Rosja mąci w ropie

Bloomberg

Rosyjski minister energetyki nie polecał do Wiednia na spotkanie OPEC w sprawie zamrożenie wydobycia. Moskwa zmienia w tej sprawie dotychczasowe stanowisko.

Dziś w Wiedniu kartel eksporterów ropy OPEC po raz kolejny podejmie próbę zamrożenia wydobycia. Pomimo wcześniejszych deklaracji o przyłączeniu się do tej decyzji, rosyjskie władze zaczynają zmieniać front. Aleksandr Nowak minister energetyki wyjaśnił, że wydobycie rosyjskie koncerny owszem mogą zamrozić, ale na dotychczasowym czyli maksymalnym poziomie.

– Nasze koncerny planują jeszcze zwiększyć wydobycie o 200-300 tys. baryłek na dobę a więc ograniczenie przez OPEC na poziomie 200-300 tys. bd to dla Rosji tak naprawdę spadek wydobycia. My możemy zamrozić pompowanie, ale na poziomie zaplanowanym na ten rok – wyjaśnił Nowak.

Jeszcze niedawno deklarował, że Rosja jest gotowa obniżyć wydobycie o 300 tys. db i „nie jest to żaden problem”.

Dziś rano największym optymistą w sprawie osiągnięcia w Wiedniu porozumienia był minister energetyki Iranu. Kraj ten w ciągu pół roku wrócił do poziomu wydobycia i eksportu sprzed sankcji (2012 r.) i teraz jest orędownikiem zamrożenia, tak by podnieść cenę sprzedawanego surowca.

Również lider kartelu Arabia Saudyjska wykazuje optymizm. Tamtejszy minister energetyki zapowiedział, że jeżeli uda się podpisać porozumienie o zamrożeniu, to „przeciągniemy na naszą stronę także kraje spoza OPEC”.

Andriej Poliszczuk analityk Raiffeisen bank powiedział gazecie Izwiestia, że decyzja OPEC o zamrożeniu wesprze cenę ropy, ale nie spowoduje istotnych zmian na rynku. Wpłynie jedynie na tempo bilansowania popytu i podaży.

– Media donoszą, że wewnątrz OPEC nie ma zgody co do obniżenia wydobyciu. Arabia Saudyjska zapowiada, że wydobycie mogłoby pozostać na wysokim dotychczasowym poziomie. Widać, że lider kartelu liczy na wzrost importu ropy przez USA – wyjaśnił analityk. Na razie w środę rano ceny czarnego złota na światowych rynkach spadły o 4 proc., by potem zacząć rosnąć – marka europejska Brent na 0,7 proc. do 47,65 db a amerykańska WTI o 0,57 proc. do 45,49 db.

Mogą Ci się również spodobać

Węgrzy uruchomili fabrykę kauczuku

Firmy MOL Group i JSR Corporation oficjalnie otworzyły nowy zakład produkcyjny o mocach wytwórczych ...

Obajtek: myślimy o kupnie zagranicznych stacji

Wniosek dotyczący fuzji z Lotosem chcemy złożyć w Komisji Europejskiej jeszcze w tym roku, ...

PGNiG i PGG będą współpracować

Koncerny podpisały umowę w sprawie pozyskiwania metanu z pokładów węgla kamiennego z kopalni w ...

EdF chce wyjść z Polski. Ale nie może

Nie ma chętnych na wszystkie elektrociepłownie, które chce sprzedać francuski EdF. Początkowo Francuzi chcieli ...

Gazowa wygrana Białorusi?

Mińsk kupi gaz za ruble i taniej o 30 procent – po cenie, którą ...

Orlen chce zwiększyć wydobycie w Kanadzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie: z Bogdanką nie konkurujemy Australijski inwestor ...