Kuwejt: rynek ropy ustabilizuje się pod koniec roku

Adobe Stock

Światowy rynek ropy naftowej powinien dojść pod koniec roku do równowagi dzięki zmniejszeniu rezerw i utrzymaniu się dużego popytu – ocenia minister ds. naftowych Kuwejtu, Khaled al-Fadhel

 

Utrzyma się jednak niepewność dotycząca wzrostu popytu z powodu skutków napięć w handlu między Stanami i Chinami na gospodarkę świata – dodał i zwrócił uwagę na stały wzrost wydobycia ropy łupkowej w USA. Te niepewne perspektywy utrudniają krajom OPEC i ich sojusznikom przedstawienie wyraźnej wizji ewolucji podaży w  II półroczu. W związku z tym jeszcze za wcześnie oceniać, czy kraje naftowe przedłużą po czerwcu obecne limity wydobycia – powiedział minister Reuterowi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

W grudniu  2018 przedstawiciele kartelu i jego sojuszników postanowili zmniejszyć od 1 stycznia podaż ropy o 1,2 mln baryłek dziennie na okres 6 miesięcy, aby uspokoić rynek i utrzymać ceny. Na kraje OPEC przypadło z tej redukcji 800 tys. bd. – Dziś panuje duże zaniepokojenie na rynku wynikające z obaw o wielkość podaży – wyjaśnił minister al-Fadhel. – Np. nie jest jeszcze odczuwalna niedawna decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o nieprzedłużeniu wyłączeń na kupno irańskiej ropy przez dużych klientów.

 

Oil/Bloomberg

Minister wspomniał również  o możliwych skutkach nowych amerykańskich sankcji na Wenezuelę, napięcie polityczne w Libii, rosnące wydobycie ropy łupkowej i skutki wojny handlowej USA-Chiny. To wszystko utrudnia prognozowanie podaży i popytu. – OPEC i jego sprzymierzeńcy poczynili znaczne postępy we wdrożeniu umowy o zmniejszeniu wydobycia – stwierdził Kuwejtczyk i dodał: – Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Sądzę, że  rynek powinien osiągnąć równowagę w II półroczu, prawdopodobnie pod koniec roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruch w łupkach za oceanem

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli ...

Duże inwestycje w ropę i gaz

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie. ...

Niemcy odkryli wielkie złoża gazu pod Morzem Norweskim

Niemcy dowiercili się do złóż gazu pod dnem Morza Norweskiego. Zasobność złoża sięga 19 ...

Ponad 200 górników protestuje pod ziemią

Do ponad 200 wzrosła liczba górników protestujących pod ziemią. Sprzeciwiają się oni rządowym planom ...

Tchórzewski: Rekompensaty za zamrożenie cen prądu od sierpnia

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w sierpniu spółki energetyczne zaczną dostawać rekompensaty za utrzymanie ...

Zmiany w polityce OPEC mogą podnieść ceny paliw

Wszystkie rodzaje paliw, z benzyną E98 włącznie, kosztują na stacjach poniżej 5 zł za ...