Baltic pipe ważny dla Unii.

– Mam nadzieję, że ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca Baltic Pipe zapadnie już jesienią zarówno po stronie rządu jak i Energienet – powiedział szef duńskiego resortu energii Lars Christian Lilleholt.

Publikacja: 10.09.2018 16:14

Baltic pipe ważny dla Unii.

Foto: Bloomberg

Duński operator gazowego systemu przesyłowego jest partnerem Gaz Systemu przy tej inwestycji.  Projekt wspiera także Komisja Europejska uważając go za ważny element unii energetycznej.
Jak zauważyła Stina Soewarta przewodnicząca Przedstawicielstwa KE w Danii podczas konferencji energetycznej w Kopenhadze Baltic Pipe przyczyni się do budowy wspólnego rynku w Unii Europejskiej. Będzie miał znaczenie nie tylko dla budowania bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw surowca, ale także zwiększy konkurencyjność.
– Podstawą unii energetycznej, w której budowę wpisuje się polsko-duński projekt – jest infrastruktura. Im więcej połączeń, tym lepiej. One przyczyniają się do zwiększenia pewności dostaw gazu, spadku emisji CO2 i obniżenia cen surowca – tłumaczyła Soewarta. Wymienione przez nią cele są zgodne z postulatami zawartymi w pakiecie Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków, czyli tzw. pakiecie zimowym. – To projekt korzystny dla każdej ze stron – dodała przedstawicielka KE.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas polsko – duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze mówił, że polska droga do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym będzie możliwa również dzięki współpracy z Danią – duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe. Wskazał, że realizacja budowy Bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG. Dla Danii oznacza on bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne i dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Zachód uszczelnia sankcje na rosyjską ropę. Żaden tankowiec się nie prześlizgnie
Surowce i Paliwa
Rosyjskie koncerny paliwowe straciły ogrom przychodów. Najwięcej Gazprom
Surowce i Paliwa
Rekordowe zyski Norwegii napędzane wojną w Ukrainie
Surowce i Paliwa
Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu
Surowce i Paliwa
Azoty podały Orlenowi czarną polewkę. Koniec rozmów o przejęciu ZA Puławy
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?