PGNiG odkryło złoże w Nowym Siole

Bloomberg

Niedaleko Lubaczowa koncern może wydobyć około 20 mln m sześc. błękitnego paliwa. Dokładniejsze szacunki będą możliwe po przeprowadzeniu kolejnych odwiertów.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu kolejnego złoża gazu ziemnego na obszarze Podkarpacia. Jest ono zlokalizowane na głębokości 700 m na obszarze koncesji Lubliniec-Cieszanów. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzone są w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim. Wykonany odwiert o nazwie Nowe Sioło-1 jest obecnie na etapie tzw. prób złożowych. Wstępne analizy mówią o zdolnościach wydobywczych wynoszących około 20 mln m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Analiza końcowych pomiarów geofizycznych wskazuje na obecność kilku horyzontów gazonośnych.

– To kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu. Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern planuje wykonanie w tym rejonie jeszcze dwóch odwiertów poszukiwawczych. Dopiero wówczas będzie mógł dokładniej określić zasoby tego złoża. – Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych – twierdzi Woźniak.

Wcześniej PGNiG ogłosiło wstępne wyniki nowych badań największego w Polsce złoża Przemyśl. Jego zasoby wydobywalne mogą być większe o prawie 25 proc. niż wcześniej szacowano, co oznaczać może dodatkowe 20 mld m sześc. gazu do wydobycia.

W trakcie prowadzonych prac PGNiG stosuje metody sejsmiczne 3D, które pozwalają na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania prowadzone są na powierzchni łącznej 1,5 tys. km kw. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie.

Mogą Ci się również spodobać

OZE jedynym wzrostowym segmentem w PGE w 2018 r.

Polska Grupa Energetyczna już liczy na pozytywny wpływ rządowej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach ...

Rosja nie zamroziła wydobycia ropy

Kartel eksporterów OPEC wykonał porozumienie o zamrożeniu wydobycia surowca w 172 procentach, podczas kiedy ...

Kolejne spalarnie śmieci oddawane do użytku

Do końca przyszłego roku w naszym kraju będzie działać sześć zakładów termicznego unieszkodliwiania odpadów. ...

Obajtek: więcej „świeżej krwi” w Orlenie

Do Orlenu trzeba wpuścić trochę „świeżej krwi”. Ludzi, którzy mają inne spojrzenie na pewne ...

Polityczna miotła także w Enerdze

Rada nadzorcza gdańskiej Energi odwołała ze stanowiska prezesa grupy Dariusza Kaśkówa. Wraz z nim ...

Świeży oddech Wysp Owczych

Do 2030 r wulkaniczne wyspy na północnym Atlantyku mają być niezależne od paliw kopalnych. ...