Nord Stream 2 może nie zaspokoić popytu

Bloomberg

Popyt na rosyjski gaz w Unii jest tak wysoki, że Gazpromowi może nie starczyć mocy do zaspokojenia wszystkich chętnych, twierdzi prezes koncernu.

Aleksiej Miller dowodził, że zamówienia rosną tak szybko, że nawet Nord Stream 2 z dodatkową mocą 55 mld m3 może nie wystarczyć. Rosjanie obliczyli, że wykorzystanie tzw. północnego korytarz transportowego (Nord Stream 1 i 2 oraz Jamał-Europa) będzie tańsze dla klientów od przesyłu korytarzem centralnym (przez Ukrainę) o 43 mld dol. w ciągu ćwierć wieku. Za oświadczeniami o rekordowym popycie nie poszły jednak żadne liczby. Jedyna, którą podał prezes, to 543 mln m3, które 1 czerwca eksportował na Zachód rosyjski koncern.

„W Gazpromie żartujemy, że zaczął się ósmy miesiąc zimy. Bo to jest poziom zamówień zimowych. Takich ilości sprzedawanych o tej porze jeszcze nigdy nie mieliśmy – dodał, znów bez wsparcia jakimikolwiek danymi. Wcześniej Rosjanie podawali, żę sprzedali na tzw. daleką zagranicę o 13,2 proc. gazu więcej w ciągu 4 miesięcy.

Deklaracja Millera ma wywrzeć nacisk na Brukselę i uzasadnić konieczność budowy nowych nitek gazociągu północnego. Gazprom ma też plany, by ze swoim rurociągowym gazem dotrzeć na absolutną terra incognita w swoich europejskich dominach czyli na Półwysep Iberyjski. Na razie na drodze stoi postawa Francji, które jest przeciwna gazociągowi przez swoje terytorium.

Mogą Ci się również spodobać

„Największa inwestycja energetyczna po 1989 roku” ukończona

„PGE zakończyła największą w Polsce megainwestycję energetyczną po 1989 roku” – poinformował koncern w ...

Kozienice oficjalnie odpalone

Nowy blok Enei już w czasie próbnej pracy obniżał ceny energii. Czy tak będzie ...

Łupkowa rewolucja w Estonii

Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. ...

Może nam brakować prądu już w 2022 roku

Należy inwestować w przebudowę ciepłowni, aby mogły produkować i ciepło, i prąd w procesie ...

Powstanie węglowy moloch?

Największa grupa energetyczna próbuje przekonać rząd do przeniesienia krajowych elektrowni węglowych do oddzielnej spółki. ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...