Rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Bloomberg

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji płockiego koncernu przekroczył historyczny poziom 100 zł. Powodów wzrostu popytu mogło być kilka.

Dziś na otwarciu notowań ciągłych, na warszawskiej giełdzie inwestorzy płacili za akcje PKN Orlen 99,86 zł, czyli o 0,4 proc. więcej niż w piątek. Co ważniejsze popyt na walory płockiego koncernu rósł z każdą minutą. W efekcie tuż po godz. 10 płacono za nie nawet po 101,7 zł. Oznaczało to zwyżkę ceny o 2,2 proc. Tym samym kurs papierów PKN Orlen przekroczył psychologiczną barierę 100 zł i był najwyższy w historii.

Powodów kolejnej zwyżki może być kilka. Po pierwsze dziś na GPW rośnie ogół akcji, co może zachęcać graczy zwłaszcza do kupowania walorów tych firm, które mają dobre perspektywy na przyszłość. Płocki koncern podał niedawno, że w lutym osiągnął istotnie lepsze marże rafineryjne i petrochemiczne niż w styczniu. Wzrosła też wartość dyferencjału Brent/Ural i kurs ropy. To może zwiastować poprawę wyników w I kwartale tego roku.

W tym roku PKN Orlen powinien sprzedać więcej produktów rafineryjnych i petrochemicznych m.in. za sprawą zrealizowanych inwestycji. Dalszemu wzrostowi sprzedaży paliw płynnych w Polsce powinna sprzyjać skuteczna walka państwa z czarną i szarą strefą. Koncern w tym roku ma uruchomić produkcję prądu i ciepła z nowych bloków gazowo-parowych we Włocławku i Płocku, co z jednej strony poprawi jego efektywność, a z drugiej pozwoli zwiększyć przychody.

Kilka dni temu agencja Fitch Ratings podtrzymała długoterminowy rating PKN Orlen dla długu w walutach obcych na poziomie BBB-. Podano także, że perspektywa ratingu jest stabilna. W najbliższych dniach jedną z bardziej wyczekiwanych przez akcjonariuszy informacji będzie z pewnością ta dotycząca rekomendowanej przez zarząd dywidendy. W ubiegłym roku spółka wypłaciła po 2 zł na akcję. Obecnie oczekuje się dywidendy na istotnie wyższym poziomie.

Co ciekawe analitycy wyceniają akcje PKN Orlen słabiej niż rynek. Z ostatnio opublikowanych analiz wynika, że Morgan Stanley wycenia walory spółki na 69 zł, Goldman Sachs na 75,2 zł, Societe Generale na 90 zł, DM PKO BP na 98 zł, a DM Vestor na 96 zł.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen inwestuje w Trzebini

Koncern wybuduje m.in. instalację do produkcji glikolu za ponad 200 mln zł. Poza tym ...

Urośnie u nas małe LNG

PGNiG chce sprzedawać więcej skroplonego gazu do małych odbiorców. PGNiG zamierza mocno rozwijać krajowy ...

Nowy instrument dla biogazu rolniczego na TGE

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcji ...

Rosyjski Łukoil pozbywa się stacji w Polsce

Rosyjski koncern paliwowy sprzedaje swoje stacje benzynowe w Polsce, a także na Litwie i ...

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...

Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu ...