Spadek wydobycia w Serinus Energy

spółka

Awaria pomp na tunezyjskich odwiertach spowiadała w III kwartale spadek produkcji ropy i gazu. Wzrosły za to ceny osiągane ze sprzedaży obu surowców.

W III kwartale wydobycie ropy i gazu realizowane przez grupę Serinus Energy wyniosło nieco ponad 1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej) na dzień. Tym samym produkcja spadła o 17 proc. w stosunku do II kwartału tego roku oraz o 25 proc. w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. Spółka podaje, że powodem zniżki była awaria pomp na odwiertach o nazwach CS-3 oraz CS-1 znajdujących się na obszarze tunezyjskiej koncesji Chouech ES Saida. Przestój trwał łącznie 78 dni, ponieważ części zamienne musiały być sprowadzane z zagranicy. Na obu odwiertach już wznowiono produkcję. Na CS-3 na początku września, zaś na CS-1 na początku października. W efekcie średnie wydobycie w październiku wynosiło dotychczas ponad 1,3 tys. boe dziennie.

Serinus Energy szacuje, że w III kwartale ceny uzyskiwane za wydobywane surowce były wyższe niż w II kwartale. I tak w przypadku ropy wyniosły 43,17 USD za baryłkę, a za gaz ziemny 4,53 USD za 1 tys. stóp sześć. W tym czasie grupa pozyskiwała dziennie średnio 787 baryłek ropy oraz 1,3 mln stóp sześc. gazu.

Spółka podała jednocześnie, że koncentruje się na utrzymywaniu obecnego poziomu wydobycia w Tunezji, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Ponadto analizuje różne możliwości finansowania projektów dalszego zagospodarowania złóż w Rumunii i w Tunezji. W pierwszym z tych krajów Serinus Energy prowadzi prace zmierzające do rozpoczęcia testowej produkcji z odwiertu Moftinu-1001, oraz oczekuje na zatwierdzenie przedłużenia koncesji Satu Mare.

Mogą Ci się również spodobać

Polish electromobility with a pulled brake

There is still little interest in electric cars. The reason? High prices and lack ...

Zarząd PGE będzie siedmioosobowy

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła konkurs na prezesa oraz trzech wiceprezesów spółki. Po ...

PGNiG i Orlen wiercą w Wielkopolsce

W Winnej Górze zostanie wykonany odwiert, który ma przyczynić się do udokumentowania złoża gazu ...

USA naciska w sprawie Nord Stream-2

Amerykanie coraz mocniej lobbują w Brukseli za wycofaniem się krajów Wspólnoty ze wsparcia rozbudowy ...

Taryfy blokują grę cenami energii

Wprowadzenie cen maksymalnych prądu dla gospodarstw domowych zachęciłoby firmy do rywalizacji. Ale oprócz obniżek ...

Elektrownie już nie karmią koncernów

Kilka ostatnich lat to sukcesywny spadek znaczenia wytwórców w zyskach sektora. Czy producenci nadal ...