Ukraina ogranicza przesył gazu przez Polskę. Popyt przerósł przepustowość

pipeline/Bloomberg

Zamówienia na błękitne paliwo na granicy ukraińsko-polskiej przewyższają możliwości ukraińskich magistrali gazowych. Ukraiński operator musiał odrzucić część zamówień.

„Zamówienia handlowców na transport gazu z Ukrainy do Unii w wirtualnym punkcie połączenia Ukraina-Polska są w tej chwili większe niż gwarantowana przepustowość systemu przesyłowego. Spółka została zmuszona do ograniczenia zamówień w systemie short-haul (eksport gazu na krótkie odległości – red.)” – głosi komunikat spółki Operator Systemów Transportu Gazu Ukrainy (OGTSU).

Ukraina w obliczu znacznego ograniczenia tranzytu gazu z Rosji, poszukuje nowych sposobów wykorzystania swoich magistrali gazowych (GTS). Dlatego od 1 stycznia 2020 roku oferuje usługę short haul – przesył surowca na krótkich dystansach.

To usługa, która może być najłatwiej przerwana lub ograniczona. Ale też taryfa na short haul jest najniższa – 2-3 razy niższa niż przy zamówieniu mocy gwarantowanych. Stąd duża liczba zamówień. Cechą usług krótkodystansowych jest ryzyko, że klienci mogą nie otrzymać całego zamówionego surowca. W takim przypadku usługa jest płatna tylko za faktyczną ilość dostarczonego gazu. Taka sytuacja właśnie powstała.

Pipeline/Bloomberg

Spółka informuje, że przy gwarantowanej przepustowości punktu wyjściowego 12,9 mln m sześc. dziennie, zamówienia na zasadzie gwarantowanej wyniosły 11,1 mln m sześc. Dodatkowo na platformie aukcyjnej codziennie zamawiane jest około 120 tys. m sześc. gazu. W tym samym czasie zamówienia short haul sięgały 3 milionów metrów sześciennych, co jest związane ze spadkiem w ostatnich dniach temperatury w Europie. A co za tym idzie wzrostem popytu na gaz. W związku z tym ukraiński operator proporcjonalnie ograniczył przesył krótkodystansowy do około 1,7 mln m sześc, informuje agencja Unian.

OGTSU podkreśla, iż obecność wirtualnych punktów na wszystkich granicach leży w interesie całego rynku wschodnioeuropejskiego; a obecna sytuacja świadczy, że będzie na nie popyt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

USA na gazowej prostej

Stany Zjednoczone znów są eksporterem gazu netto. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w ...

Groźny import ze Wschodu

Jeśli UE dopnie swego, to energia z węgla brunatnego stanie się bardzo droga w ...

Ceny prądu nas porażą. Droga energia zatopi firmy

Kolejna dekada upłynie pod znakiem drożejącego prądu. Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, ...

PKN Orlen i PGNiG uruchomiły eksploatację złoża gazu Karmin

PKN Orlen i PGNiG uruchomiły eksploatację złoża gazu ziemnego Karmin, odkrytego w 2014 r. ...

Spór o daninę dla wiatru

Ustawa wiatrakowa stała się gorącym kartoflem dla rządu PiS. Żaden z resortów nie chce ...