi ryzyka – uważa Olivier Jakob, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej Petromatrix.

– Iran z pewnością zemści się w jakiś sposób, i podobnie jak w przeszłości będzie to sposób asymetryczny. Nie pójdą na bezpośrednią konfrontację z USA, ale być może znów zaatakują saudyjskie tankowce lub saudyjskie rafinerie – prognozuje John Tirman, dyrekto zarządzający  Massachusetts Institute of Technology Center for International Studies.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Idą czasy taniej ropy

Na świecie nadal trudno jest zrozumieć czemu Rosjanie nie zdecydowali się na cięcia wydobycia ...

Morawiecki zapowiada repolonizację energetyki

Polska szuka możliwości repolonizacji branży energetycznej. – Myślę, że częściowo ten sektor będzie repolonizowany ...

PSE: wprowadzenie stopni zasilania w sierpniu zapobiegło blackoutowi

Wprowadzenie w sierpniu br. stopni zasilania było niezbędne, bo zapobiegło wyłączeniom awaryjnym, których skutki ...

Orlen inwestuje w Elektrociepłownię Płock

Koncern zamierza wybudować sprawniejszy i efektywniejszy turbozespół TG1. Dostawcą technologii i wykonawcą w trybie ...

Turecki Potok wyszedł z wody

Dziś połączone zostały podmorska i lądowa część rosyjskiego gazociągu do Turcji. Całość ma być ...

Iran rozkwita w maju

W tym miesiącu eksport ropy z Iranu ma wzrosnąć do 2,1 mln baryłek na ...