NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup w 2012 r. przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra posiadającej kopalnię miedzi Sierra Gorda w Chile. Herbert Wirth, były prezes KGHM komentuje decyzję NIK twierdząc, że inwestycja była niezbędna z punktu widzenia istnienia i rozwoju firmy.

 

Przypomnijmy, że Sierra Gorda jest największą inwestycją zagraniczną KGHM, którą zrealizowano dzięki zakupowi w 2012 r. kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining za 9,2 mld zł.

Jak twierdzi Izba, przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 mld zł i kolejne wydatki na dalsze dofinansowywanie do 2020 r., wskazuje na to, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie KGHM. – Sierra Gorda SCM nie uzyskała do końca I półrocza 2018 r. planowanej zdolności przerobowej oraz zakładanego poziomu odzysku metali z rudy, co przełożyło się na nieuzyskanie planowanych przychodów ze sprzedaży. Zamiast planowanych zysków, które miały być wypracowane od 2015 r. i miały służyć finansowaniu rozbudowy mocy produkcyjnych – wystąpiły straty we wszystkich dotychczasowych latach działalności– napisano w raporcie Izby.

 

CZYTAJ TAKŻE: Sierra Gorda na dobrym kursie

 

Były prezes zwraca jednak uwagę, że błędna jest ocena inwestycji, na podstawie kilku lat jej działalności, ponieważ będzie ona generować przychody przez wiele lat. – Absurdem jest stwierdzanie straty na inwestycji w kopalnie, która będzie przynosić przychody przez następne 25 lat, na podstawie trzech pierwszych lat działania. Jak pokazuje najnowszy raport finansowy KGHM, podpisany przez obecny zarząd firmy, Sierra Gorda przyniesie w ciągu 25 lat swojego funkcjonowania około 37 mld zysków. W tym sensie samo KGHM w Polsce przynosiło stratę przez pierwsze 21 lat funkcjonowania! – napisał w oświadczeniu Herbert Wirth, który zasiadał na stanowisku prezesa KGHM, gdy podjęto decyzję o inwestycji w Chile.

 

A large collection of newly formed copper cathode sheets sit in a warehouse at the KHGM Polska Miedz SA copper smelting plant in Glogow, Poland/ Bloomberg

 

Ponadto NIK zarzuca, że wyceny przeprowadzone przez kombinat opierały się na założeniach opracowanych przez firmy działające na zlecenie Quadry, która miała być kupiona przez KGHM. Izba twierdzi, że wyceny wartości aktywów kopalni Sierra Gorda bazowały na danych i założeniach przygotowanych przez Quadrę FNX, które okazały się nadmiernie optymistyczne. Nie poinformowano jednak, że w proces oceny złoża Sierra Gorda zaangażowane były najbardziej renomowane światowe firmy audytorskie i doradcze, m.in. McKinsey&Company, Westney Consulting Group, Rothschild i BNP Paribas. – Decyzja KGHM o zakupie firmy Quadra FNX, w tym kopalni w Sierra Gorda, została podjęta na podstawie wieloletnich analiz i opinii najlepszych doradców, w oparciu o pogłębione informacje na temat zasobów kopalni, zgodne z najwyższymi standardami profesjonalizmu i przejrzystości. Dzięki tej inwestycji spółka KGHM wnosząca co roku grubo ponad miliard złotych do polskiego budżetu państwa, ma zapewniony dostęp do zdywersyfikowanych złóż miedzi. Gwarantuje to dalszy, długofalowy rozwój KGHM oraz zgodność z polską racją stanu w zakresie bezpieczeństwa surowcowego – dodał Wirth.

Były prezes uważa, że opinia NIK została sporządzona bez wizyt kontrolujących w Sierra Gorda, a ponadto nie mieli oni wglądu do pełnej dokumentacji, co mogło negatywnie zaburzyć obraz sytuacji.

 

CZYTAJ TAKŻE: KGHM zwiększa produkcję i wydajność

 

Jak podkreśla obecny zarząd KGHM, spółka zapoznała się z raportem NIK i w pełni przyjmuje do wiadomości zawarte w nim informacje i wnioski. – Władze spółki pragną podkreślić, że od początku swojej kadencji współpracowały z NIK, przekazując tej instytucji wszystkie wymagane prawem dokumenty i informacje – napisano w oświadczeniu KGHM.
– W efekcie zapoczątkowanego w połowie 2018 r. procesu udało nam się zmierzyć z historycznym wyzwaniem dotyczącym aktywów zagranicznych spółki i istotnie poprawić obecny wynik operacyjny chilijskiej inwestycji. Proces ten będzie kontynuowany w ramach naszej polityki transparentności i efektywności, która jest dziś priorytetem działań zarządu KGHM Polska Miedź SA – napisano w oświadczeniu KGHM wydanym po raporcie NIK na temat Sierra Gorda.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce. Gazowy koncern Novatek ...

Umowa PGNiG z Amerykanami niepokoi Rosjan

PGNiG podpisał 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. To już druga podobna ...

Polskie weto klimatyczne w Brukseli

UE będzie neutralna klimatycznie do 2050 roku. Bez Polski. Polska nie zgodziła się na ...

Smog jak króliczek

Albo rządowy program „Czyste powietrze” zostanie gruntownie zreformowany i zacznie się realna walka o ...

PFE FIZAN chce przejąć Energię dla Firm

Polski Fundusz Energetyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...