Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

Bloomberg

Dziś w Warszawie przedstawiciele Transneft przedstawili Polakom i Niemcom plan wznowienia dostaw jakościowej ropy z naftociągu „Przyjaźń”. Surowiec popłynie do Polski najwcześniej 9-10 czerwca.

„Przedstawiliśmy kolegom plan technicznych działań, które zostały uzgodnione z kolegami z Białorusi. Jeżeli zaczniemy go realizować od jutra (24 maja), to na 9-10 czerwca czysta ropa popłynie do Polski. Kolegom (z Polski – red.) ten plan się spodobał i potrzebują krótkiego czasu na jego analizę” – poinformował Siergiej Andronow, wiceprezes Transneft, cytowany przez agencję Prime.

CZYTAJ TAKŻE: Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Rozmowy polsko-rosyjsko-niemieckie w Warszawie poświęcone były sytuacji z naftociągiem „Przyjaźń”. Polska i Niemcy wciąż nie otrzymują stamtąd czystej ropy; w rurach zalega zanieczyszczony chlorkami organicznymi surowiec.

Polski operator naftociągu PERN potwierdził, że pierwszą nitkę „Przyjaźni” można na terenie Polski uruchomić 9 czerwca. Jednak „pod warunkiem uznania reklamacji złożonych przez niemieckie i polskie rafinerie. (…) Wcześniej zostanie on oczyszczony z zachlorowanej ropy, który to plan zadeklarowała strona rosyjska.

Jednocześnie strona rosyjska zobowiązała się, że do 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu „Przyjaźń” zostaną oczyszczone, co oznacza że do Polski nie trafi żadna dodatkowa partia zanieczyszczonej ropy.

CZYTAJ TAKŻE: Zachód wstrzymał zapłaty za ropę z „Przyjaźni”

Zgodnie z ustaleniami z klientami, PERN będzie przekazywał w tym czasie do rafinerii surowiec o uzgodnionych normach jakościowych, nie przekraczających dopuszczalnych stężeń chlorków organicznych. Przyjęte rozwiązania oznaczają, że polski system przesyłowy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zostanie w pełni oczyszczony” – głosi dzisiejszy komunikat PERN.

Kolejne rozmowy zaplanowane są na 3 czerwca w Moskwie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen rusza z emisją obligacji

Koncern zaoferuje 2 mln papierów detalicznych o wartości nominalnej 100 zł każdy. Oprocentowanie zmienne ...

Notowania PGE spadają ze względu na skalę odpisów aktywów na węglu brunatnym

Kurs PGE spada w środę od początku sesji. Już początek dnia przyniósł stratę o ...

Wojciech Jasiński stanął na czele PKN Orlen

Rada nadzorcza największego w Polsce koncernu powołała polityka PiS i byłego ministra skarbu do ...

Szybko przybywa Nord Stream-2

Gazprom położył już 200 km kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream-2. Rury opadły na dno w ...

Iran celnie trafiony sankcjami USA

W ciągu półtora miesiąca amerykańskie sankcje przyniosły Teheranowi poważne straty. Eksport irańskiej ropy zmniejszył ...

Amerykanie zarobią na arabskiej prywatyzacji

Bank JPMorgan wprowadzi na giełdę największego producenta ropy na świecie – saudyjskiego Saudi Aramco. ...