Rosneft rusza na łowy

Bloomberg

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji i dystrybucji. Liczy też na Polskę.

Koncern, który do tego pory inwestował głównie u siebie w Rosji, teraz zmienia strategię i rozpocznie ekspansję za granicą. Plan jest taki, by kupować rafinerie i aktywnie współdziałać z firmami handlującymi paliwami. W ten sposób powstanie system sprawnej sprzedaży rosyjskiej ropy i jej produktów na globalnym rynku.

Zagraniczna ekspansja ma się odbywać kosztem rynku krajowego. By zapewnić dość surowca dla swoich rosyjskich rafinerii Rosneft (w 2015 r. wypompował ponad 189 mln t ropy) musi dokupować ropę od innych rosyjskich firm naftowych, podkreśla agencja Prime.

Pierwszy krok do realizacji nowej strategii rosyjski koncern już zrobił, dostarczając egipskiej firmie EGAS partię skroplonego gazu LNG. Kontrakt opiera na jeszcze cztery partie. Przy czym Rosneft nie produkuje LNG, bowiem nie ma żadnego zakładu skraplania. Gaz, który Rosjanie sprzedali Egiptowi prawdopodobnie pochodzi z Kataru.

Zainteresowanie Rosneft handel surowcami nie jest przypadkowe. Nawet po spadku cen ropy i gazu handlujące nimi firmy dobrze sobie radzą i wypracowują zyski. Do tego pieniądze inwestują w rafinerie i magazyny kupowane najczęściej w głębokim kryzysie, za połowę ceny. Zyskują bazę do szybkiej realizacji zawieranych umów, co stanowi o powodzeniu transakcji.

Ambicje Rosjan nie ograniczają się do Morza Śródziemnego. Chcą się liczyć w Azji Środkowo-Wschodniej i Południowej. W 2015 r Rosneft dostarczył do Chin 31,5 mln ton ropy a będzie tego więcej po rozbudowie systemu rurociągów. Chiński CNPC jest zainteresowany kapitałowych wejściem do Rosneft.

Na razie głównym rynkiem eksportowym pozostaje Europa. Rosneft kontroluje wielką niemiecką rafinerię w Szwed pod Berlinem (11 mln to produkcji rocznie). Na przełomie 2015 i 2016 r Rosjanie podpisali też duże kontrakty na rynku polskim – z PKN Orlen i Grupa Lotos, ?? 2,4 mln t rocznie ? 300 tys. ton rocznie. PKN Orlen otrzymywać będzie w sumie 8,4 mln t/r, ? Grupa Lotos – 2,8 mln t/r. Rosjanie liczą na polski rynek, jako jeden z najważniejszych w regionie.

Rosjanie podkreślają, że ich droga do klientów z Europy Środkowej i wschodniej jest najkrótsza, czym biją na głowę konkurencję, szczególnie Saudi Amarco z Arabii Saudyjskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Gaz-System stworzy nowe połączenia

Spółka dostała pozwolenia na budowę ważnych gazociągów w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Gaz-System, państwowa ...

Możliwa zmiana polityki dywidendowej w Enerdze

Późną jesienią Energa przedstawi zaktualizowaną strategię grupy. Jej elementem będzie nowa polityka dywidendowa. – ...

Gaz-System robi zakupy na potrzeby Baltic Pipe

W środę w siedzibie firmy Gaz-System podpisano pierwszą umowę dotyczącą dostaw inwestorskich na potrzeby ...

24-godzinny strajk w elektrowni nuklearnej

Członkowie francuskiej centrali związkowej CGT opowiedzieli się w głosowaniu za rozpoczęciem o godz. 21 ...

Strachy na Lachy

Po raz kolejny Gazprom straszy swoich klientów z Zachodniej Europy nieodpowiedzialną Polską. To sprawdzona ...

Francja: Energetyka ma być czysta

Ponad 20 mld euro zainwestuje rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła ...