OPEC zwiększy wydobycie ropy?

Adobe Stock

Według źródeł w OPEC i poza nim kartel szykuje się do zwiększenia od czerwca wydobycia ropy z powodu obaw o utratę dostaw z Wenezueli i Iranu. Na razie ropa staniała: Brent o 0,87 proc., poniżej 79 dolarów, a WTI o 0,65 proc., do 71,73 dolara. To natychmiast odbiło się na cenach akcji koncernów naftowych. Royal Dutch Shell stracił w Amsterdamie 3,6 proc. (Total w Paryżu 3,3 proc., a BP w Londynie 2,7 proc.).

Dodatkowym czynnikiem w przypadku Shella (256,2 mld euro kapitalizacji) okazała się presja dużych inwestorów, by koncern ustalił surowe cele zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w ramach walki ze zmianą klimatu.

Koncern ogłosił ambitny plan zmniejszenia ich emisji o połowę do 2050 r. i rozwijania odnawialnych źródeł energii, co ma być, zdaniem prezesa Bena van Beurdena, absolutnym przełomem w sektorze. Na WZA doszło jednak do starcia z akcjonariuszami, którzy zażądali konkretów, jak koncern zamierza zrealizować obietnice. „Apelujemy o zamianę tych ambicji na konkretne cele krótko- i średnioterminowe, dostosowane do paryskiej umowy klimatycznej” – ogłosiła grupa 27 inwestorów, m.in. HSBC, BMO Capital Markets, AXA i UBS, zarządzających aktywami 7,9 bln dolarów. WZA odrzuciło jednak propozycję ustalenia limitów zmniejszania emisji gazów. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom połknął więcej Europy

Jeszcze nigdy udział Gazpromu w europejskim gazowym rynku nie był tak duży. Koncern ma ...

Wkrótce kluczowe decyzje

Ogromnym wyzwaniem będzie przekonanie Europy, że oparcie energetyki na węglu może iść w parze ...

Jak ściągnąć karę z Gazpromu?

Litwini ukarali Gazprom rekordową grzywną 36 mln euro. Ale Rosjanie nie płacą i Wilno ...

High expectations related to COP24

Two weeks in Katowice will be a time of intensive dialogue. At the same ...

Gaz najtańszy od 18 lat, Rosja płacze

W ślad za ropą także gaz ziemny traci na wartości. Ceny są najniższe od ...

PKN Orlen inwestuje w Czechach

Zależny Unipetrol rozpoczął budowę instalacji polietylenu w Litvinovie. Koszt jej budowy wyniesie 5,76 mld ...