Chińczycy sprzedają Europie LNG z Rosji

Adobe Stock

Popyt na gaz skroplony w Azji – największym rynku dla tego surowca, spada więc Chińczycy sprzedają nadmiar kupionego w Rosji LNG w Europie Północno-Zachodniej.

„Tej zimy Petrochina proponowała towar (LNG-red) głównie w Europie Północnej i Zachodniej, kupcami okazali się m.in. Vitol, Trafigura i BP” – dowiedziała się w dwóch źródeł agencja Reuters.

Zdaniem agencji „wcześniejsze uruchomienie drugiej i trzeciej linii zakładów Jamał LNG w 2018 r doprowadziło do zwiększenia ilości hurtowych gazu skroplonego z Rosji i pomogło Petrochina zwiększyć obecność na europejskim rynku”.

Petrochina należy do giganta państwowego CNPC, który ma 20 proc. w projekcie Jamał LNG, którego największym udziałowcem jest prywatny Novatek najbogatszego Rosjanina Leonida Michelsona. Rosjanie mają 50,1 proc., francuski Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC, a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc..

Zakłady na Półwyspie Jamalskim mogą rocznie wyprodukować do 16,5 mln ton LNG, z czego 20 proc. to gaz CNPC. Chińczycy co tydzień organizują przetargi na gaz z Jamału; Rosjanie robią to dwa razy w tygodniu, a Francuzi z Total na razie nie handlują LNG z projektu.

Dodatkowo Petrochina podpisała 20-letni kontrakt z partnerami Jamał LNG na dostawy 3 mln ton gazu rocznie przeznaczonych wyłącznie na chiński rynek. Według danych Total, transakcja ta jest częścią całej puli 14,8 mln ton gazu skroplonego rocznie do podziału między Total, Petrochina, Novatek, Gazprom (podpisał kontrakt na dostawy) i hiszpańską firmę Naturgy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Austria murem za Gazpromem

Donald Trump nie zdołał przekonać Austriaków, by przestali wspierać budowę Nord Stream-2. Wiedeń tylko ...

Małe wiatraki na skraju bankructwa. Rząd patrzy

Rolnicy budowali zielone megawaty, ręcząc swoim majątkiem. Dziś nie mają na spłatę rat kredytów ...

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

Szwecja: kraj niezależny od ropy

Wykorzystywana w Szwecji energia pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. A jeszcze 45 lat temu ...

Coraz mniej polskiego węgla

Spadku wydobycia czarnego paliwa jak na razie nie udało się zatrzymać. Spółki górnicze są ...