Afera „Przyjaźni”: zdumiewające ustalenia śledztwa

Pipeline/Bloomberg

Brudną ropę do naftociągu zaopatrującego pół Europy oddawały rosyjskie firmy działające…nielegalnie. Miejsce wrzutu brudnego surowca nadzorował koncern Transneft, który od początku zrzucał winę na innych.

Międzyresortowa komisja, która na polecenie premiera Rosji zajmowała się sprawą zanieczyszczenia naftociągu „Przyjaźń” ropą zawierającą kilkadziesiąt razy przekroczone normy chlorków organicznych, przekazało materiały do Prokuratury Generalnej Rosji.
„Materiały są już w prokuraturze, działania prowadzą śledczy z FSB Rosji, Komitetu Śledczego; zostało wszczęte postępowanie karne. Cztery osoby zatrzymano i decyzją sądu trafiły to aresztu tymczasowego” – zapowiedział dziś Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji, cytowany przez agencję Prime.
Dodał, że eksperci dokładnie określili miejsce, w którym ropa z chlorkami trafiła do naftociągu.
– To węzeł Łopatino w obwodzie samarskim. Śledztwo ustaliło grupę firm, które działały nielegalnie i (pomimo to -red) oddawały ropę do naftociągu – przyznał Nowak, nie wyjaśniając jak to możliwe, by do zasilającego pół Europy ropociągu dolewały ropy firmy nie mające na to żadnych pozwoleń.
Adobe Stock
Węzeł należy do oddziału Transneft w Kujbyszewie. To ten rosyjski monopolista w eksporcie ropy od początku nie poczuwał się do winy i odpowiedzialnością obarczał prywatny terminal (firma już zapowiedziała pozwanie Transneft do sądu).
Dziś Ukrtransnafta – ukraiński operator „Przyjaźni” poinformował, że w poniedziałek wieczorem do granicy dotarła czysta ropa, z kierunku białoruskiego Mozyru. Ukraińcy są gotowi do wznowienia tranzytu ropy do państw Unii – Słowacji, Czech i Węgier.
Wciąż stoi natomiast terminal naftowy w porcie Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim. Stąd ropą odbierały tankowce klientów z Europy Zachodniej. Rosjanie najpierw zaprzeczali doniesieniom medialnym, że i tutaj ropa nie spełnia norm jakościowych. Jednak wobec wycofywania się z odbioru tankowców największych klientów (m.in. szwajcarskiego Vitol), musieli zamknąć terminal i przyznać, że ropa jest brudna. Teraz zapewniają, że od 8 maja terminal będzie znów działać oferując czysty surowiec.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zielone światło dla rozbudowy terminala LNG

Wydano pozwolenie na zwiększenie zdolności regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu. Oznacza to, że ...

Walka ze smogiem pochłonie setki miliardów złotych

Około 750 mln zł pochłonie termomodernizacja domów najuboższych osób w 22 gminach z powietrzem ...

Energetyka na pierwszej linii frontu

Raport dotyczący zagrożeń dla przemysłowych systemów zarządzania jest klarowny: globalnie branżą najbardziej narażoną na ...

Saudi Aramco stawia na gaz

Kolejny potentat naftowy zaczyna inwestować w wydobycie gazu. Arabia Saudyjska przeznaczy na to 150 ...

PKN Orlen rusza z emisją obligacji

Koncern zaoferuje 2 mln papierów detalicznych o wartości nominalnej 100 zł każdy. Oprocentowanie zmienne ...

Prezes LOTOSu odwołany

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków ...