Wielka dziura w budżecie Gazpromu

Bloomberg

Spadek cen gazu i mega projekty gazociągowe w Europie i Chinach wyssały w finansach Gazpromu dziurę na co najmniej 15 mld dolarów.

Do takiego wniosku doszli Aleks Fek i Walerij Niestierow analitycy inwestycyjnego oddziału Sbierbanku – CIB. Przeanalizowali oni dostępne dane finansowe gazowego koncernu i zauważyli, że trzyletni plan na lata 2017-2019 zakłada ciągły wzrost wydatków powyżej wpływów, podała agencja Rosbalt.

Zdaniem analityków, nawet jeżeli ceny ropy utrzymają się na obecnym poziomie (gaz rosyjski jest powiązany z ceną ropy w okresie półrocznym -red), dziura w budżecie Gazpromu wyniesie co najmniej 15 mld dol.

Koncern będzie musiał zaciągać coraz większe kredyty za granicą a także wyprzedać część aktywów. Dlatego w latach 2017-2019 szefowie Gazpromu chcą wyemitować papiery dłużne na 27 mld dol. a dodatkowe 6 mld dol. dostać ze sprzedaży mienia.

Pieniądze te potrzebne są przede wszystkim na dokończenie w terminie (2019 r) gazociągu do Chin – Siła Syberii. Jego koszt (3000 km rur plus uruchomienie złoża z którego popłynie gaz) był szacowany na początku inwestycji na 55-70 mld dol. Gazprom wystąpił do Chin o kredyt kupiecki a konto przyszłych dostaw, ale Pekin odmówił.

Do tego dochodzi Turecki Potok i Nord Stream-2, który Gazprom rozpoczął budować mini braku zgody Unii. W sumie na te trzy projekty Rosjanie potrzebują jeszcze ok. 21,3 mld dol., podał niedawno wiceprezes Andriej Worobiow.

Gazprom jest już potężnie zadłużony. Za trzy kwartały 2016 r. czysty dług Gazpromu zwiększył się o 5 proc. do 2,18 bln rubli (dziś to 40 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

Dobre wyniki Novateku

Największy prywatny gazowy koncern Rosji znacznie zwiększył przychody, zysk i wydobycie gazu w pierwszym ...

Bliżej powstania gazociągu na Ukrainę

Gaz-System podsiał z Ukrtransgaz umowę o współpracy przy projektowaniu i budowie nowego połączenia. Ma ...

Poleciały głowy w Transneft

Cicho i bez podawania do publicznej wiadomości, Transneft – rosyjski monopolista eksportu ropy zdymisjonował ...

Transformacja energetyki za 50 mld zł

Zaostrzenie przez Brukselę norm środowiskowych uderzy głównie w samorządy – stwierdził minister energii Krzysztof ...

Przejęcie EDF Polska przez PGE do dalszych analiz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez ...

„RBK”: Trump wiezie do Warszawy gaz

Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego ...