Zarząd Azotów przyjął uchwałę o podjęciu rozmów z Orlenem, zmierzających do przerwania działań dotyczących potencjalnej możliwości akwizycji Zakładów Azotowych Puławy. Tłumaczy, że decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyników analizy wpływu transakcji na nawozową grupę oraz koncepcji budowy jej wartości przygotowanej przez niezależnego doradcę, a także rekomendacji tzw. Komitetu Sterującego Projektem. Tyle mówi oficjalny komunikat giełdowy.
Odbudowa wartości rynkowej
Nieco więcej Azoty przekazały w komunikacie prasowym. Dodano w nim m.in., że nawozowy koncern będzie kontynuował współpracę z firmami doradczymi w zakresie wypracowania rekomendacji i priorytetyzacji działań zmierzających do budowy długoterminowej wartości grupy dla akcjonariuszy.
Czytaj więcej
Koncern kosztem 445 mln dol. przejmie firmę Kufpec Norway, a wraz z nią udziały w złożach ropy i gazu, z których już prowadzone jest wydobycie. Dzięki temu m.in. będzie pozyskiwał 1 mld m sześc. gazu rocznie więcej niż obecnie.
Zacytowano też jednego z członków zarządu. „Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen. Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości rynkowej” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marek Wadowski, wiceprezes Azotów.
Dodaje, że równolegle koncern realizuje działania nastawione na dalszą optymalizację prowadzonych biznesów oraz kontynuuje rozmowy z instytucjami finansującymi. Ponadto stale monitorowany jest rynek i dostosowywana jest produkcja do aktualnego zapotrzebowania, które w ostatnich miesiącach sukcesywnie rośnie.