Ropa zdrożała po likwidacji generała Sulejmaniego

Adobe Stock

Amerykański atak przeprowadzony w Bagdadzie na generała Kasama Sulejmaniego, dowódcę elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds (de facto głównego architekta irańskich tajnych wojen w regionie), stał się impulsem do wzrostu cen ropy naftowej. Rynek zareagował nerwowo, ale był daleki od paniki.

Cena baryłki ropy gatunku Brent rosła w piątek we wczesnych godzinach rannych nawet o 4 proc., do prawie 69 dolarów. Później jednak lekko spadła do 68,5 dolara. Baryłka ropy gatunku WTI zdrożała początkowo z 61,1 dolara do 63,5 dolara, by później zejść do 63 dolarów. Ceny tych gatunków ropy zbliżyły się więc do poziomu z połowy września, czyli z okresu tuż po (prawdopodobnie irańskim) ataku na największą saudyjską rafinerię.

Czytaj także: W nalocie USA zginął generał Iranu. Zapowiedziano zemstę

Rynek oczekuje teraz, że zabójstwo najważniejszego irańskiego generała wywoła odwet Teheranu przeciwko USA oraz ich sojusznikom. – To stawia nas na krawędzi prawdziwej wojny z Iranem. Nie tajnej wojny, czy wojny prowadzonej poprzez pośredników. Jest niemożliwym, by przecenić skutki tego wydarzenia – twierdzi Helima Croft, szefowa działu globalnej strategii surowcowej w RBC Markets.

– Zabójstwo Sulejmaniego to duży wzrost geopolitycznej premii za ryzyko. To miał bć spokojny, poświąteczny weekend dla wielu traderów. Teraz wielu z nich będzie odwoływać urlopy i będzie wzywanych na nadzwyczajne spotkania poświęcone wzrostowi ryzyka – uważa Olivier Jakob, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej Petromatrix.

– Iran z pewnością zemści się w jakiś sposób, i podobnie jak w przeszłości będzie to sposób asymetryczny. Nie pójdą na bezpośrednią konfrontację z USA, ale być może znów zaatakują saudyjskie tankowce lub saudyjskie rafinerie – prognozuje John Tirman, dyrekto zarządzający  Massachusetts Institute of Technology Center for International Studies.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy skorzystali na sankcjach USA

Koncern paliwowy Państwa Środka zastąpił francuski Total na największym gazowym złożu świata Południowy Pars ...

Czarne złoto może potanieć. Cena ropy zależy od G20

Czarne złoto może potanieć do 30 dolarów za baryłkę, jeżeli liderzy USA i Chin ...

Litwa: podniesiecie akcyzę, to kupimy w Polsce

Litewski biznes ostrzegł premiera, że podniesienia akcyzy na olej napędowy spowoduje, że tiry tranzytowe ...

BP potwierdza plany rozwoju w Polsce

Koncern paliwowy BP, który ogłosił plany zwolnienia w ciągu dwóch lat co najmniej czterech ...

Kolejne inwestycje PGNiG w Norwegii w złoża

Polski koncern zwiększy zaangażowanie w złożu Gina Krog i stanie się udziałowcem Alve Nord. ...

Gazprom podstawia nogę Gaz-Systemowi

Polski i ukraiński operator gazowy wystąpi do instytucji antymonopolowych i regulujących rynek gazu w ...