Lotos produkuje więcej paliw

The logo of Grupa Lotos SA sits above the company's headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom's oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, and may team up to make a competitive bid, said Energy Minister Sergei Shmatko. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Gdańskiemu koncernowi sprzyjają stosunkowo wysokie marże rafineryjne oraz wysokie notowania ropy naftowej i gazu ziemnego.

 
W czwartek przed sesją Grupa Lotos opublikowała raport półroczny. Wynika z niego, że w II kwartale tego roku gdański koncern zanotował przychody i zyski zgodne z podanymi pod koniec lipca szacunkami. I tak kluczowy dla firmy wskaźnik, czyli oczyszczony wynik EBITDA LIFO wyniósł 0,82 mld zł i tym samym był o 18,9 proc. lepszy niż rok wcześniej. To w dużej mierze przełożyło się na mocny, bo aż o 239,8-proc. zwyżkę czystego zarobku. W efekcie zysk netto wyniósł 0,53 mld zł.
Poprawie wyników niewątpliwie sprzyjały czynniki makroekonomiczne. Wyższa o 2,1 proc. (w ujęciu rok do roku) marża rafineryjna, przy maksymalnym wykorzystaniu mocy wytwórczych, spowodowała 22,9-proc. poprawę oczyszczonego zysku EBITDA LIFO w segmencie produkcji i handlu. Z kolei wzrost notowań ropy (o 50,4 proc.) oraz gazu ziemnego (wg UK National Balancing Point o 50,9 proc.) przyczynił się do zwyżki zysków w segmencie wydobycia. Poprawiły się one mimo aż 12,8-proc. spadku sprzedaży ropy i gazu z eksploatowanych przez koncern złóż. Koncern wydobył mniej ropy i gazu na wszystkich rynkach. Najmocniej produkcja spadła na Litwie, potem w Polsce i Norwegii.
Lotos poinformował, że na koniec czerwca całkowity postęp prac przy sztandarowej inwestycji spółki, czyli Projekcie EFRA, uwzględniający projektowanie, zakupy oraz prace budowlano-montażowe wyniósł 95,5 proc. Dla porównania na koniec marca zaawansowanie prac sięgało 93,7 proc., a na koniec grudnia ubiegłego roku 90 proc. W związku z opóźnieniami przy tej inwestycji efekty ekonomiczne oddania jej do eksploatacji pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r.
Opublikowane wyniki nie miały istotnego wpływu na kurs akcji Lotosu podczas dzisiejszego otwarcia sesji i porannych notowań. W efekcie oscylował on w pobliżu 64,48 zł, czyli ceny z wczorajszego zamknięcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG ma już sześć umów na LNG

Koncern zawarł długoterminowe kontrakty kolejno z firmami: Qatargas, Centrica, Venture Global Calcasieu Pass, Venture ...

Ropa i benzyna w USA droga – Harvey pozamykał rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za ...

Tauron: straty w dystrybucji

Nawet 290 mln zł mniejszy wynik może mieć w przyszłym roku katowicka spółka z ...

Amerykanie zarobią na arabskiej prywatyzacji

Bank JPMorgan wprowadzi na giełdę największego producenta ropy na świecie – saudyjskiego Saudi Aramco. ...

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...