Wielka dziura w budżecie Gazpromu

Bloomberg

Spadek cen gazu i mega projekty gazociągowe w Europie i Chinach wyssały w finansach Gazpromu dziurę na co najmniej 15 mld dolarów.

Do takiego wniosku doszli Aleks Fek i Walerij Niestierow analitycy inwestycyjnego oddziału Sbierbanku – CIB. Przeanalizowali oni dostępne dane finansowe gazowego koncernu i zauważyli, że trzyletni plan na lata 2017-2019 zakłada ciągły wzrost wydatków powyżej wpływów, podała agencja Rosbalt.

Zdaniem analityków, nawet jeżeli ceny ropy utrzymają się na obecnym poziomie (gaz rosyjski jest powiązany z ceną ropy w okresie półrocznym -red), dziura w budżecie Gazpromu wyniesie co najmniej 15 mld dol.

Koncern będzie musiał zaciągać coraz większe kredyty za granicą a także wyprzedać część aktywów. Dlatego w latach 2017-2019 szefowie Gazpromu chcą wyemitować papiery dłużne na 27 mld dol. a dodatkowe 6 mld dol. dostać ze sprzedaży mienia.

Pieniądze te potrzebne są przede wszystkim na dokończenie w terminie (2019 r) gazociągu do Chin – Siła Syberii. Jego koszt (3000 km rur plus uruchomienie złoża z którego popłynie gaz) był szacowany na początku inwestycji na 55-70 mld dol. Gazprom wystąpił do Chin o kredyt kupiecki a konto przyszłych dostaw, ale Pekin odmówił.

Do tego dochodzi Turecki Potok i Nord Stream-2, który Gazprom rozpoczął budować mini braku zgody Unii. W sumie na te trzy projekty Rosjanie potrzebują jeszcze ok. 21,3 mld dol., podał niedawno wiceprezes Andriej Worobiow.

Gazprom jest już potężnie zadłużony. Za trzy kwartały 2016 r. czysty dług Gazpromu zwiększył się o 5 proc. do 2,18 bln rubli (dziś to 40 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Stracone rury Gazpromu

Na powierzchnię wychodzą prawdziwe straty poniesione przez Gazprom wskutek przerwania budowy gazociągu South Stream. ...

Termika chce kupić ciepłownie od JSW

PGNiG Termika potwierdza zainteresowanie zakupem aktywów ciepłowniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Spółka wysłała ofertę ...

Gazprom zapłaci drożej za tranzyt

Ukraina podniosła stawkę za tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Gazprom zapłaci więcej 1,5 ...

Jest mróz, więc Gazprom zarabia

W Europie coraz zimniej. Gazprom pobił historyczny rekord eksportu gazu na Zachód. PGNiG zapewnia, ...

Więcej ropy popłynie znad morza na południe

Rośnie znaczenie surowca spoza Rosji. Rafineriom nie zagrozi import paliw. W tym tygodniu na ...