Ukraiński sąd odrzuca pozew Gazpromu

Bloomberg

Rosjanie zaskarżyli do sądu w Kijowie karę nałożoną przez ukraiński komitet antymonopolowy. Sąd odmówił rozpatrzenia pozwu.

Sąd gospodarczy Kijowa odrzucił bez rozpatrzenia pozew koncernu Gazprom na decyzję Komitetu Antymonopolowego Ukrainy o nałożeniu kary 86 mld hrywien. Jako powód odrzucenia pozwu sąd podał, brak przedstawienia sądowi pełnomocnictw osoby podpisanej pod pozwem, podała agencja Unian.

W lutym Komitet Antymonopolowy Ukrainy uznał, że Gazprom przez sześć lat w złym celu wykorzystywał swój monopol w tranzycie gazu przez Ukrainę, czym naniósł szkodę koncernowi Naftogaz. Kara wyniosła 86 mld hrywien (ok. 3,3 mld dol.).

Gazprom dostał dwa miesiące na zapłacenie, a także na uzgodnienie z Naftogazem nowych równoprawnych zasad tranzytu. Według strony ukraińskiej, w latach 2009-2015 Gazprom łamał warunki kontraktu z Naftogazem i ignorował wszelkie wystąpienia Ukraińców o zmianę warunków tranzytu na równoprawne. Swoimi działaniami Gazprom uniemożliwił też Naftogazowi handel gazem na granicy zachodniej. Rosjanie na początku uznawali karę za „nieporozumienie niczym nie uzasadnione”. Jednak, jak wynika z danych, znacząco obniżyli ilość przesyłanego przez Ukrainę gazu. Zgodnie z umową powinno to być 100 mld m3 rocznie, a w 2014 r. tranzyt spadł do 62 mld m3. Naftogaz ocenił swoje straty z tego tytułu na 6 mld dol.

Umowa tranzytowa Rosji z Ukrainą kończy się w 2019 r. Wcześniej Rosjanie straszyli, że od 2020 r. w ogóle przestaną przesyłać gaz ukraińskimi magistralami. Fiasko projektów gazociągów South Steram i Turecki Potok czyni te plany mało realnymi. Tym niemniej, by uwolnić się od rosyjskiego monopolu w tranzycie Naftogaz chce znaleźć zagranicznego partnera dla swojego systemu magistrali gazowych.

– Ten partner jest nam potrzebny nie tyle dla uzyskania inwestycji, ale by wzmocnić zaufania Unii do Ukrainy jako wiarygodnego kraju tranzytowego – wyjaśnił prezes Andrij Kololew.

Zagraniczny udziałowiec powinien mieć podpisane kontrakty tranzytowe. W kwietniu Bruksela uznała, że Gazprom stosował praktyki monopolistyczne w Europie Środkowej i wschodniej. Kijów chce by Unia zajęła się także monopolem Rosjan na Ukrainie. Blokując przesył gazu na Ukrainę ze Słowacji, Rosjanie uniemożliwiali zachodnim dostawcom gazu wejście na ukraiński rynek.

Mogą Ci się również spodobać

Eurodeputowani naciskają w sprawie rozbudowy gazociągu Nord Stream

Komisja Europejska obiecuje, że sprawdzi dokładnie projekt rozbudowy bałtyckiego rurociągu. Eurodeputowani mają wątpliwości. Bruksela ...

Z Niemcami na jednym wózku

Choć z postulowanych przez poprzedni rząd wspólnych zakupów gazu w Unii nic nie zostało, ...

PKN Orlen ma umowę na sprzedaż propylenu

Koncern pozyskał już kupca na dodatkową produkcję z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku. ...

Gaz truje pod Ufą

Wyciek gazowego kondensatu z rurociągu Gazpromu skaził okolice Ufy. Ewakuowana została jedna wioska; rośnie ...

Uwolnienie cen gazu coraz bliżej

Komisja Europejska, która od dawna naciska na Polskę, by znieść taryfy dla biznesu, zyskała ...

Gazowa smuta za Ukrainą

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów ...