Duński operator gazowego systemu przesyłowego jest partnerem Gaz Systemu przy tej inwestycji.  Projekt wspiera także Komisja Europejska uważając go za ważny element unii energetycznej.
Jak zauważyła Stina Soewarta przewodnicząca Przedstawicielstwa KE w Danii podczas konferencji energetycznej w Kopenhadze Baltic Pipe przyczyni się do budowy wspólnego rynku w Unii Europejskiej. Będzie miał znaczenie nie tylko dla budowania bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw surowca, ale także zwiększy konkurencyjność.
– Podstawą unii energetycznej, w której budowę wpisuje się polsko-duński projekt – jest infrastruktura. Im więcej połączeń, tym lepiej. One przyczyniają się do zwiększenia pewności dostaw gazu, spadku emisji CO2 i obniżenia cen surowca – tłumaczyła Soewarta. Wymienione przez nią cele są zgodne z postulatami zawartymi w pakiecie Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków, czyli tzw. pakiecie zimowym. – To projekt korzystny dla każdej ze stron – dodała przedstawicielka KE.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas polsko – duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze mówił, że polska droga do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym będzie możliwa również dzięki współpracy z Danią – duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe. Wskazał, że realizacja budowy Bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG. Dla Danii oznacza on bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne i dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.