Ropa najdroższa od pół roku

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Cena surowca gatunku Brent zbliżała się we wtorek do 75 dol. za baryłkę, najwyższego poziomu od października. Rynek niepokoi się o podaż ropy, m.in. w związku z zaostrzeniem sankcji nałożonych na Iran.

Od początku roku ropa Brent zdrożała o 38 proc. Wciąż jej trochę brakuje do zeszłorocznego szczytu (ponad 85 dol. za baryłkę), ale niepokoić może to, że do takiego ruchu cenowego doszło mimo tego, że globalna gospodarka zwalniała w ostatnich kwartałach. Ropa gatunku WTI zdrożała zaś od grudniowego dołka o 55 proc., do 66 dol. za baryłkę.
Nowym impulsem do zwyżek cen surowca stała się zapowiedź zaostrzenia sankcji przeciwko Iranowi przez administrację Donalda Trumpa. Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch. Analitycy RBC Capital Markets szacują, że ta decyzja zmniejszy napływ irańskiej ropy na światowe rynki o 60 proc., do zaledwie 600 tys. baryłek dziennie.

Mike Pompeo, U.S. secretary of state/Bloomberg

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch.

Intencją administracji Trumpa jest zmniejszenie irańskiego eksportu ropy do zera, ale nie da się w pełni upilnować przestrzegania sankcji przez inne kraje. Irańskie władze odgrażają się natomiast, że mogą zablokować cieśninę Ormuz, czyli główną morską trasę, poprzez którą jest transportowana na światowe rynki ropa z krajów leżących nad Zatoką Perską. Gdyby te groźby zostały wprowadzone w życie (co jest na razie mało prawdopodobne), byłby to potężny wstrząs podażowy dla rynku naftowego.

An Iranian national flag flies at the Persian Gulf Star Co. (PGSPC) gas condensate refinery in Bandar Abbas, Iran/Bloomberg

CZYTAJ TAKŻENikt nie kupi ropy z Iranu, surowiec drożeje

Zagrożeniem dla podaży ropy na światowych rynkach jest również wojna domowa w Libii. Wydobywano tam w marcu 1,2 mln baryłek ropy dziennie, ale dane za kwiecień mogą okazać się gorsze. W gospodarczym i politycznym chaosie pogrążona jest również Wenezuela. Wydobycie spadło tam z ponad 1,5 mln baryłek dziennie w końcówce 2018 r. do zaledwie 650 tys. baryłek dziennie w marcu (według danych EIA). – Rynek będzie bardzo wrażliwy na możliwe zakłócenia w Libii, Wenezueli i Nigerii w czasie lata, gdy popyt na ropę jest największy – twierdzi Giovanni Staunovo, analityk UBS.

Stacja benzynowa/Bloomberg

Eksperci wskazują, że jeśli niepokój wokół Iranu nie okaże się krótkotrwały, to będzie impulsem do dalszego wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych. – Na stacjach benzynowych widzimy już powrót cen do poziomów z zeszłego tygodnia. W tym tygodniu być może zwiększą się one jeszcze o jakieś 5 groszy na litrze – mówi „Rzeczpospolitej” Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex. Władze USA spodziewają się jednak, że amerykańska produkcja ropy i możliwy wzrost wydobycia w Arabii Saudyjskiej pomogą zbilansować rynek. Saudyjczycy sygnalizują, że są gotowi częściowo zrekompensować ubytek irańskiej ropy z rynku. – W pełni wspieramy kroki podjęte przez USA, gdyż są one konieczne do zmuszenia irańskiego reżimu do zakończenia polityki destabilizacji oraz jego wsparcia dla terroryzmu na świecie. Będziemy pracować wraz z innymi producentami, by rynek ropy był odpowiednio zaopatrzony – zapewnia Ibrahim al-Assaf, saudyjski minister spraw zagranicznych.

Część analityków widzi więc szansę na wyhamowanie wzrostu cen. „O ile bierzemy pod uwagę ryzyko wzrostu cen w krótkim terminie, to podtrzymujemy naszą prognozę mówiącą o cenie ropy Brent w II kw. 2019 r. w przedziale 70–75 dol. za baryłkę” – piszą analitycy Goldman Sachs.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja chce Nord Stream-3

 Kreml rozważa rozbudowę Gazociągu Północnego o dwie następne nitki. Wtedy Gazprom mógłby rzucić na ...

Rosja produkuje rekordowo dużo ropy

Produkcja ropy naftowej w Rosji wzrosła do rekordowego poziomu. W przyszłym tygodniu ma się ...

Wenezuela zrywa dostawy ropy

Tonący w kryzysie kraj ma już miesiąc opóźnienia w realizacji naftowych kontraktów. Ceny ropy ...

Niemcy w klimatycznym klinczu

Odbywająca się w Bonn konferencja klimatyczna ONZ kieruje oczy świata na Niemcy. Tamtejsza transformacja ...

Kolejna farma wiatrowa od innogy

Firma innogy Renewables Polska rozpoczęła prace przy budowie lądowej farmy wiatrowej Dolice o mocy ...

PGE chce być bardziej efektywne i zdywersyfikowane

PGE chce w ramach poprawy efektywności rozważyć sprzedaż aktywów nie związanych z trzonem swojego ...