Dziura w budżecie OPEC

Bloomberg

Po raz pierwszy od 18 lat kartel eksporterów ropy zanotował deficyt w łącznym budżecie członków OPEC. Dziura wynosi blisko 100 mld dolarów.

Za miniony rok członkowie OPEC zanotowali 99,6 mld dol. deficytu w łącznym budżecie. Taka sytuacja ostatni raz przydarzyła się w 1998 r, kiedy cena ropy spadła do 10 dolarów za baryłkę, przypomina The Wall Street Journal. W 2014 r 13 krajów OPEC miało nadwyżkę łączną 238,1 mld dol.

Deficyt jest pochodną potanienia ropy i nadpodaży surowca na światowych rynkach przy spowolnieniu gospodarczym w Chinach – największym kliencie spółek naftowych. Dochody krajów OPEC z eksportu ropy w 2015 r zmniejszyły się rok do doku o 45,8 proc. (518,2 mld dol. wobec 956,2 dwa lata temu). I był to najniższy wskaźnik od dekady.

Najbardziej poszkodowana spadkiem cen surowca okazała się Wenezuela – kraj posiadający największe zasoby ropy, ale źle zrządzany i pogrążony w głębokim kryzysie. Deficyt budżetowy sięga 20 por.c PKB, w kraju reglamentowana jest żywność, prąd, woda i lekarstwa.

W liczbach bezwzględnych najwięcej straciła dochodów Arabia Saudyjska (od 284,4 mld dol. w 2014 do 157,9 mld dol.), Kuwejt (od 97,5 mld dol. do 48,7 mld dol.) i ZEA (od 97,2 mld dol. do 52,4 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

Energa przygotowuje się do budowy Ostrołęki

Energa prowadzi prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy ...

Arabska pielgrzymka Gazpromu

Po Arabii Saudyjskiej kierownictwo Gazpromu odwiedzi Oman. Ma negocjować tu budowę gazociągu z Iranu. ...

Kurtyka: Katowickie porozumienie przejdzie do historii

Wszyscy musieli sporo dać, żeby sporo zyskać. To porozumienie na trwałe przejdzie do historii ...

MOL ogłosił pięcioletnią strategię

Węgierski koncern do 2021 r. m.in. chce wydać po około 2 mld USD na ...

Ostra walka o odbiorców prądu

Październik był w tym roku wyjątkowo udany, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawcy energii ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...