OPEC+ pęka

Bloomberg

W najbliższy wtorek OPEC zajmie się propozycjami czterech uczestników porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy. Rosja, Iran, Algieria i Wenezuela chcą nowego podziału kwot.

„Komitet Techniczny OPEC+ ze wtorek rozpatrzy propozycje podziału między uczestnikami porozumienia, ustalonego wzrostu wydobycia ropy o 1 mln baryłek na dobę. Mamy cztery propozycje,  które złożyły Iran, Algieria, Rosja i Wenezuela” – pisze agencja Reuters.
Źródło agencji podkreśla, że decyzja będzie zadaniem trudnym, bowiem Rosja i Arabia Saudyjska mogą nie zgodzić się na proporcjonalne kwoty wzrostu wydobycia dla uczestników OPEC+. Pozwoliłoby to bowiem zwiększyć wydobycie mniej aniżeli o oczekiwane 300-400 tys baryłek na dobę odpowiednio.
Propozycje zostaną potem przedstawione komitetowi ministerialnemu OPEC+ (tzw. JMMC), który zbierze się 23 września w Algierze.

Porozumienie OPEC+ z listopada 2016 r nakładało na jego sygnatariuszy (kraje OPEC i spoza organizacji na czele z Rosją) ograniczenie wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek doba (z tego 300 tys. bd ograniczyć miała Rosja). Porozumienie zostało przedłużone do końca 2018 r. W czerwcu tego roku OPEC+ uzgodniło odejście od celu, jakim było zamrożenie wydobycia na poziomie z października 2016 r. Oznacza to w praktyce wzrost o 1 mln bd w tym o 200 tys bd w Rosji.

Iran wiele razy podkreślał, że zwiększenie pompowania przez niektórych członków OPEC+ poza ustalone limity stanowi naruszenie porozumienia z Wiednia; natomiast JMMC nadużywa swojego mandatu pozwalając na łamanie porozumienia.
Utrzymanie poziomu zamrożenia wydobycia ropy sprzyja wzrostowi cen na świecie, czemu przeciwnego są USA. Kraje OPEC+ zarobiły na zamrożeniu ponad jedną trzecią więcej aniżeli w okresie sprzed porozumienia.

Rosja w ciągu siedmiu miesięcy tego roku osiągnęła dochody z eksportu surowej ropy o 33,9 proc. wyższe r/r. Wyniosły one 71,24 mld dol. i to przy mniejszym eksporcie. W tym okresie Rosjanie sprzedali za granicą 147,3 mln ton ropy czyli o 1,3 proc. mniej w ujęciu rocznym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Novatek Polska inwestuje u sąsiadów

Polska spółka rosyjskiego koncernu wchodzi na rynki autogazu Czech, Słowacji i Niemiec. Novatek poinformował, ...

Każdy z nas musi wziąć udział w budowie lepszego świata

Nowe spojrzenie na odpowiedzialność za to, co robię dziś, i wpływ, jaki będzie miał ...

Tchórzewski: Mamy mapę drogową transformacji energetycznej

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych ...

Państwowe spółki bez własnych złóż

Rafinerie pozbawione wydobycia będą podatne na wahania cen ropy. Odczują to w wynikach – ...

Ukraina już nie przesyła prądu na Krym

Dziś w nocy przestał płynąć prąd z Ukrainy na anektowany przez Rosję Krym. Przyczyny ...

Rosneft stracił połowę zysku

Rosyjski gigant paliwowy nie ma za sobą dobrego roku. Czysty zysk zmniejszył się o ...