Ile jest wart Saudi Aramco?

A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg

Zanim zweryfikuje to rynek, w samej Arabii Saudyjskiej nie ma zgody, ile wart jest państwowy koncern naftowy Saudi Aramco. Następca tronu naciska, by były to 2 biliony dolarów.

Oceny wartości koncernu pojawiają się w związku z planami władza Arabii przeprowadzenia IPO Saudi Aramco. Jak dowiedziała się agencja Reuters, jeden z banków, pretendujący do udziału w organizacji IPO, ocenił wartość Saudi Aramco na 1,4-1,5 bln dol., co źródło bliskie koncernowi uznało za zbliżone do rzeczywistości.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

 

W tym tygodniu rada dyrektorów koncernu ma zająć się wartością aktywu. W wypadku niezadowalającej oceny, IPO może zostać odłożone. Nawet jeżeli będzie to nie 2 bln dol., jak chce  książę Muhammad ibn Salman, a „jedynie” 1,5 bln dol., to i tak wartość saudyjskiego koncernu będzie większa od najdroższych obecnie firm świata jak Microsoft (1 bln dol.) czy Apple i Amazon (po 900 mln dol.).

 

 

Storage tanks stand at an oil processing facility in Saudi Aramco’s Shaybah oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

 

 

Wyjście na rynek saudyjskiego koncernu było już kilka razy przekładane. Teraz mówi się o przełomie 2020/2021r. Na rynek miałoby trafić na początek 5 proc. akcji Saudi Aramco. Firma została założona w 1933 r i od tego czasu pozostawała jedną z najbardziej utajnionych jeżeli chodzi o dane finansowe. Po raz pierwszy w tym roku zostały podane wyniki koncernu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa strategia za kilka tygodni

Akwizycje mogą być jedną z dróg zwiększania potencjału segmentu wytwórczego. Ale dystrybucja energii pozostanie ...

Gdzie benzyna jest najtańsza?

Bardzo tania benzyna jest w krajach, które często nie kojarzą się ani z bogactwem ...

Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej

PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej – poinformował wiceprezes spółki Mirosław ...

Większa dywidenda z Kogeneracji

Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zaproponuje przeznaczenie na dywidendę za 2016 rok 98 mln ...

Gazprom ostatecznie zlikwidował RosUkrEnergo

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka miała monopol na eksport gazu m.in na Ukrainę i do ...

Magazyny energii rodzą się w bólach

Rynek magazynowania energii w Polsce praktycznie nie istnieje. Tymczasem jest on podstawą udanej transformacji ...