Ukraina rozwija rynek gazu

energianews.pl

Jest wiele przesłanek, które mogą sprzyjać rozwojowi i integracji rynków gazu Ukrainy i Unii Europejskiej. Zanim to nastąpi konieczne jest zapewnienie m.in. przejrzystości handlu.

Towarowa Giełda Energii jest liderem giełd energii w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, dlatego może być doskonałym edukatorem, który przyczyni się do uporządkowania rynku gazu ziemnego na Ukrainie. W naszym kraju znajdują się wielkie magistrale gazowe i podziemne magazyny gazu o pojemności około 30 mld m sześc. mogące służyć również zachodnioeuropejskim inwestorom i traderom. To może być wkład Ukrainy przy integracji z rynkiem energetycznym państw Unii Europejskiej. Zanim ona nastąpi konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego prawa (krajowego oraz międzynarodowego) i zapewnienie przejrzystości handlu gazem.

W październiku ubiegłego roku UkrGasVydobuvannya, największe przedsiębiorstwo państwowe wydobywające ropę i gaz na Ukrainie, ogłosiło konkurs, w wyniku którego miała być wybrana platforma (giełda) umożliwiająca mu sprzedaż całej jego produkcji, za wyjątkiem gazu ziemnego. Gaz ziemny sprzedawany jest wyłącznie firmie Naftogaz na podstawie dwustronnych kontraktów. To jeden z pierwszych kroków w kierunku wprowadzania rynkowych mechanizmów na Ukrainie. Droga do pełnego rozwoju jest jeszcze daleka. Już dziś jest jednak wiele przesłanek, w tym geopolitycznych, które mogą sprzyjać temu procesowi.

Pierwsza to stworzenie na Ukrainie gazowego hubu, którego jednym z elementów będzie możliwość magazynowania przez traderów około 15 mld m sześc. gazu rocznie po taryfach znacznie niższych niż w Europie Zachodniej. Stanie się to możliwe po zakończeniu rozbudowy infrastruktury transportowej pomiędzy Ukrainą i krajami UE.

Druga przesłanka sprzyjająca rozwojowi rynku gazu na Ukrainie to postępująca dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do naszego kraju. Chodzi zwłaszcza o rosnące zakupy surowca w krajach UE. Ukraina już od pewnego czasu sprowadza gaz m.in. z terytorium Polski. Z kolei na naszym rynku państwa UE mogą kupować surowiec pochodzący z Turkmenistanu i Iranu.

Wreszcie w dalszej perspektywie na Ukrainie możliwy będzie handel gazem LNG. W Yuzhne nad Morzem Czarnym planowana jest budowa terminalu LNG. Jego roczne moce regazyfikacyjne mogą wynieść nawet 10 mld m sześc. rocznie. Potencjalnymi dostawcami mogą być kraje Północnej i Zachodniej Afryki, Zatoki Perskiej oraz Morza Kaspijskiego.

Mykola Voytiv jest fundatorem i liderem Organizacji Pozarządowej „Zarządzanie Nowej Generacji”, stypendystą programu Erasmus-Mundus, Turiba Business School w Rydze (Łotwa) oraz absolwentem Dyplomatycznej Akademii Ukrainy, Kijów-Ryga.

Mogą Ci się również spodobać

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...

Zerwane rozmowy w Kompanii Węglowej

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na temat wypłaty ...

Rosneft i Łukoil trują Syberię

Nielegalne składowiska odpadów obu koncernów paliwowych zalegają w Syberii Zachodniej. Szkody spowodowane niszczeniem środowiska ...

Zachód wstrzymał zapłaty za ropę z „Przyjaźni”

Francuski Total i włoski Eni wstrzymały zapłatę za kwietniowe dostawy brudnej rosyjskiej ropy naftociągiem ...

Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem ...

W PGNiG mocno spadły zyski

Niskie ceny ropy i gazu, duży spadek wydobycia pierwszego z tych surowców w Norwegii ...