Olechnowicz odwołany, Pietryszyn p.o. prezesa

PAP/Bartłomiej Zborowski

Rada nadzorcza Grupy Lotos z dniem 13 kwietnia 2016 r. odwołała ze składu zarządu prezesa Pawła Olechnowicza – oraz wiceprezesów Marka i Zbigniewa Paszkowicza.

Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o delegowaniu Roberta Pietryszyna – przewodniczącego rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa – poinformowano w komunikacie.

Paweł Olechnowicz, funkcję prezesa sprawował nieprzerwanie od 12 marca 2002 r., był najdłużej urzędującym prezesem spółki SP w naszym kraju po 1989 roku. Obecna kadencja miała zakończyć się w 2018 roku.

– Rada nadzorcza musiała gruntownie to przemyśleć i bierze za tę zmianę odpowiedzialność. Znając pana Pietryszyna, dynamikę jego działań, odwagę w podejmowaniu decyzji, ale też doświadczenie menadżerskie, nie mam obaw, by ta decyzja mogła w jakikolwiek sposób zaszkodzić spółce. Jestem o to spokojny – podkreślił minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Robert Pietryszyn jest absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów Master of Business Administration (MBA) i Menedżerskich Studiów Podyplomowych „Zarządzanie firmą” – na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu.

Karierę zawodową rozpoczął jako pełnomocnik zarządu spółki Kronn sp. z o.o., gdzie w latach 2002 – 2004 zajmował się zarządzaniem ryzykiem finansowym . W roku 2006 był zatrudniony jako ekspert w PKO BP S.A. Jednocześnie, w tym samym roku pełnił funkcję członka zarządu ds. organizacji i strategii w spółce Dolfamex sp. z o.o.

W latach 2006 – 2008 był związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A., a od stycznia 2016 roku  jest członkiem zarządu PZU i przewodniczącym rady nadzorczej Grupy Lotos. Jackiewicz pytany o łączenie funkcji w zarządach PZU i Lotosu przez Pietryszyna, odparł: „z całą pewnością, będę się domagał tego od rady nadzorczej, nie może być zgody na pobieranie wynagrodzeń w obu tych podmiotach”. „Z całą pewnością musi być to skonstruowane w taki sposób, który pozwoli rzetelnie pełnić oba te obowiązki” – dodał.

W 2005 r. Grupa Lotos S.A. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a uzyskane z oferty ok. 1 mld zł przeznaczono na realizację Programu 10+, dzięki któremu rafineria w Gdańsku zwiększyła zdolności przerobowe z 6 do 10,5 mln ton rocznie oraz wzbogaciła się o najnowocześniejsze instalacje do produkcji paliw płynnych.

Spółka podaje, że realizowany w latach 2007-2011 Program 10+ o wartości ok. 1,5 mld euro był jedną z największych inwestycji przeprowadzonych w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce.

Na przełomie 2014/15 Grupa Lotos S.A. przeprowadziła wtórną emisję akcji, a pozyskane w ten sposób ok. 1 mld zł przeznaczono przede wszystkim na zagospodarowanie bałtyckich złóż gazowych B4/B6 oraz budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy w ramach programu EFRA (największa inwestycja przemysłowa na Pomorzu o wartości 2,3 mld zł).

Pod koniec marca, po medialnych doniesieniach, że Olechnowicza może zastąpić pomorski poseł PiS, Andrzej Jaworski związkowcy wysłali w tej sprawie pismo m.in. do premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra skarbu Dawida Jackiewicza i wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W obronie Olechnowicza stanęło pięć z siedmiu działających w Grupie Lotos SA związków zawodowych i rada pracowników.

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Szota: PGNiG wyda ponad 1 mld zł na innowacje

Do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój wydamy we współpracy z innymi podmiotami ...

PGE ma kredyt z EBI na 2 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dwie umowy kredytowe na łączną kwotę ...

Nie ma co liczyć na dużo tańszy prąd

Ceny energii mają szansę spaść. Ale będą to raczej symboliczne obniżki. Pozwoli to branży ...

Europa dla zmotoryzowanych

Wybierasz się na wakacje samochodem? W tym roku możesz liczyć na tańsze paliwa. Warto ...

Duże bloki wpadły w poślizg

Lato 2017 r. będzie gorące. I nie chodzi tylko o temperatury. W związku z ...

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Szymczak: Ciepło podrożeje przez dyrektywy

Ambicją unii jest, żeby uprawnienia do emitowania CO2 były jak najdroższe – mówi Jacek ...