Gdzie Chińczycy kupują ropę?

Bloomberg

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską i w grudniu 2016 r. była największym dostawcą czarnego złota na rynek chiński. Apetyty Moskwy rosną, ale i konkurencja nie śpi.

Rosyjski eksport ropy do Chin w grudniu zwiększył się o 4,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł 5,04 mln ton. To więcej niż sprzedała Chinom Arabia Saudyjska. Tu dostawy były niższe aż o 20 proc. rok do roku i spadły do 3,57 mln ton (w listopadzie – 4,71 mln ton), podała agencja Bloomberg.

Trzecim rynkiem importu ropy do Państwa Środka jest pustynny Oman. Tu chiński import zwiększył się o 20 proc. do 3,84 mln ton (w listopadzie – 2,84 mln ton).

Najszybciej rośnie import ropy z Iranu – w grudniu o 30 proc. rok do roku i wyniósł już 2,93 mln ton wobec 2,51 mln ton w listopadzie. Daje to Republice Islamskiej piąte miejsce wśród największych dostawców czarnego złota. Czwartym rynkiem jest Angola. Tu wzrost w grudniu wyniósł 1,8 proc. w ujęciu rocznym do 3,4 mln ton.

Rosjanie chcą na dłużej dominować na chińskim rynku. W minionym tygodniu Rosneft i CNPC podpisały dodatkową umowę zwiększającą dostawy rosyjskiej ropy przez Kazachstan. Koncerny przedłużyły też dotychczasowy kontrakt z 2013 r do końca 2023 r. W ciągu ośmiu lat Rosneft eksportuje do Chin 70 mln ton rocznie. Przy czym jak wyjaśnia rosyjski koncern w komunikacie „w sumie zgodnie z podpisanym kontraktem, z uwzględnieniem wcześniej dostarczonych 21 mln ton, sięga 91 mln ton rocznie na 10 letni okres”.

W latach 2005-2016 Rosjanie dostarczyli do Chin 186 mln ton za ponad 95 mln dol. Łącznie w ramach długoterminowych kontraktów dostarczą do Państwa Środka ponad 700 mln ton ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Petrobras z nowym szefem

Największy brazylijski koncern Petrobras poinformował o zmianie na stanowisku prezesa. Nowy szef ma wyprowadzić ...

Szykuje się renesans współspalania w aukcjach

Na 13,38 mld zł wsparcia będą mogły liczyć zielone elektrownie w ramach przyszłorocznej aukcji ...

OPEC robi swoje, a Rosja nie

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 ...

Kuwejt ma nowe złoże ropy i gazu

Emirat Kuwejtu poinformował o odkryciu nowego złoża ropy naftowej i gazu na zachodzie kraju. ...

Aktywiści Greenpeace zatrzymani po blokadzie statku z węglem

W poniedziałek, 9 września przed północą funkcjonariusze straży granicznej weszli na pokład należącego do ...

W Lotosie rośnie przerób i spada wydobycie

W ubiegłym roku gdański koncern wyprodukował i sprzedał więcej paliw płynnych ale jednocześnie zanotował ...