Dziura w budżecie OPEC

Bloomberg

Po raz pierwszy od 18 lat kartel eksporterów ropy zanotował deficyt w łącznym budżecie członków OPEC. Dziura wynosi blisko 100 mld dolarów.

Za miniony rok członkowie OPEC zanotowali 99,6 mld dol. deficytu w łącznym budżecie. Taka sytuacja ostatni raz przydarzyła się w 1998 r, kiedy cena ropy spadła do 10 dolarów za baryłkę, przypomina The Wall Street Journal. W 2014 r 13 krajów OPEC miało nadwyżkę łączną 238,1 mld dol.

Deficyt jest pochodną potanienia ropy i nadpodaży surowca na światowych rynkach przy spowolnieniu gospodarczym w Chinach – największym kliencie spółek naftowych. Dochody krajów OPEC z eksportu ropy w 2015 r zmniejszyły się rok do doku o 45,8 proc. (518,2 mld dol. wobec 956,2 dwa lata temu). I był to najniższy wskaźnik od dekady.

Najbardziej poszkodowana spadkiem cen surowca okazała się Wenezuela – kraj posiadający największe zasoby ropy, ale źle zrządzany i pogrążony w głębokim kryzysie. Deficyt budżetowy sięga 20 por.c PKB, w kraju reglamentowana jest żywność, prąd, woda i lekarstwa.

W liczbach bezwzględnych najwięcej straciła dochodów Arabia Saudyjska (od 284,4 mld dol. w 2014 do 157,9 mld dol.), Kuwejt (od 97,5 mld dol. do 48,7 mld dol.) i ZEA (od 97,2 mld dol. do 52,4 mld dol.).

Mogą Ci się również spodobać

Europosłowie o Nord Stream 2

Plan budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji będzie jednym z głównych tematów ...

Zrzutka na Jamał LNG

Blisko 19 mld dol. uzyskał rosyjski gazowy koncern Novatek na sfinansowanie budowy zakładów skraplania ...

Resort energii cieplej o atomie

Ministerstwo energii nie wyklucza ogłoszenia przetargu na wybór technologii dla elektrowni jądrowej. Niewykluczone, że ...

Gorsze wyniki CEZ

Pomimo wzrostu przychodów w 2015 r. czeska grupa energetyczna zanotowała spadek zysków. Całoroczny wynik ...

Nowa nadzieja dla dużych wiatraków

Boryszewo Wind Invest (grupa Enerco) ma w ręku prawomocny wyrok sądu przeciwko Enerdze. Chodzi ...

Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie ...