Ropa z Dakoty: cena spadła poniżej zera

Bloomberg

Kupujący ropę niskiej jakości w USA (marka North Dakota Sour) domagają się od producenta dopłat za odbiór zamówionej partii.

Firma Flint Hills Resources kupi ropę marki North Dakota Sour, jeżeli dostanie od producenta dopłatę 0,5 dol. za baryłkę, podała agencja Bloomberg. Rok temu ropa tej marki kosztowała 47,6 dol., a na początku stycznia 2015 r potaniała do 13,5 dol.

– North Dakota Sour jest skrajnie niskiej jakości ropą z wysoką zawartością siarki. Według John’a Hours’a wiceprezydenta Turner Mason, od 2011 r. firma przesyłowa Enbridge nie udostępnia swoich naftociągów dla surowca z wysoką zawartością siarki, dlatego ropę z Dakoty trzeba transportować cysternami: ciężarówkami lub koleją. A to znacznie podnosi koszty – tłumaczy Flint Hills w komunikacie.

Ropy North Dakota Sour pompuje się tylko 15 tys. baryłek na dobę, bo aby ją przerobić na paliwa rafinerie potrzebują specjalnego wyposażenia do oczyszczania ropy z dużych ilości siarki. A to zwiększa koszty. Dla porównania, ze złoża ropy łupkowej Bakken położonego także w Dakocie Północnej wydobywa się 1,1 mln baryłek na dobę lekkiej ropy o niskiej zawartości siarki.

Bloomberg przypomina, że w ubiegłym roku w Edmonton – kanadyjski centrum wydobycia ropy i gazu – przez trzy miesiące po cenie ujemnej, czyli z dopłatą dla kupujących, był sprzedawany propan. Jednak ropa na minusie pojawiła się w Ameryce Północnej po raz pierwszy.

Mogą Ci się również spodobać

Coraz mniej przyjaźni w „Przyjaźni”

Rosjanie nie zgodzili się na nowe, dużo wyższe stawki za tranzyt ropy przez Białoruś. ...

W czasach klimatycznego kryzysu to odnawialnie źródła energii są szansą

Przez lata wiatraki czy panele były egzotyczną technologiczną ciekawostką. Z dnia na dzień stały ...

PGNiG zapowiada dalszą dywersyfikację dostaw gazu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG zapowiada dalszą dywersyfikację dostaw gazu W ...

Największy handel zasobami Zatoki Meksykańskiej

Tak wielki przetarg na roponośne działki w Zatoce Meksykańskiej Amerykanie zorganizowali po raz pierwszy ...

Gazprom grzebie w polskich łupkach

Rosjanie ocenili jako korzystne dla siebie perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce i na ...

Ukraina: Firtasz wciąż rządzi w gazie

Wydawało się, że związany z Gazpromem i ekipą Janukowycza oligarcha, dawno wypadł z gazowego ...