Putin mówi, ropa tanieje

Bloomberg

Po trzech dniach spokoju ceny ropy znów spadają. To reakcja rynków na wystąpienie prezydenta Rosji.

Władimir Putin wystąpił w środę na forum „Rosja wzywa!”. Polityk zasygnalizował, że Rosja nie zmniejszy wydobycia ropy, aby zbilansować rynek.
– Rosję zadowala ropa po 60 dolarów za baryłkę; jest to cena zbalansowana i sprawiedliwa – mówił Putin. Dodał, że wydobycie ropy łupkowej w USA opłaca się przy cenie 35-45 dol. za baryłkę. I na takim poziomie cenowym (40 dol.) został przygotowany rosyjski budżet.

Oświadczenie Putina rynek przyjął jak deklarację, że Rosja nie jest zainteresowana w ograniczeniu pompowania. Dobę później marka Brent potaniała o 3,64 dolara czyli o 5,9 proc.. W czwartek kontrakty na styczeń osiągnęły najniższą cenę od października 2017 r – 57,78 dol. za baryłkę.
Amerykańska ropa marki WTI potaniała jeszcze mocniej – do 49,41 dol./baryłka. Tańsza była 13 miesięcy temu. Kontrakty na styczeń zawierane były w Nowym Jorku w cenie niższej o 22 proc. w porównaniu z tą z początku listopada i 34 proc. niższą od notowań maksymalnych na początku października, przypomina portal finanz.ru

Według OPEC, Międzynarodowej Agencji Energetycznej i resortu energii USA, na rynku czarnego złota znów jest nadmiar wydobywanej ropy. Ta nadwyżka szacowana jest na 1-1,4 mln baryłek na dobę. I taka ma się utrzymać też w 2019 r.

Arabia Saudyjska zaproponowała, by zmniejszyć podaż o 1,4 mln baryłek na dobę, ale wg Reuters Kreml uważa takie działanie za „nie systemowe”.  A Rijad nie zamierza walczyć z nadpodażą ropy w pojedynkę.
– W najbliższym czasie rynek będzie oczekiwać sygnałów ze spotkania liderów Rosji, Arabii Saudyjskiej i USA na szczycie G20. A także decyzji krajów-producentów ropy, która ma zapaść na spotkaniu kartelu eksporterów OPEC i członków porozumienia o zamrożeniu OPEC+. Odbędzie się ono 5-7 grudnia – przypomina Denis Dawidow, analityk Nordea.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

Brazylijski gigant energetyczny musi zwrócić swoim robotnikom równowartość około 4,5 mld dolarów, zdecydował sąd ...

Regulator sprawdza nie tylko firmy, ale też dystrybutorów

URE poinformowało o ok. 1,2 tys. wszczętych już postępowań w związku z możliwością naruszenia ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

PGNiG dalej będzie magazynować gaz na Ukrainie

Polski koncern gazowy i ukraiński operator Ukrtransgaz podpisały kolejną umowę, przedłużającą korzystanie przez polską spółkę ...

Rosja zbuduje własną elektrownię atomową w Turcji

Elektrownia jądrowa, którą Rosjanie zbudują w Turcji, będzie należała do…Rosji. To pierwszy taki projekt ...

Olsztyn jaśnie oświecony

Stolica Warmii i Mazur została uznana za najlepiej oświetlone miasto 2015 r. W tyle ...