Pierwsza partia Jamal LNG trafi do USA

Bloomberg

Rosyjski gaz skroplony z nowych zakładów na półwyspie jamalskim płynie do Stanów Zjednoczonych.

Francuski koncern energetyczny Engie dostarczy z Wielkiej Brytanii do USA pierwszą partię rosyjskiego LNG z zakładów Jamal LNG, dowiedziała się gazeta Kommersant i portal LNG World News.

Gazowiec Gaselys francuskiego koncernu płynie z brytyjskiego terminalu Isle of Grain w hrabstwie Kent do amerykańskiego terminalu Everett w Bostonie. Rosyjski gaz kupił malezyjski gigant paliwowy Petronas (Petronas LNG UK Ltd.). Surowiec został przewieziony na Wyspy przez rosyjski lodowy gazowiec „Christophe de Margerie” (nosi imię byłego prezesa Total, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu na lotnisku Wnukowo pod Moskwą-red).

Statek jest pierwszym na świecie, który pokonał Północną Drogę Morską bez lodołamaczy. W sierpniu zajęło mu to 6 dni, 12 godzin i 15 minut. Gazowiec może pływać przy temperaturach do -52 st i pokonać lód gruby na 2 metry.

Koncern Novatek kierowany przez Leonida Michelsona jest głównym udziałowcem projektu „Jamał LNG” – budowy na półwyspie jamalskim największych w Rosji zakładów skraplania gazu. Moc docelowa to 16,5 mln ton rocznie, istniejący na Sachalinie zakład Gazpromu produkuje rocznie do 10 mln ton.

Novatek ma w projekcie 50,1 proc., francuski Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc.. Zakład będzie miał docelowo trzy linie produkcyjne po 5,5 mln ton każda.

Projekt był niezwykle trudny w realizacji, ze względu na warunki panujące w rosyjskiej Arktyce, do której zalicza się półwysep jamalski. Budowa trwała pięć lat i kosztował ok. 26 mld dol.

Odbiorcą końcowym gazu na terenie USA jest francuski Engie, który już zamówił moce do re gazyfikacji 6,9 mld m3 rocznie w terminalu Everett. Dostawy mają związek z silnymi mrozami na wschodnim wybrzeżu USA. Spowodowało to gwałtowny wzrost cen surowca. LNG na rynku spotowym USA stał się droższy niż w Azji, która dotąd płaciła najwięcej, ze względu na obecność największego importera – Japonii.

Rosyjski gaz jest spodziewany w Bostonie 22 stycznia.

Mogą Ci się również spodobać

Atomowa roszada resortu energii

Nowy prezes Orlenu zaczął rządy od zwolnień menedżerów. Dotychczasowy obronił PKN przed finansowaniem górnictwa, ...

Naftogaz wygrał z Gazpromem

Sztokholmski arbitraż wydał długo oczekiwany werdykt w sporze Gazpromu i ukraińskiego Naftogazu. Naftogaz wygrał, ...

Orlen kupi od Ciechu solankowy rurociąg

Płocki koncern potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie magazynu ropy i paliw. ...

Wenezuela w spirali śmierci

Kraj z największymi zasobami ropy na świecie, ma najniższe w historii wydobycie czarnego złota. ...

Rosyjskie paliwa na pomoc Grecji

Rosja rozważa pomoc Grecji w formie dostaw paliw. Nie wiadomo, kto by za to ...

Lotos zainwestuje w Wielkiej Brytanii

Koncern założył firmę, której celem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na ...