Białoruś-Polska: Przyjaźń wyremontowana, ropa płynie ze Wschodu

Remont białoruskiego odcinka naftociągu Przyjaźń przeciągnął się i nie był tylko „rutynowym” przeglądem. Wymieniony został liczący 250 metrów fragment rurociągu.

Publikacja: 14.06.2021 16:01

Białoruś-Polska: Przyjaźń wyremontowana, ropa płynie ze Wschodu

Foto: An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Operator białoruskiego odcinka naftociągu Przyjaźń – Drużba Gomeltransnieft Drużba SA poinformował w poniedziałek, że zakończył „planowany remont głównego ropociągu na Białorusi, w wyniku którego wstrzymano wypompowywanie surowców na eksport”.

W okresie od 8 do 13 czerwca Gomeltransnieft Drużba” SA wymieniła odcinek rurociągu naftowego Mozyr – Brześć DN600, przeprowadziła naprawy i konserwację zaworów w przepompowniach ropy naftowej i liniowej części rurociągu” , – podano w komunikacie na stronie przedsiębiorstwa.

Według raportu specjaliści z pogotowia remontowego pompowni (OPS) „Pińsk” oraz liniowej służby eksploatacyjnej OPS „Kobryń” wraz z wykonawcą wymienili odcinek rurociągu o średnicy 600 mm i długości 250 metrów.

Po zakończeniu prac instalacyjnych przeprowadzono „badania zespawanych złączy, odcinek rurociągu napełniono ropą”. Specjaliści „przeprowadzili naprawę zaworów w PS Kobryń i na liniowej części rurociągu, wykonali konserwację głównego i pomocniczego wyposażenia stacji”.

„Prace mają na celu zwiększenie niezawodności głównego ropociągu na odcinku stacji produkcyjno-dyspozytorskiej „Mozyr” – granica państwa z Rzeczpospolitą Polską. Obecnie główny ropociąg Mozyr – Brześć funkcjonuje normalnie” – zapewnia strona białoruska.

W minionym tygodniu o zatrzymaniu tłoczenia na obszarze Białorusi rosyjskiej ropy w kierunku Polski poinformował rosyjski Transneft. Według Rosjan prace miały potrwać cztery dni – od 9 do 12 czerwca.

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy