Ile jest wart Saudi Aramco?

A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg

Zanim zweryfikuje to rynek, w samej Arabii Saudyjskiej nie ma zgody, ile wart jest państwowy koncern naftowy Saudi Aramco. Następca tronu naciska, by były to 2 biliony dolarów.

Oceny wartości koncernu pojawiają się w związku z planami władza Arabii przeprowadzenia IPO Saudi Aramco. Jak dowiedziała się agencja Reuters, jeden z banków, pretendujący do udziału w organizacji IPO, ocenił wartość Saudi Aramco na 1,4-1,5 bln dol., co źródło bliskie koncernowi uznało za zbliżone do rzeczywistości.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

 

W tym tygodniu rada dyrektorów koncernu ma zająć się wartością aktywu. W wypadku niezadowalającej oceny, IPO może zostać odłożone. Nawet jeżeli będzie to nie 2 bln dol., jak chce  książę Muhammad ibn Salman, a „jedynie” 1,5 bln dol., to i tak wartość saudyjskiego koncernu będzie większa od najdroższych obecnie firm świata jak Microsoft (1 bln dol.) czy Apple i Amazon (po 900 mln dol.).

 

 

Storage tanks stand at an oil processing facility in Saudi Aramco’s Shaybah oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

 

 

Wyjście na rynek saudyjskiego koncernu było już kilka razy przekładane. Teraz mówi się o przełomie 2020/2021r. Na rynek miałoby trafić na początek 5 proc. akcji Saudi Aramco. Firma została założona w 1933 r i od tego czasu pozostawała jedną z najbardziej utajnionych jeżeli chodzi o dane finansowe. Po raz pierwszy w tym roku zostały podane wyniki koncernu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes PGNiG: rozmawiamy nt. dostaw LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę – ...

Poprawa marży w ZE PAK

W I kwartale 2016 roku ZE PAK sprzedała łącznie 3,38 TWh energii elektrycznej. Oznacz ...

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Pawlak: Termomodernizacja to sposób na smog

Znane są przypadki, gdzie udało się zmniejszyć zużycie energii nawet czterokrotnie – mówi Piotr ...

Sztaby kryzysowe w spółkach energetycznych i paliwowych

W związku z pandemią koronawirusa spółki energetyczne i paliwowe utworzyły sztaby kryzysowe. – Nie ...

Będzie redukcja wydobycia ropy

Kraje kartelu naftowego OPEC dogadały się w czwartek w sprawie cięć produkcji. Nie ujawniają ...

PKN Orlen ma nową strategię

Koncern chce w latach 2017-2018 inwestować 5,4 mld zł rocznie, głównie w instalacje rafineryjne, ...