Rosja mąci w ropie

Bloomberg

Rosyjski minister energetyki nie polecał do Wiednia na spotkanie OPEC w sprawie zamrożenie wydobycia. Moskwa zmienia w tej sprawie dotychczasowe stanowisko.

Dziś w Wiedniu kartel eksporterów ropy OPEC po raz kolejny podejmie próbę zamrożenia wydobycia. Pomimo wcześniejszych deklaracji o przyłączeniu się do tej decyzji, rosyjskie władze zaczynają zmieniać front. Aleksandr Nowak minister energetyki wyjaśnił, że wydobycie rosyjskie koncerny owszem mogą zamrozić, ale na dotychczasowym czyli maksymalnym poziomie.

– Nasze koncerny planują jeszcze zwiększyć wydobycie o 200-300 tys. baryłek na dobę a więc ograniczenie przez OPEC na poziomie 200-300 tys. bd to dla Rosji tak naprawdę spadek wydobycia. My możemy zamrozić pompowanie, ale na poziomie zaplanowanym na ten rok – wyjaśnił Nowak.

Jeszcze niedawno deklarował, że Rosja jest gotowa obniżyć wydobycie o 300 tys. db i „nie jest to żaden problem”.

Dziś rano największym optymistą w sprawie osiągnięcia w Wiedniu porozumienia był minister energetyki Iranu. Kraj ten w ciągu pół roku wrócił do poziomu wydobycia i eksportu sprzed sankcji (2012 r.) i teraz jest orędownikiem zamrożenia, tak by podnieść cenę sprzedawanego surowca.

Również lider kartelu Arabia Saudyjska wykazuje optymizm. Tamtejszy minister energetyki zapowiedział, że jeżeli uda się podpisać porozumienie o zamrożeniu, to „przeciągniemy na naszą stronę także kraje spoza OPEC”.

Andriej Poliszczuk analityk Raiffeisen bank powiedział gazecie Izwiestia, że decyzja OPEC o zamrożeniu wesprze cenę ropy, ale nie spowoduje istotnych zmian na rynku. Wpłynie jedynie na tempo bilansowania popytu i podaży.

– Media donoszą, że wewnątrz OPEC nie ma zgody co do obniżenia wydobyciu. Arabia Saudyjska zapowiada, że wydobycie mogłoby pozostać na wysokim dotychczasowym poziomie. Widać, że lider kartelu liczy na wzrost importu ropy przez USA – wyjaśnił analityk. Na razie w środę rano ceny czarnego złota na światowych rynkach spadły o 4 proc., by potem zacząć rosnąć – marka europejska Brent na 0,7 proc. do 47,65 db a amerykańska WTI o 0,57 proc. do 45,49 db.

Mogą Ci się również spodobać

Turcy zatrzymują gazociągi Gazpromu

Turcja wstrzymała odbiór rosyjskiego gazu z nowego gazociągu Turecki Potok. Od końca maja nie ...

W marcu produkcja energii spadła o 6 proc.

W marcu produkcja energii elektrycznej w Polsce spadła o 6 proc., do 12,97 TWh, ...

Mocno spada kurs akcji PKN Orlen

Obawy dotyczące przyszłości płockiego koncernu powodują, że inwestorzy coraz chętniej pozywają się akcji spółki. ...

Amerykanie składają pozew przeciwko Enerdze

Invenergy złożyło pozew przeciwko kolejnej kontrolowanej przez Państwo spółce energetycznej ze względu na jej ...

Rafinerie drenują kieszenie kierowców

Produkcja paliw daje coraz większe zyski, przy okazji zyskuje fiskus. Mniej na taniejącej ropie ...

Mało chętnych na przesył gazu przez Baltic Pipe

Spośród zapytanych przez nas spółek tylko PGNiG wyraziło zainteresowanie importem z Norwegii. Popyt na ...