Ropa z Kurdystanu rośnie w siłę

Fotolia

Najbardziej zasobna w czarne złoto część Iraku samodzielnie eksportuje już 0,5 mln baryłek ropy na dobę.

– Biorąc pod uwagę wzrost dochodów do budżetu liczymy jedynie na własne wpływy ze sprzedaży ropy. Eksportujemy 500 tys. baryłek na dobę pomimo, że cena ostatnio spadła – przyznał Hoszawi Babakr członek władz kurdyjskiej prowincja w rosyjskie telewizji Russia Today.

Kurdystan jest najzasobniejszą w ropę i gaz prowincją Iraku. Na terenie tej prowincji zalega 45 mld baryłek jeszcze nie wydobytej ropy. Przez kilkanaście lat, na podstawie zawartego porozumienia, prowincja przekazywała ok. 250 tys. baryłek dziennie do Bagdadu, w zamian za 17 proc. dochodów irackiego budżetu.

Jednak w styczniu 2013 r Kurdystan rozpoczął samodzielny eksport ropy na światowe rynki. Władze posiadającej dużą autonomię prowincji tłumaczyły to faktem niewywiązywania się władz w Bagdadzie z porozumienia.

Paliwo płynęło z terytorium Kurdystanu poprzez Turcję. Prowincja ma umowy z 40 firmami wydobywczymi, w tym z takimi gigantami jak Exxon, Chevron i Total. Spowodowało to konflikt z centralą w Bagdadzie.

Ropa z Kurdystanu jest dobrej jakości – lekka i czysta, co oznacza tańszy przerób. W lutym tego roku  umowę na import kurdyjskiego surowca podpisał rosyjski gigant paliwowy Rosneft. Rosjanie będą importować kurdyjską ropę do końca 2019 r. W irackim Kurdystanie pracuje już Gazprom nieft. Ma większościowe udziały w trzech złożach. W tym roku planuje zwiększyć wydobycie o 17 proc. do 220 tys. baryłek dziennie.

Irak jest drugim po Arabii Saudyjskiej producentem ropy w kartelu eksporterów OPEC; dziennie pompuje 4,3 mln baryłek.

Mogą Ci się również spodobać

Energa chce uznania nieważności umów na certyfikaty. Zyska 2,1 mld zł

Energa chce zaprzestać realizacji umów na kupno zielonych certyfikatów. Otrzymują je właściciele instalacji odnawialnych ...

„Przyjaźń” coraz droższa

Mińsk znacząco podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. Przesył rurociągiem „Przyjaźń” ...

Nowi wiceministrowie energii

Michał Kurtyka, Andrzej Piotrowski i Wojciech Kowalczyk zostali powołani na stanowiska wiceministrów energii. Kurtyka ...

Gazprom ujawnił swoje aktywa w Wielkiej Brytanii

Wśród brytyjskich aktywów jest pakiet akcji Nord Stream AG – operatora gazociągu północnego. Gazprom ...

Jakóbik: Nie ma możliwości szantażowania Polski ropą

Polska nie miała ani przez chwilę niebezpieczeństwa, że komuś zabraknie ropy – mówił Wojciech ...

Dania publicznie wysłucha Gazprom ws. Nord Stream-2

Kopenhaga wyznaczyła datę wysłuchania wnioskodawców alternatywnej trasy gazociągu Nord Stream-2. Wysłuchanie będzie publiczne. Duńska ...