Chorwaci rozbudują rafinerię w Rijece

materiały prasowe

INA zainwestuje do 2023 r. około 600 mln USD. W tym czasie mają powstać instalacje, dzięki którym poprawi się efektywności przerobu ropy naftowej.

Rada nadzorcza chorwackiej spółki INA zatwierdziła decyzję dotyczącą rozbudowy rafinerii w Rijece. Inwestycja jednogłośnie została też przyjęta przez zarząd tej firmy oraz uzyskała poparcie dwóch największych akcjonariuszy, czyli chorwackiego rządu (ma 44,8 proc. udziałów) i węgierskiego koncernu MOL Group (49,1 proc. udziałów).

Budowa nowych instalacji ma przyczynić się do poprawy efektywności i kompleksowości rafinerii w Rijece. Projekt stanowi istotną część tzw. programu transformacyjnego INA Downstream 2023 New Course, którego celem jest przekształcenie segmentu rafineryjnego i marketingowego INA w zrównoważony i dochodowy biznes.

Całkowity budżet projektu wynosi około 4 mld kun, czyli około 600 mln USD. W jego ramach m.in. powstanie instalacja zgazowania ciężkich frakcji ropnych i zostaną przebudowane inne istniejące w rafinerii instalacje. Dzięki temu powinna poprawić się struktura produktowa rafinerii. Chodzi zwłaszcza o zwiększenie udziału dochodowych tzw. białych produktów przerobu ropy m.in. oleju napędowego. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Program transformacyjny INA Downstream 2023 New Course zakłada koncentrację produkcji rafineryjnej w Rijece. Z kolei druga rafineria spółki w Sisaku ma zostać przekształcona w zakład skoncentrowany na: produkcji bituminu (projekt został zatwierdzony w marcu tego roku), działalności logistycznej oraz ewentualnej produkcji smarów i biokomponentów (w zależności od przyszłych decyzji inwestycyjnych).

MOL Group przekonuje, że zgadzając się na nowe inwestycje potwierdza swoje zaangażowanie w rozwój chorwackiej firmy. – Dzięki tej rozbudowie znacząco podniesiemy kompleksowość i efektywność rafinerii w Rijece. Jestem przekonany, że konkurencyjność biznesu rafineryjno-marketingowego INA poprawi się wraz z zakończeniem inwestycji, która będzie miała pozytywny wpływ również na zyskowność spółki w przyszłości – mówi cytowany w komunikacie prasowym József Molnár, dyrektor generalny MOL Group i wiceprzewodniczący rady nadzorczej INA.

INA Group to jedna z najważniejszych chorwackich firm paliwowych, odgrywająca dużą rolę w wydobyciu ropy i gazu, przetwórstwie ropy oraz dystrybucji produktów ropopochodnych w regionie. Podmiot ten składa się z licznych powiązanych ze sobą firm. Grupa ma siedzibę w Zagrzebiu. Prowadzi działalność w Chorwacji, Angoli i Egipcie. Należą do niej rafinerie w Rijece i Sisaku oraz sieć stacji paliw obejmująca ponad 500 punktów w Chorwacji i krajach sąsiednich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen uruchomił blok gazowy

We Włocławku trwa rozruch nowopowstającej elektrociepłowni o mocy 463 MWe. Do eksploatacji ma być ...

Węgiel tanieje na światowych rynkach, ale nie w Polsce

Na przeważającej części międzynarodowego rynku węgla w marcu nadal obserwowany był spadek cen we ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Grudziądz KOCHA czyste powietrze

12 kwietnia, debatą w Grudziądzu, Polski Komitet Energii Elektrycznej zainaugurował serie regionalnych debat, dotyczących ...

Saudyjczycy idą w gaz

Ceny ropy naftowej wciąż są niskie. Dla Arabii Saudyjskiej oznacza to kłopoty budżetowe. Dlatego ...

Biznes po zielonej stronie mocy

W obliczu gwałtownych zmian klimatycznych firmy starają się być coraz bardziej odpowiedzialne klimatycznie, stawiając ...