Kuwejt: rynek ropy ustabilizuje się pod koniec roku

Adobe Stock

Światowy rynek ropy naftowej powinien dojść pod koniec roku do równowagi dzięki zmniejszeniu rezerw i utrzymaniu się dużego popytu – ocenia minister ds. naftowych Kuwejtu, Khaled al-Fadhel

 

Utrzyma się jednak niepewność dotycząca wzrostu popytu z powodu skutków napięć w handlu między Stanami i Chinami na gospodarkę świata – dodał i zwrócił uwagę na stały wzrost wydobycia ropy łupkowej w USA. Te niepewne perspektywy utrudniają krajom OPEC i ich sojusznikom przedstawienie wyraźnej wizji ewolucji podaży w  II półroczu. W związku z tym jeszcze za wcześnie oceniać, czy kraje naftowe przedłużą po czerwcu obecne limity wydobycia – powiedział minister Reuterowi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

W grudniu  2018 przedstawiciele kartelu i jego sojuszników postanowili zmniejszyć od 1 stycznia podaż ropy o 1,2 mln baryłek dziennie na okres 6 miesięcy, aby uspokoić rynek i utrzymać ceny. Na kraje OPEC przypadło z tej redukcji 800 tys. bd. – Dziś panuje duże zaniepokojenie na rynku wynikające z obaw o wielkość podaży – wyjaśnił minister al-Fadhel. – Np. nie jest jeszcze odczuwalna niedawna decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o nieprzedłużeniu wyłączeń na kupno irańskiej ropy przez dużych klientów.

 

Oil/Bloomberg

Minister wspomniał również  o możliwych skutkach nowych amerykańskich sankcji na Wenezuelę, napięcie polityczne w Libii, rosnące wydobycie ropy łupkowej i skutki wojny handlowej USA-Chiny. To wszystko utrudnia prognozowanie podaży i popytu. – OPEC i jego sprzymierzeńcy poczynili znaczne postępy we wdrożeniu umowy o zmniejszeniu wydobycia – stwierdził Kuwejtczyk i dodał: – Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Sądzę, że  rynek powinien osiągnąć równowagę w II półroczu, prawdopodobnie pod koniec roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jutro Polska może dostać słony rachunek za smog

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie się w czwartek (22 lutego) czy nasz kraj ...

PGNiG coraz mocniej inwestuje w produkcję ciepła i prądu

Gazowniczy koncern stawia zarówno na budowę nowych elektrociepłowni, jak i modernizację istniejących. Planuje również ...

Zgoda Brukseli na pomoc dla 6 farm wiatrowych we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną Francji dla 6 ferm wiatrowni offshore, które mają ułatwić ...

Pompy ropy zwalniają, cena rośnie

Wiele krajów OPEC zmniejszyło wydobycie zgodnie z umową z Wiednia. Wykonuje ją też Rosja. ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

Wstępne roczne wyniki PGE

Największy wytwórca energii i ciepła podał szacunkowe wyniki za ubiegły rok. Skonsolidowany zysk operacyjny ...