Gdzie Chińczycy kupują ropę?

Bloomberg

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską i w grudniu 2016 r. była największym dostawcą czarnego złota na rynek chiński. Apetyty Moskwy rosną, ale i konkurencja nie śpi.

Rosyjski eksport ropy do Chin w grudniu zwiększył się o 4,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł 5,04 mln ton. To więcej niż sprzedała Chinom Arabia Saudyjska. Tu dostawy były niższe aż o 20 proc. rok do roku i spadły do 3,57 mln ton (w listopadzie – 4,71 mln ton), podała agencja Bloomberg.

Trzecim rynkiem importu ropy do Państwa Środka jest pustynny Oman. Tu chiński import zwiększył się o 20 proc. do 3,84 mln ton (w listopadzie – 2,84 mln ton).

Najszybciej rośnie import ropy z Iranu – w grudniu o 30 proc. rok do roku i wyniósł już 2,93 mln ton wobec 2,51 mln ton w listopadzie. Daje to Republice Islamskiej piąte miejsce wśród największych dostawców czarnego złota. Czwartym rynkiem jest Angola. Tu wzrost w grudniu wyniósł 1,8 proc. w ujęciu rocznym do 3,4 mln ton.

Rosjanie chcą na dłużej dominować na chińskim rynku. W minionym tygodniu Rosneft i CNPC podpisały dodatkową umowę zwiększającą dostawy rosyjskiej ropy przez Kazachstan. Koncerny przedłużyły też dotychczasowy kontrakt z 2013 r do końca 2023 r. W ciągu ośmiu lat Rosneft eksportuje do Chin 70 mln ton rocznie. Przy czym jak wyjaśnia rosyjski koncern w komunikacie „w sumie zgodnie z podpisanym kontraktem, z uwzględnieniem wcześniej dostarczonych 21 mln ton, sięga 91 mln ton rocznie na 10 letni okres”.

W latach 2005-2016 Rosjanie dostarczyli do Chin 186 mln ton za ponad 95 mln dol. Łącznie w ramach długoterminowych kontraktów dostarczą do Państwa Środka ponad 700 mln ton ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Woźniak: Amerykańskie LNG jest 20 proc. tańsze od rosyjskiego gazu

Amerykański gaz LNG razem z kosztami skroplenia, transportu i regazyfikacji w Polsce wychodzi ponad ...

Gazoport przyjął już 25 statków

Do tej pory drogą morską trafiło do Polski 2,9 mld m sześc. surowca po ...

Węgiel najdroższy od pięciu lat

W listopadzie średnia cena tony węgla dla energetyki zawodowej przekroczyła 250 zł. To poziom ...

Polska szuka drogi do obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...

Wyniki Enei tez pod wpływem odpisów, Bogdanka poniżej oczekiwań

Zgodnie z szacunkami Enea wypracowała 471 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszej połowie ...

Rosneft wyssie ruble z rynku

Transakcja wykupu przez paliwowego giganta własnych akcji od skarbu państwa wyssie z rynku tyle ...