Niemcy: diesel musi zdrożeć

123rf.com

Ministrowie środowiska niemieckich krajów związkowych chcą, by diesel zdrożał. To pokłosie afery spalinowej Volkswagena.

Przez lata koncerny motoryzacyjne przekonywały, że „ekologiczne diesle” są mniej obciążające dla atmosfer niż benzyna. Dlatego tez w Niemczech obciążenia podatkowe paliwa dieslowego są znacznie mniejsze niż benzyny. Okazuje się jednak, że faktycznie może nie być niczego takiego jak „ekologiczny diesel” i szefowie związkowych resortów środowiska chcą zrównać podatki obu rodzajów paliwa.

Ministrowie m.in. z krajów Północna Nadrenia-Westfalia, Brema, Hamburg, Hesja i Dolna Saksonia wystosowały wspólne pismo w tej sprawie. Chcą by rząd w Berlinie nie tylko zmienił prawo na poziomie federalnym w Niemczech, ale także wyszedł z inicjatywą jego zmiany na forum unijnym. Ministrowie chcą też niezależnych i transparentnych kontroli silników spalinowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej, by – jak napisali – bez wątpliwości ustalić „realny poziom emisji CO2 do atmosfery”.

Pod pismem nie podpisali się ministrowie z tzw. landów motoryzacyjnych: Badenii-Wirtembergii (Porsche, Mercedes) i Bawarii (BMW, Audi). Wszystkie te marki samochodów są znane z tego, że stawiają na samochody z silnikami Diesla.

Natomiast kraj związkowy Dolna Saksonia, gdzie co 10 miejsce pracy daje koncern Volkswagena, apeluje o przedstawienie konkretnego programu zniesienia przywilejów podatkowych dla diesla i użytkowników samochodów o takim napędzie.

Według przedstawicieli oddziału Greenpeace w Niemczech ten apel to „policzek” dla ministra transportu Alexandra Dobrindta, który „robi wszystko by opóźnić” wyjaśnienie afery dieslowej.

Mogą Ci się również spodobać

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej ...

Ukraina ogłasza gazową niezależność

Od przyszłego roku Naftogaz zwiększa wydobycie gazu w kraju. Za trzy lata Ukraina będzie ...

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Celem utrzymanie pozycji wicelidera

W procesie transformacji energetyki Enea chce utrzymać pozycję wicelidera rynku wytwarzania. Zdobyła ją po ...

Polska odpowiedź na Nord Stream 2

Od roku Kopenhaga trzyma Rosjan w niepewności nie udzielając zgody na poprowadzenie przez duńskie ...

Kolejna farma wiatrowa od innogy

Firma innogy Renewables Polska rozpoczęła prace przy budowie lądowej farmy wiatrowej Dolice o mocy ...