Gazprom bez kary za monopol

Bloomberg

Komisja Europejska zamknęła dochodzenie w sprawie łamania unijnego prawa antymonopolowego przez rosyjski Gazprom. Śledztwo trwało sześć lat. Gazprom złamał prawo. Żadnej kary nie będzie.

„ Jesteśmy przekonani, że podjęta dziś decyzja jest najlepszym wyjściem dla europejskiego rynku gazowego” – nie krył satysfakcji z decyzji Brukseli wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, cytowany w komunikacie rosyjskiego koncernu.
Z kolei Komisja Europejska informuje, że „Podjęła decyzję o nałożeniu na Gazprom szeregu obowiązków, związanych z obawami KE co do wolnej konkurencji; oraz o zapewnieniu swobodnych dostaw gazu po cenach konkurencyjnych na rynki Europy Środkowej i Wschodniej z korzyścią dla odbiorców indywidualnych i firm. (…) KE zdecydowała o tym, że zobowiązania te będą miały formę prawną zgodnie z paragrafem 9 regulacji antymonopolowej UE”.
Zgodnie z porozumieniem Gazprom musi też zezwolić swoim klientom z Unii na reeksport gazu kupowanego w koncernie gazu. „Dzisiejsza decyzja KE nakłada na Gazprom szczegółowy wykaz reguł, które w znacznym stopniu zmieniają to jak koncern działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Nie będzie więcej kontraktowych barier dla swobodnego przepływu gazu. (…) Gazprom na znieść wszystkie ograniczenia nałożone na klientów, w sprawie transgranicznej sprzedaży gazu”.
Bruksela uprzedziła, że „Jeżeli koncern (Gazprom-red) złamie te zobowiązania, to Komisja Europejska może nałożyć grzywnę w wysokości do 10 proc. globalnego obrotu firmy”.
Dochodzenie Komisji Europejskie wobec Gazpromu zostało wszczęte we wrześniu 2012 r. Objęło działania rosyjskiego koncernu wobec ośmiu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa i Łotwa).
W kwietniu 2015 r Gazprom dostał oficjalne powiadomienie o pretensjach (Statement of Objections). Dotyczyło naruszenia unijnego prawa antymonopolowego: podzielenia przez Rosjan rynków gazu, co utrudnia swobodne dostawy do krajów Unii; możliwego utrudniania odbiorcom różnicowania kierunków dostaw i ustanowienie niesprawiedliwych ceny dla klientów, poprzez powiązanie ich w cenami ropy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sergiy Skrypka – Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia. Budowa rurociągu ...

Przesuwnik w Mikułowej już działa

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły prace nad instalacją przesuwników fazowych w stacji Mikułowa. Są to ...

PERN inwestuje w zbiorniki na ropę

Spółka posiała z Mostostalem Płock i Mostostalem Warszawa kontrakt na budowę w Gdańsku dwóch ...

Novatek Polska inwestuje u sąsiadów

Polska spółka rosyjskiego koncernu wchodzi na rynki autogazu Czech, Słowacji i Niemiec. Novatek poinformował, ...

Rosjanie zbudują elektrownię atomową w kolejnym kraju

Kolejny kraj dołączy do grona posiadaczy siłowni jądrowych. Elektrownię w Uzbekistanie zbuduje za rosyjskie ...

„Przyjaźń”: Białorusini wystawili rachunki Rosji. Orlen liczy straty

Są pierwsze żądania rekompensat strat, spowodowanych przez zanieczyszczenie rurociągu „Przyjaźń”. PKN Orlen wylicza wysokość ...