Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

Bloomberg

Dziś w Warszawie przedstawiciele Transneft przedstawili Polakom i Niemcom plan wznowienia dostaw jakościowej ropy z naftociągu „Przyjaźń”. Surowiec popłynie do Polski najwcześniej 9-10 czerwca.

„Przedstawiliśmy kolegom plan technicznych działań, które zostały uzgodnione z kolegami z Białorusi. Jeżeli zaczniemy go realizować od jutra (24 maja), to na 9-10 czerwca czysta ropa popłynie do Polski. Kolegom (z Polski – red.) ten plan się spodobał i potrzebują krótkiego czasu na jego analizę” – poinformował Siergiej Andronow, wiceprezes Transneft, cytowany przez agencję Prime.

CZYTAJ TAKŻE: Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Rozmowy polsko-rosyjsko-niemieckie w Warszawie poświęcone były sytuacji z naftociągiem „Przyjaźń”. Polska i Niemcy wciąż nie otrzymują stamtąd czystej ropy; w rurach zalega zanieczyszczony chlorkami organicznymi surowiec.

Polski operator naftociągu PERN potwierdził, że pierwszą nitkę „Przyjaźni” można na terenie Polski uruchomić 9 czerwca. Jednak „pod warunkiem uznania reklamacji złożonych przez niemieckie i polskie rafinerie. (…) Wcześniej zostanie on oczyszczony z zachlorowanej ropy, który to plan zadeklarowała strona rosyjska.

Jednocześnie strona rosyjska zobowiązała się, że do 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu „Przyjaźń” zostaną oczyszczone, co oznacza że do Polski nie trafi żadna dodatkowa partia zanieczyszczonej ropy.

CZYTAJ TAKŻE: Zachód wstrzymał zapłaty za ropę z „Przyjaźni”

Zgodnie z ustaleniami z klientami, PERN będzie przekazywał w tym czasie do rafinerii surowiec o uzgodnionych normach jakościowych, nie przekraczających dopuszczalnych stężeń chlorków organicznych. Przyjęte rozwiązania oznaczają, że polski system przesyłowy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zostanie w pełni oczyszczony” – głosi dzisiejszy komunikat PERN.

Kolejne rozmowy zaplanowane są na 3 czerwca w Moskwie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

JSW może przejąć PBSz

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgodziło się na zakup 95 proc. udziałów Przedsiębiorstwa ...

W stronę zrównoważonego rolnictwa

Jak mądrze zarządzać kurczącymi się zasobami. Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, ...

Bezpieczeństwo dostaw energii w krajach Trójmorza

Czy w dobie zmieniających się technologii i trendów w energetyce Europa Środkowa ma szansę ...

Węglowe eldorado dobiega końca

Po rekordowych cenach wkrótce może nie być śladu. Import z Rosji nie słabnie, energetyka ...

Lotos i PGNiG inwestują w Norwegii

Gdański koncern otrzyma udziały w dwóch koncesjach na Morzu Północnym. Z kolei PGNiG stanie ...

Pierwsza energia z farm bałtyckich Polenergii w 2025 r.

Polenergia chce produkować prąd z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r.  Termin rozpoczęcia ...