Baltic pipe ważny dla Unii.

– Mam nadzieję, że ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca Baltic Pipe zapadnie już jesienią zarówno po stronie rządu jak i Energienet – powiedział szef duńskiego resortu energii Lars Christian Lilleholt.

Publikacja: 10.09.2018 16:14

Baltic pipe ważny dla Unii.

Foto: Bloomberg

Duński operator gazowego systemu przesyłowego jest partnerem Gaz Systemu przy tej inwestycji.  Projekt wspiera także Komisja Europejska uważając go za ważny element unii energetycznej.
Jak zauważyła Stina Soewarta przewodnicząca Przedstawicielstwa KE w Danii podczas konferencji energetycznej w Kopenhadze Baltic Pipe przyczyni się do budowy wspólnego rynku w Unii Europejskiej. Będzie miał znaczenie nie tylko dla budowania bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw surowca, ale także zwiększy konkurencyjność.
– Podstawą unii energetycznej, w której budowę wpisuje się polsko-duński projekt – jest infrastruktura. Im więcej połączeń, tym lepiej. One przyczyniają się do zwiększenia pewności dostaw gazu, spadku emisji CO2 i obniżenia cen surowca – tłumaczyła Soewarta. Wymienione przez nią cele są zgodne z postulatami zawartymi w pakiecie Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków, czyli tzw. pakiecie zimowym. – To projekt korzystny dla każdej ze stron – dodała przedstawicielka KE.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas polsko – duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze mówił, że polska droga do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym będzie możliwa również dzięki współpracy z Danią – duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe. Wskazał, że realizacja budowy Bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG. Dla Danii oznacza on bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne i dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał