Rosneft przegrał z Unią Europejską

Bloomberg

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne z prawem.

Dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości (European Court of Justice, ECJ) ogłosił swoją odpowiedź na zapytanie brytyjskiego sądu, do którego z pozwem przeciwko Wielkiej Brytanii i jej władzom wystąpił państwowy koncern Rosneft. Rosjanie nazwali decyzję sądu w Luksemburgu za „bezprawną, nieuzasadnioną i polityczną”.

Brytyjski sąd 18 lutego 2015 r. zwrócił się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Chodziło o pozew przeciwko brytyjskiemu ministrowi finansów, ministrowi ds. biznesu, innowacji oraz Zarządowi ds. kontroli przestrzegania zasad postępowania na rynkach finansowych. Wszystkie te instytucje zablokowały transakcje finansowe Rosneft na Wyspach, w tym możliwość kredytowania się z tamtejszych bankach, powołując się na sankcje Unii wobec Rosji i jej firm – na liście objętych sankcjami znalazł się Rosneft.

Sankcje z marca 2014 r, były reakcją Unii, USA, Kanady, Norwegii i Australii na rosyjskie zajęcie Krymu i wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Powstała lista firm i osób objętych sankcjami. Dla firmy, w tym Rosneft – oznaczało to zakaz kredytowania się na Zachodzie; brak dostępu do zachodnich technologii wydobycia w rejonach arktycznych i podmorskich, a także wycofanie się zachodnich firm ze wspólnych projektów.

Amerykanie zakazali m.in. eksportu do Rosji technologii i urządzeń dla firm naftowych pracujących ma morzu, w Arktyce i na szelfach. A Rosjanie nie mają własnych technologii wydobycia z dna morskiego, a szczególnie w warunkach arktycznych muszą korzystać z importowanego sprzętu. Aktualnie wykorzystywany w pracach wydobywczych sprzęt je już zużyty w 50 proc. (urządzenia wiertnicze) i w 65 proc. (rurociągi).

Głównymi dostawcami tego typu urządzeń do Rosji są firmy z USA, Niemiec i Chin. Sankcje Unii nie pozwoliły Rosjanom na zakupy także w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii. Rosneft stracił m.in. kluczowego partnera w pracach na Morzu Karskim – ze współpracy wycofał się amerykański Exxon Mobil.

W październiku 2014 r Rosneft wynajął znaną firmę adwokacką z Londynuo, by bronić się przed zachodnimi sankcjami. Zapłacił za usługi ok. 28 mln dol.

W końcu listopada 2014 r Sąd Administracyjny Londynu odrzucił pozew rosyjskiego koncernu przeciwko brytyjskiemu ministerstwu finansów w sprawie sankcji. Adwokaci Rosneft z prestiżowej kancelarii Joseph Hage Aaronson podważali legalność rozporządzenia brytyjskiego rządu i chcieli by sąd, na czas rozpatrywania pozwu, zablokował wejście w życie przepisów.

Rozporządzenie z 1 grudnia 2014 r. wprowadziło odpowiedzialność karną dla szefów firm (wysokie grzywny lub (i) więzienie do dwóch lat) za naruszenie sankcji Unii wobec rosyjskie sektora naftowego na terenie Wielkiej Brytanii oraz poza nią. Chodzi o sprzedaż technologii i urządzeń dla branży wydobywczej, w takich kategoriach jak wiercenia głębinowe, arktyczne i łupkowe projekty naftowe.

Rosneft podnosił, że kategorie objęte zakazem eksportu są niejednoznaczne, i niejasne. Sąd uznał, że rzeczywiście sformułowania mogłyby być bardziej precyzyjne, ale to nie wystarcza, by podważyć całe rozporządzenie.

W wyniku złożonej apelacji sąd londyński wystąpił o stanowisko do trybunału w Luksemburgu.

Mogą Ci się również spodobać

Czy Orlen wyprostuje Ostrołękę ?

Spółki skarbu państwa realizują politykę swojego właściciela czyli rządu. Jednak rynek mówi sprawdzam i ...

Londyńskie biuro PGNiG nie rozpoczęło handlu LNG

Na razie koncern kupuje skroplony gaz ziemny tylko na potrzeby polskiego rynku. Mimo zapowiedzi ...

Iran – kraina ropą i gazem płynąca

Donald Trump zrywając porozumienie nuklearne z Iranem podważył sens modernizacji i otwarcia kraju o ...

Estonia dostarczy nam gaz i prąd

Estońska państwowa firma energetyczna Eesti Energia zawarła pierwsze umowy na dostawy energii na polskim ...

Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej

PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej – poinformował wiceprezes spółki Mirosław ...

Idą drożyzna i spowolnienie

Splot negatywnych czynników wpływających na zwiększenie kosztów przedsiębiorstw niestety narasta. W przyszłym roku firmy ...