Niemcy: diesel musi zdrożeć

123rf.com

Ministrowie środowiska niemieckich krajów związkowych chcą, by diesel zdrożał. To pokłosie afery spalinowej Volkswagena.

Przez lata koncerny motoryzacyjne przekonywały, że „ekologiczne diesle” są mniej obciążające dla atmosfer niż benzyna. Dlatego tez w Niemczech obciążenia podatkowe paliwa dieslowego są znacznie mniejsze niż benzyny. Okazuje się jednak, że faktycznie może nie być niczego takiego jak „ekologiczny diesel” i szefowie związkowych resortów środowiska chcą zrównać podatki obu rodzajów paliwa.

Ministrowie m.in. z krajów Północna Nadrenia-Westfalia, Brema, Hamburg, Hesja i Dolna Saksonia wystosowały wspólne pismo w tej sprawie. Chcą by rząd w Berlinie nie tylko zmienił prawo na poziomie federalnym w Niemczech, ale także wyszedł z inicjatywą jego zmiany na forum unijnym. Ministrowie chcą też niezależnych i transparentnych kontroli silników spalinowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej, by – jak napisali – bez wątpliwości ustalić „realny poziom emisji CO2 do atmosfery”.

Pod pismem nie podpisali się ministrowie z tzw. landów motoryzacyjnych: Badenii-Wirtembergii (Porsche, Mercedes) i Bawarii (BMW, Audi). Wszystkie te marki samochodów są znane z tego, że stawiają na samochody z silnikami Diesla.

Natomiast kraj związkowy Dolna Saksonia, gdzie co 10 miejsce pracy daje koncern Volkswagena, apeluje o przedstawienie konkretnego programu zniesienia przywilejów podatkowych dla diesla i użytkowników samochodów o takim napędzie.

Według przedstawicieli oddziału Greenpeace w Niemczech ten apel to „policzek” dla ministra transportu Alexandra Dobrindta, który „robi wszystko by opóźnić” wyjaśnienie afery dieslowej.

Mogą Ci się również spodobać

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...

Ważna instalacja Orlenu ruszy w kwietniu

Dopiero za dwa miesiące wzrosną w Płocku moce produkcyjne w zakresie propylenu. Pierwotnie inwestycję ...

Meksyk szuka chętnych na swoją ropę

W ciąg najbliższych pięciu lat Meksyk chce sprzedać na przetargach 333 naftowe i gazowe ...

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...

Ukraina: Gigantyczne premie za wygraną z Gazpromem

Naftogaz przyznał sobie gigantyczne nagrody za zwycięstwo sądowe nad Gazpromem. Premia dla 41 najbardziej ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...