Operator białoruskiego odcinka naftociągu Przyjaźń – Drużba Gomeltransnieft Drużba SA poinformował w poniedziałek, że zakończył „planowany remont głównego ropociągu na Białorusi, w wyniku którego wstrzymano wypompowywanie surowców na eksport”.

W okresie od 8 do 13 czerwca Gomeltransnieft Drużba” SA wymieniła odcinek rurociągu naftowego Mozyr – Brześć DN600, przeprowadziła naprawy i konserwację zaworów w przepompowniach ropy naftowej i liniowej części rurociągu” , – podano w komunikacie na stronie przedsiębiorstwa.

Według raportu specjaliści z pogotowia remontowego pompowni (OPS) „Pińsk” oraz liniowej służby eksploatacyjnej OPS „Kobryń” wraz z wykonawcą wymienili odcinek rurociągu o średnicy 600 mm i długości 250 metrów.

Po zakończeniu prac instalacyjnych przeprowadzono „badania zespawanych złączy, odcinek rurociągu napełniono ropą”. Specjaliści „przeprowadzili naprawę zaworów w PS Kobryń i na liniowej części rurociągu, wykonali konserwację głównego i pomocniczego wyposażenia stacji”.

„Prace mają na celu zwiększenie niezawodności głównego ropociągu na odcinku stacji produkcyjno-dyspozytorskiej „Mozyr” – granica państwa z Rzeczpospolitą Polską. Obecnie główny ropociąg Mozyr – Brześć funkcjonuje normalnie” – zapewnia strona białoruska.

W minionym tygodniu o zatrzymaniu tłoczenia na obszarze Białorusi rosyjskiej ropy w kierunku Polski poinformował rosyjski Transneft. Według Rosjan prace miały potrwać cztery dni – od 9 do 12 czerwca.