Orlen stawia w Ostrołęce na blok gazowy

Płocki koncern wstępnie deklaruje chęć zaangażowania się w budowę nowej elektrowni pod warunkiem wykorzystania w niej technologii opartej na błękitnym paliwie.

 

PKN Orlen chce inwestować w aktywa energetyczne oparte na źródłach nisko- i zeroemisyjnych. Z tego też powodu zadeklarował wstępną gotowość do zaangażowania się w realizację budowy elektrowni Ostrołęka ale pod warunkiem wykorzystania w niej technologii opartej na gazie ziemnym.

– Zgodnie z zapowiedziami i porozumieniem ze Skarbem Państwa trwają analizy dotyczące m.in. warunków kluczowych inwestycji grupy Energa. Widzimy duży potencjał dla budowy nowych źródeł energii w Polsce, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen/fotorzepa

Dodaje, że koncern nie może jednak działać w oderwaniu od trendów rynkowych i polityki regulacyjnej Unii Europejskiej. Z tego też powodu wszystkie projekty, które realizuje grupa muszą mieć mocne uzasadnienie biznesowe i wzmacniać jej konkurencyjność na rynku. – Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale musi być oparta na technologii gazowej. Jest to zgodne z naszą strategią, obejmującą rozwój źródeł nisko i zeroemisyjnych – twierdzi Obajtek.

PKN Orlen informuje, że finalną decyzję dotyczącą wyboru technologii, sposobu finansowania i harmonogramu przyszłej inwestycji poprzedzą rozmowy z Eneą i Energą, które są bezpośrednimi współwłaścicielami projektu. Jednocześnie płocki koncern zauważa, że obecnie w Polsce emisyjność jednostek wytwórczych opartych na błękitnym paliwie jest ponad dwukrotnie niższa w porównaniu do funkcjonujących bloków węglowych. Dodatkowo przy uwzględnieniu obecnych i prognozowanych cen gazu, emisji i węgla, technologia oparta na błękitnym paliwie pozwala wytwarzać energię taniej niż rozwiązania bazujące na węglu kamiennym.

Adobe Stock

Na rzecz rozwiązania gazowego maja przemawiać też niższe koszty kapitałowe i większa elastyczność bloków gazowych, umożliwiająca bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych. To z kolei powoduje, iż jednostkowy koszt wytwarzania energii elektrycznej jest wyraźnie niższy dla bloku parowo-gazowego niż węglowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosnieft pobił Gazprom

Rosnieft jest najwięcej wartą rosyjska spółka. Pobił Gazprom, który od lat był liderem. Kapitalizacja ...

Brunatna zieleń Niemiec

Przez najbliższe dwa tygodnie oczy świata zwrócone będą w kierunku Bonn. W stolicy dawnej ...

PGE z pozwoleniem środowiskowym dla wiatraków na morzu

Polska Grupa Energetyczna otrzymała pozwolenie środowiskowe dla dwóch projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. ...

Czy zdrożeje prąd dla rodzin?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Czy zdrożeje prąd dla rodzin? Część spółek ...

Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że uda się wypracować taki mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie ...

Bez zielonych aukcji w tym roku

Zaplanowane na październik aukcje dla OZE nie odbędą się, a tę wrześniową anulowano. W ...