Eksperci pytani przez Financial Times są zdania, że krytycznym miesiącem dla Nord Stream-2 jest sierpień. Jeżeli do końca tego miesiąca Dania nie da zgody na położenie gazociągu przez swoje wody, to inwestycja nie zostanie ukończona w terminie czyli do końca tego roku.
„To już wywołuje (u inwestora – Gazpromu -red) niepokój, a nawet panikę” – mówił FT jeden z anonimowych źródeł zbliżonych do Nord Stream-2.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Podobnego zdania są rosyjscy eksperci pytani przez agencję Prime. Dmitrij Marinczenko dyrektor ds surowców w Fitch uważa, że „dość oczywiste jest ryzyko przesunięcia na 2020r terminu oddania gazociągu do użytku, biorąc pod uwagę brak pozwolenia ze strony Danii”.
Maria Biełowa z Vygon Consulting zwraca uwagę, że nawet jeżeli Dania wyda zgodę w październiku, to możliwe jest ukończenie inwestycji na czas. Ale pod jednym warunkiem: jeżeli szwajcarskie statek Pioneer Spirit do układania gazociągu na dnie morza – nie ma już zajętych kolejnych terminów po grudniu 2019 r. – Jeżeli statek został już wynajęty po 2019 r, to krytyczny dla projektu jest sierpień – dodaje Biełowa.