Kuwejt: rynek ropy ustabilizuje się pod koniec roku

Adobe Stock

Światowy rynek ropy naftowej powinien dojść pod koniec roku do równowagi dzięki zmniejszeniu rezerw i utrzymaniu się dużego popytu – ocenia minister ds. naftowych Kuwejtu, Khaled al-Fadhel

 

Utrzyma się jednak niepewność dotycząca wzrostu popytu z powodu skutków napięć w handlu między Stanami i Chinami na gospodarkę świata – dodał i zwrócił uwagę na stały wzrost wydobycia ropy łupkowej w USA. Te niepewne perspektywy utrudniają krajom OPEC i ich sojusznikom przedstawienie wyraźnej wizji ewolucji podaży w  II półroczu. W związku z tym jeszcze za wcześnie oceniać, czy kraje naftowe przedłużą po czerwcu obecne limity wydobycia – powiedział minister Reuterowi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

W grudniu  2018 przedstawiciele kartelu i jego sojuszników postanowili zmniejszyć od 1 stycznia podaż ropy o 1,2 mln baryłek dziennie na okres 6 miesięcy, aby uspokoić rynek i utrzymać ceny. Na kraje OPEC przypadło z tej redukcji 800 tys. bd. – Dziś panuje duże zaniepokojenie na rynku wynikające z obaw o wielkość podaży – wyjaśnił minister al-Fadhel. – Np. nie jest jeszcze odczuwalna niedawna decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o nieprzedłużeniu wyłączeń na kupno irańskiej ropy przez dużych klientów.

 

Oil/Bloomberg

Minister wspomniał również  o możliwych skutkach nowych amerykańskich sankcji na Wenezuelę, napięcie polityczne w Libii, rosnące wydobycie ropy łupkowej i skutki wojny handlowej USA-Chiny. To wszystko utrudnia prognozowanie podaży i popytu. – OPEC i jego sprzymierzeńcy poczynili znaczne postępy we wdrożeniu umowy o zmniejszeniu wydobycia – stwierdził Kuwejtczyk i dodał: – Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Sądzę, że  rynek powinien osiągnąć równowagę w II półroczu, prawdopodobnie pod koniec roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...

Towarowa Giełda Energii w MRC

Towarowa Giełda Energii uzyskała status członka europejskiego rynku Multi-Regional Coupling (MRC). MRC to projekt ...

Rosja pogania Danię w sprawie Nord Stream-2

Rosyjski gazociąg po dnie Bałtyku wciąż nie ma zgody Danii na przejście przez jej ...

PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają ...

Bez umowy ropa w dół

18 największych eksporterów ropy naftowej nie znalazło porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia ropy na ...

Bruksela przechodzi na rosyjski

Komisja Europejska będzie bronić Wspólnoty przed ostrzejszymi sankcjami Ameryki wobec Rosji. Tym samym brukselscy ...