Wielka dziura w budżecie Gazpromu

Bloomberg

Spadek cen gazu i mega projekty gazociągowe w Europie i Chinach wyssały w finansach Gazpromu dziurę na co najmniej 15 mld dolarów.

Do takiego wniosku doszli Aleks Fek i Walerij Niestierow analitycy inwestycyjnego oddziału Sbierbanku – CIB. Przeanalizowali oni dostępne dane finansowe gazowego koncernu i zauważyli, że trzyletni plan na lata 2017-2019 zakłada ciągły wzrost wydatków powyżej wpływów, podała agencja Rosbalt.

Zdaniem analityków, nawet jeżeli ceny ropy utrzymają się na obecnym poziomie (gaz rosyjski jest powiązany z ceną ropy w okresie półrocznym -red), dziura w budżecie Gazpromu wyniesie co najmniej 15 mld dol.

Koncern będzie musiał zaciągać coraz większe kredyty za granicą a także wyprzedać część aktywów. Dlatego w latach 2017-2019 szefowie Gazpromu chcą wyemitować papiery dłużne na 27 mld dol. a dodatkowe 6 mld dol. dostać ze sprzedaży mienia.

Pieniądze te potrzebne są przede wszystkim na dokończenie w terminie (2019 r) gazociągu do Chin – Siła Syberii. Jego koszt (3000 km rur plus uruchomienie złoża z którego popłynie gaz) był szacowany na początku inwestycji na 55-70 mld dol. Gazprom wystąpił do Chin o kredyt kupiecki a konto przyszłych dostaw, ale Pekin odmówił.

Do tego dochodzi Turecki Potok i Nord Stream-2, który Gazprom rozpoczął budować mini braku zgody Unii. W sumie na te trzy projekty Rosjanie potrzebują jeszcze ok. 21,3 mld dol., podał niedawno wiceprezes Andriej Worobiow.

Gazprom jest już potężnie zadłużony. Za trzy kwartały 2016 r. czysty dług Gazpromu zwiększył się o 5 proc. do 2,18 bln rubli (dziś to 40 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

Orlen wśród największy klientów Rosneft

Chiński CNPC, szwajcarski Glencore i polski PKN Orlen kupują najwięcej ropy u rosyjskiego giganta ...

Uran z Australii na Ukrainę

Pada kolejny rosyjski monopol na Ukrainie. Australia będzie dostarczać uran na potrzeby ukraińskich elektrowni ...

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

Awantura o drożejący prąd

Minister energii przyznał, że analizuje różne warianty obniżenia rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw ...

LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Rośnie popyt świata na czyste paliwo jakim jest gaz skroplony. Także Europa zwiększyła zakupy. ...

Prezes Grupy Lotos stracił stanowisko

Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos stracił stanowisko – poinformowało Radio Gdańsk. Pietryszyn był szefem ...

ME: Rosatom chciałby dominującej pozycji w regionie

Ministerstwo energii wyklucza zaangażowanie Rosatomu do polskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce stwierdza. ...