Dziura w budżecie OPEC

Bloomberg

Po raz pierwszy od 18 lat kartel eksporterów ropy zanotował deficyt w łącznym budżecie członków OPEC. Dziura wynosi blisko 100 mld dolarów.

Za miniony rok członkowie OPEC zanotowali 99,6 mld dol. deficytu w łącznym budżecie. Taka sytuacja ostatni raz przydarzyła się w 1998 r, kiedy cena ropy spadła do 10 dolarów za baryłkę, przypomina The Wall Street Journal. W 2014 r 13 krajów OPEC miało nadwyżkę łączną 238,1 mld dol.

Deficyt jest pochodną potanienia ropy i nadpodaży surowca na światowych rynkach przy spowolnieniu gospodarczym w Chinach – największym kliencie spółek naftowych. Dochody krajów OPEC z eksportu ropy w 2015 r zmniejszyły się rok do doku o 45,8 proc. (518,2 mld dol. wobec 956,2 dwa lata temu). I był to najniższy wskaźnik od dekady.

Najbardziej poszkodowana spadkiem cen surowca okazała się Wenezuela – kraj posiadający największe zasoby ropy, ale źle zrządzany i pogrążony w głębokim kryzysie. Deficyt budżetowy sięga 20 por.c PKB, w kraju reglamentowana jest żywność, prąd, woda i lekarstwa.

W liczbach bezwzględnych najwięcej straciła dochodów Arabia Saudyjska (od 284,4 mld dol. w 2014 do 157,9 mld dol.), Kuwejt (od 97,5 mld dol. do 48,7 mld dol.) i ZEA (od 97,2 mld dol. do 52,4 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Szymczak: Ciepłownictwo efektywnie walczy ze smogiem

Ciepłownictwo jest bardzo racjonalnym i efektywnym narzędziem do walki z niską emisją. Z punktu ...

Rosneft rusza na łowy

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji ...

Ropa znów tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają nieznacznie po zwyżce w ...

LW Bogdanka: Spór o podwyżkę pensji

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Opóźnione wydobycie w Serinus Energy Serinus Energy ...

Tania ropa zmusza do reform

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego ...

Rosneft patrzy łakomie na Norwegię

Rosyjski koncern staje do wyścigu o złoża ropy i gazu na szelfie Norwegii. Norweski ...