Sankcje nie zatrzymały ropy z Iranu

Bloomberg

Pomimo amerykańskich ograniczeń, eksport ropy z Iranu rośnie. Zakupy zwiększyły kraje, którym Biały Dom dał czasową zgodę na dalszy import.

O wzroście w tym roku eksportu irańskiej ropy informuje agencja Reuters, powołując się na dane Refinitiv Eikon, który śledzi ruchy statków, m.in. w Zatoce Perskiej. Zgodnie z nimi w styczniu Iran eksportował średnio 1,1 mln baryłek ropy na dobę. W lutym eksport wyrósł do 1,3 mln baryłek. Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energetyczna informowała, że w grudniu 2018 r eksport zmniejszył się do 0,94 mln baryłek na dobę.Wzrost zakupów irańskiego surowca może być pochodną wzrostu zamówień z krajów, które Biały Dom czasowo wyłączył spod swoich sankcji, pozwalając im dalej eksportować irańską ropę, do czasu znalezienia nowych dostawców. Na liście jest osiem państw: Chiny, Indie, Włochy, Turcja, Japonia, Korea Płd., Grecja i Tajwan.

Wyłączenie zostało udzielone na pół roku czyli do 5 kwietnia 2019 r. Amerykanie podkreślają, że okres ten nie zostanie przedłużony. Kraje mogą więc robić zapasy irańskiej ropy, lub też odsprzedawać ją innym chętnym. Chiny – największy odbiorca irańskiej ropy już zapowiedziały, że nie zrezygnują z jej zakupów także po 5 kwietnia. Przed wycofaniem się USA z porozumienia w sprawie programu jądrowego, Iran osiągnął wysoki poziom eksportu – 2,66 mln baryłek dziennie przy wydobyciu 4,1 mln baryłek dziennie. Irańska ropa jest konkurencyjna, bo ma parametry zbliżone do rosyjskiej więc chętnie sięgają po nią odbiorcy także w Europie – głównym rynku rosyjskiego eksportu. Do tego jest tańsza od rosyjskiej. Zgodnie z danymi MFW, eksport ropy dawał 80 proc. wpływów podatkowych do irańskiego budżetu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od poniedziałku PGE formalnym właścicielem EDF Polska

Polska Grupa Energetyczna przewiduje zamkniecie transakcji kupna aktywów EDF od francuskiej grupy na 13 ...

Rynek mocy i emisyjność gospodarki

Rząd będzie musiał się jeszcze bardzo postarać, zanim Bruksela ewentualnie zatwierdzi pomoc dla wytwórców ...

Spada kurs akcji Serinusa

Pożar, jaki wybuch w Rumunii podczas prac przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji ...

Łupkowy boom w USA będzie trwał

W 2019 r. nawet ropa po 25 dolarów za baryłkę nie zagrozi łupkowej rewolucji ...

Wielka dziura w budżecie Gazpromu

Spadek cen gazu i mega projekty gazociągowe w Europie i Chinach wyssały w finansach ...

PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej Jak ...