Ukraiński sąd odrzuca pozew Gazpromu

Bloomberg

Rosjanie zaskarżyli do sądu w Kijowie karę nałożoną przez ukraiński komitet antymonopolowy. Sąd odmówił rozpatrzenia pozwu.

Sąd gospodarczy Kijowa odrzucił bez rozpatrzenia pozew koncernu Gazprom na decyzję Komitetu Antymonopolowego Ukrainy o nałożeniu kary 86 mld hrywien. Jako powód odrzucenia pozwu sąd podał, brak przedstawienia sądowi pełnomocnictw osoby podpisanej pod pozwem, podała agencja Unian.

W lutym Komitet Antymonopolowy Ukrainy uznał, że Gazprom przez sześć lat w złym celu wykorzystywał swój monopol w tranzycie gazu przez Ukrainę, czym naniósł szkodę koncernowi Naftogaz. Kara wyniosła 86 mld hrywien (ok. 3,3 mld dol.).

Gazprom dostał dwa miesiące na zapłacenie, a także na uzgodnienie z Naftogazem nowych równoprawnych zasad tranzytu. Według strony ukraińskiej, w latach 2009-2015 Gazprom łamał warunki kontraktu z Naftogazem i ignorował wszelkie wystąpienia Ukraińców o zmianę warunków tranzytu na równoprawne. Swoimi działaniami Gazprom uniemożliwił też Naftogazowi handel gazem na granicy zachodniej. Rosjanie na początku uznawali karę za „nieporozumienie niczym nie uzasadnione”. Jednak, jak wynika z danych, znacząco obniżyli ilość przesyłanego przez Ukrainę gazu. Zgodnie z umową powinno to być 100 mld m3 rocznie, a w 2014 r. tranzyt spadł do 62 mld m3. Naftogaz ocenił swoje straty z tego tytułu na 6 mld dol.

Umowa tranzytowa Rosji z Ukrainą kończy się w 2019 r. Wcześniej Rosjanie straszyli, że od 2020 r. w ogóle przestaną przesyłać gaz ukraińskimi magistralami. Fiasko projektów gazociągów South Steram i Turecki Potok czyni te plany mało realnymi. Tym niemniej, by uwolnić się od rosyjskiego monopolu w tranzycie Naftogaz chce znaleźć zagranicznego partnera dla swojego systemu magistrali gazowych.

– Ten partner jest nam potrzebny nie tyle dla uzyskania inwestycji, ale by wzmocnić zaufania Unii do Ukrainy jako wiarygodnego kraju tranzytowego – wyjaśnił prezes Andrij Kololew.

Zagraniczny udziałowiec powinien mieć podpisane kontrakty tranzytowe. W kwietniu Bruksela uznała, że Gazprom stosował praktyki monopolistyczne w Europie Środkowej i wschodniej. Kijów chce by Unia zajęła się także monopolem Rosjan na Ukrainie. Blokując przesył gazu na Ukrainę ze Słowacji, Rosjanie uniemożliwiali zachodnim dostawcom gazu wejście na ukraiński rynek.

Mogą Ci się również spodobać

Łapiński: Niepolityczne zgazowanie węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Łapiński: Niepolityczne zgazowanie węgla Łapiński: ...

Jak obronić się przed koronawirusem

Pandemia sprawdza jakość zarządzania, ale też więzi rodzinne – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM. ...

Arka nie rozwiąże problemów

Od tego roku przez kolejne 100 lat nowy sarkofag ma chronić świat przed bombą ...

Coraz ciemniej nad Ukrainą

Władze w Kijowie nakazały regionom ograniczać zużycie prądu i ciepłej wody. Elektrociepłownie mogą stanąć ...

Biznes też musi dbać o klimat

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania ...

Litwa alarmuje: przyśpieszony start atomówki na Białorusi

Litewskie władze biją na alarm. Pośpieszne zapełnianie paliwem białoruskiej elektrowni atomowej przy granicy Litwy, ...