Ukraina ogranicza przesył gazu przez Polskę. Popyt przerósł przepustowość

pipeline/Bloomberg

Zamówienia na błękitne paliwo na granicy ukraińsko-polskiej przewyższają możliwości ukraińskich magistrali gazowych. Ukraiński operator musiał odrzucić część zamówień.

„Zamówienia handlowców na transport gazu z Ukrainy do Unii w wirtualnym punkcie połączenia Ukraina-Polska są w tej chwili większe niż gwarantowana przepustowość systemu przesyłowego. Spółka została zmuszona do ograniczenia zamówień w systemie short-haul (eksport gazu na krótkie odległości – red.)” – głosi komunikat spółki Operator Systemów Transportu Gazu Ukrainy (OGTSU).

Ukraina w obliczu znacznego ograniczenia tranzytu gazu z Rosji, poszukuje nowych sposobów wykorzystania swoich magistrali gazowych (GTS). Dlatego od 1 stycznia 2020 roku oferuje usługę short haul – przesył surowca na krótkich dystansach.

To usługa, która może być najłatwiej przerwana lub ograniczona. Ale też taryfa na short haul jest najniższa – 2-3 razy niższa niż przy zamówieniu mocy gwarantowanych. Stąd duża liczba zamówień. Cechą usług krótkodystansowych jest ryzyko, że klienci mogą nie otrzymać całego zamówionego surowca. W takim przypadku usługa jest płatna tylko za faktyczną ilość dostarczonego gazu. Taka sytuacja właśnie powstała.

Pipeline/Bloomberg

Spółka informuje, że przy gwarantowanej przepustowości punktu wyjściowego 12,9 mln m sześc. dziennie, zamówienia na zasadzie gwarantowanej wyniosły 11,1 mln m sześc. Dodatkowo na platformie aukcyjnej codziennie zamawiane jest około 120 tys. m sześc. gazu. W tym samym czasie zamówienia short haul sięgały 3 milionów metrów sześciennych, co jest związane ze spadkiem w ostatnich dniach temperatury w Europie. A co za tym idzie wzrostem popytu na gaz. W związku z tym ukraiński operator proporcjonalnie ograniczył przesył krótkodystansowy do około 1,7 mln m sześc, informuje agencja Unian.

OGTSU podkreśla, iż obecność wirtualnych punktów na wszystkich granicach leży w interesie całego rynku wschodnioeuropejskiego; a obecna sytuacja świadczy, że będzie na nie popyt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Premier wziął paliwa, ale chce głowy ministra

Mateusz Morawiecki chce jak najszybszego odwołania ministra energii – dowiedzieliśmy się w kilku źródłach ...

PGNiG ma nowy blok energetyczny

W Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie oddano do użytku obiekt o 80 MW mocy elektrycznej brutto i ...

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Nie wierzę, że polska elektrownia atomowa powstanie

Nawet jeżeli rząd przepchnie budowę elektrowni atomowej, to nie wierzę, że ona zostanie zbudowana ...

Płacimy za błędy kolejnych rządów

Cały czas waży się, ile zwykły Polak zapłaci za energię elektryczną od stycznia 2020 ...

Kassenberg: zamrożone ceny energii w końcu pękną

Tak dalej prowadzić gospodarki, w zakresie energetyki i spraw klimatu, nie można – mówi ...

Mniejszy apetyt świata na ropę

OPEC obniżył prognozę wzrostu tegorocznego popytu świata na ropę. Wzrost zakupów nie przekroczy psychologicznej ...