Ukraina rozwija rynek gazu

energianews.pl

Jest wiele przesłanek, które mogą sprzyjać rozwojowi i integracji rynków gazu Ukrainy i Unii Europejskiej. Zanim to nastąpi konieczne jest zapewnienie m.in. przejrzystości handlu.

Towarowa Giełda Energii jest liderem giełd energii w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, dlatego może być doskonałym edukatorem, który przyczyni się do uporządkowania rynku gazu ziemnego na Ukrainie. W naszym kraju znajdują się wielkie magistrale gazowe i podziemne magazyny gazu o pojemności około 30 mld m sześc. mogące służyć również zachodnioeuropejskim inwestorom i traderom. To może być wkład Ukrainy przy integracji z rynkiem energetycznym państw Unii Europejskiej. Zanim ona nastąpi konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego prawa (krajowego oraz międzynarodowego) i zapewnienie przejrzystości handlu gazem.

W październiku ubiegłego roku UkrGasVydobuvannya, największe przedsiębiorstwo państwowe wydobywające ropę i gaz na Ukrainie, ogłosiło konkurs, w wyniku którego miała być wybrana platforma (giełda) umożliwiająca mu sprzedaż całej jego produkcji, za wyjątkiem gazu ziemnego. Gaz ziemny sprzedawany jest wyłącznie firmie Naftogaz na podstawie dwustronnych kontraktów. To jeden z pierwszych kroków w kierunku wprowadzania rynkowych mechanizmów na Ukrainie. Droga do pełnego rozwoju jest jeszcze daleka. Już dziś jest jednak wiele przesłanek, w tym geopolitycznych, które mogą sprzyjać temu procesowi.

Pierwsza to stworzenie na Ukrainie gazowego hubu, którego jednym z elementów będzie możliwość magazynowania przez traderów około 15 mld m sześc. gazu rocznie po taryfach znacznie niższych niż w Europie Zachodniej. Stanie się to możliwe po zakończeniu rozbudowy infrastruktury transportowej pomiędzy Ukrainą i krajami UE.

Druga przesłanka sprzyjająca rozwojowi rynku gazu na Ukrainie to postępująca dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do naszego kraju. Chodzi zwłaszcza o rosnące zakupy surowca w krajach UE. Ukraina już od pewnego czasu sprowadza gaz m.in. z terytorium Polski. Z kolei na naszym rynku państwa UE mogą kupować surowiec pochodzący z Turkmenistanu i Iranu.

Wreszcie w dalszej perspektywie na Ukrainie możliwy będzie handel gazem LNG. W Yuzhne nad Morzem Czarnym planowana jest budowa terminalu LNG. Jego roczne moce regazyfikacyjne mogą wynieść nawet 10 mld m sześc. rocznie. Potencjalnymi dostawcami mogą być kraje Północnej i Zachodniej Afryki, Zatoki Perskiej oraz Morza Kaspijskiego.

Mykola Voytiv jest fundatorem i liderem Organizacji Pozarządowej „Zarządzanie Nowej Generacji”, stypendystą programu Erasmus-Mundus, Turiba Business School w Rydze (Łotwa) oraz absolwentem Dyplomatycznej Akademii Ukrainy, Kijów-Ryga.

Mogą Ci się również spodobać

EWEA: Polska na podium energetyki wiatrowej w 2015 r.

Polska zajęła drugie miejsce pod względem zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej w Europie. Wyprzedziły ...

Saudyjczycy nie chcą porozumienia z Rosjanami

Rosja mięknie w warunkach pandemii, uważa za możliwe nowe porozumienie w OPEC+, o ile ...

Ekspert: konsolidacja Orlenu i Lotosu potrzebna

Konsolidacja sektora paliwowego jest w Polsce potrzebna, bo wzmocni jego konkurencyjność. Większy podmiot będzie ...

Ropa gwałtownie tanieje

Po raz pierwszy od listopada cena baryłki spadła poniżej 50 dolarów. To reakcja rynków ...

Rosja przyłącza się do Porozumienia Paryskiego

Kreml ratyfikuje porozumienie klimatyczne z Paryża. Rosja może ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 70 ...

Innowacje receptą na niskie ceny

Niskie notowania surowców negatywnie wpływają na kondycję firm wydobywczych. Według Deloitte to powinno pobudzić ...