Lotos produkuje więcej paliw

The logo of Grupa Lotos SA sits above the company's headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom's oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, and may team up to make a competitive bid, said Energy Minister Sergei Shmatko. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Gdańskiemu koncernowi sprzyjają stosunkowo wysokie marże rafineryjne oraz wysokie notowania ropy naftowej i gazu ziemnego.

 
W czwartek przed sesją Grupa Lotos opublikowała raport półroczny. Wynika z niego, że w II kwartale tego roku gdański koncern zanotował przychody i zyski zgodne z podanymi pod koniec lipca szacunkami. I tak kluczowy dla firmy wskaźnik, czyli oczyszczony wynik EBITDA LIFO wyniósł 0,82 mld zł i tym samym był o 18,9 proc. lepszy niż rok wcześniej. To w dużej mierze przełożyło się na mocny, bo aż o 239,8-proc. zwyżkę czystego zarobku. W efekcie zysk netto wyniósł 0,53 mld zł.
Poprawie wyników niewątpliwie sprzyjały czynniki makroekonomiczne. Wyższa o 2,1 proc. (w ujęciu rok do roku) marża rafineryjna, przy maksymalnym wykorzystaniu mocy wytwórczych, spowodowała 22,9-proc. poprawę oczyszczonego zysku EBITDA LIFO w segmencie produkcji i handlu. Z kolei wzrost notowań ropy (o 50,4 proc.) oraz gazu ziemnego (wg UK National Balancing Point o 50,9 proc.) przyczynił się do zwyżki zysków w segmencie wydobycia. Poprawiły się one mimo aż 12,8-proc. spadku sprzedaży ropy i gazu z eksploatowanych przez koncern złóż. Koncern wydobył mniej ropy i gazu na wszystkich rynkach. Najmocniej produkcja spadła na Litwie, potem w Polsce i Norwegii.
Lotos poinformował, że na koniec czerwca całkowity postęp prac przy sztandarowej inwestycji spółki, czyli Projekcie EFRA, uwzględniający projektowanie, zakupy oraz prace budowlano-montażowe wyniósł 95,5 proc. Dla porównania na koniec marca zaawansowanie prac sięgało 93,7 proc., a na koniec grudnia ubiegłego roku 90 proc. W związku z opóźnieniami przy tej inwestycji efekty ekonomiczne oddania jej do eksploatacji pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r.
Opublikowane wyniki nie miały istotnego wpływu na kurs akcji Lotosu podczas dzisiejszego otwarcia sesji i porannych notowań. W efekcie oscylował on w pobliżu 64,48 zł, czyli ceny z wczorajszego zamknięcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Konkurs na wiceprezesów PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów: ds. finansowych, korporacyjnych i ...

Polacy bez szans w konkursie idei energetycznych

Na konkurs innowacji energetycznych zorganizowany przez estoński koncern najwięcej pomysłów przyszło z Estonii i ...

Największy przetarg w historii Gazpromu

Koncern szuka wykonawcy 822,1 km gazociągu Siła Syberii do Chin. Wartość kontraktu to 156 ...

Kłopoty farm wiatrowych wkrótce uderzą w banki

Będą problemy z niemal 11 mld zł kredytów na elektrownie na wiatr. Instytucje finansowe ...

Jak Troll wystraszył Gazprom

Rosjanie proponują Europie gaz po cenie najniższej od 11 lat. Wszystko po to, by ...

Wenezuela chce prywatyzować naftowego giganta

Reżim w Caracas proponuje zagranicznym wierzycielom zamianę długów państwowego koncernu naftowego na udziały w ...