PKN Orlen przejął FX Energy

Bloomberg

Płocki koncern kupił w wezwaniu 67,3 proc. udziałów w firmie specjalizującej się w poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu w Polsce. Zapłacił za nie łącznie 168,7 mln zł.

Spółka specjalnego przeznaczenia powołana przez Orlen Upstream, podmiot zależny od PKN Orlen, kupiła 67,3 proc. akcji zwykłych FX Energy. Za każdy walor zapłaciła 1,15 USD, czyli około 4,56 zł, według obecnego kursu NBP. W efekcie koszt nabycia całego pakietu wyniósł 42,5 mln USD zł (około 168,7 mln zł).

PKN Orlen informuje, że jest zainteresowany nabyciem 100 proc. udziałów FX Energy. W związku z tym ogłosił dodatkowy termin na zgłoszenie do wykupu akcji tej firmy przez akcjonariuszy, którzy nie odpowiedzieli do tej pory na wezwanie.

Spółka podaje też, że transakcja nabycia akcji FX Energy uzyskała jedyną wymaganą dla niej zgodę urzędu antymonopolowego w Polsce. Zamknięcie transakcji planowane jest w jeszcze w tym roku, jednak nie później niż do końca pierwszego kwartału 2016 r.

PKN Orlen o planowanym zakupie FX Energy informował w połowie października. Nabywana firma jest notowany na Nasdaq i posiada gro aktywów poszukiwawczo – wydobywczych w Polsce. Dwa miesiące temu wartość całej transakcji szacowana była na około 83 mln USD (około 308 mln zł). Dzięki przejęciu kontroli nad FX Energy, połocki koncern dołączy do wąskiego grona firm wydobywających w naszym kraju ropę i gaz. Dziś pozyskują je jeszcze tylko PGNiG i Grupa Lotos.

Kilkanaście dni temu PKN Orlen sfinalizował przejecie kanadyjskiej firmy Kicking Horse Energy. Za 100 proc. udziałów zapłacił około 295 mln dolarów kanadyjskich (około 890 mln zł). Nabycie Kicking Horse, było trzecią akwizycją dokonaną przez PKN Orlen w Kanadzie, po zakupie TriOil Resources oraz Birchill Exploration Limited Partnership.

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość, której oczekiwaliśmy, już jest. Dowodem są technologie smart

Powinniśmy się już przygotowywać na drugą połowę XXI wieku i szukać dróg, dzięki którym ...

BP wciąż płaci za katastrofę ekologiczną

Tragiczny pożar platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej sprzed sześciu lat, kosztował już koncern ...

ME: 1,5 GW z atomu w 2030 i 4,5 GW do 2040

Spełnienie oczekiwanego przez Brukselę wymogu zmniejszenia średniej emisji polskiej gospodarki wymaga postawienia do 2040 ...

Azerbejdżan dołączy do OPEC

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie ...

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat

Cena ropy gatunku WTI sięgnęła 60 dol. za baryłkę, czyli najwyższego poziomu od czerwca ...

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...